info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Na čo sa pýtate, a nikto vám nevie odpovedať

29. 12. 2016
Beh je oproti iným športom vcelku intuitívny. Skrátka obujete topánky a bežíte. Akonáhle mu však prepadnete, začne vás napádať množstvo otázok, ktoré nie je práve ľahké zodpovedať. A práve tým sa teraz pozrieme na zúbok.
Na čo sa pýtate, a nikto vám nevie odpovedať

Návodov a rád okolo behania je požehnane. Už viete, prečo začať behať, ako začať behať, či trénovať ráno alebo večer aj čo robiť, keď vás pri behu niečo bolí. Napriek tomu však vo vzduchu zostávajú visieť otázky, na ktoré vám väčšina bežcov odpovie neurčité "Ako chceš" alebo "Ako kedy". Ktoré to sú?

Cesty alebo trail?

Každý máme iné možnosti a priority. Ak žijete vo veľkomeste a nechcete kvôli každému tréningu odchádzať niekam do lesov, najskôr z vás bude cestný bežec. Behať mimo chodníky v parku sa totiž často stretáva s nevôľou jeho správcov. A aká je výhoda cestného behu? Je pohodlný.

Asfaltové cesty sú rovné a pevné, nepodkĺzajú a nehrozí vám, že sa podknete o koreň. Navyše s kvalitnými tlmivými topánkami môžete bez obáv dlhodobo trénovať na ceste, bez toho aby si to váš pohybový aparát odniesol.

Napriek tomu sa rada bežcov zamilovala do behu v prírode, po nespevnenom povrchu, teda do trailu. Jeho prednosťou je mäkký došľap, ktorý je pre ľudské telo prirodzený a bezpečný. Zároveň je beh mimo cestu náročnejší a pestrejší než po nej. Musíte zdolávať rôznorodý terén, došľapovať sebaisto a sústrediť sa na každý krok.

Zapájate tiež oveľa viac svalov a váš tréning je vďaka tomu komplexnejší. Pri trailovom behaní ide ale predovšetkým o zážitok z pobytu v prírode. Keď bežíte lesom, všade okolo vás je kľud, vzduch vonia a vtáky vás povzbudzujú nadšeným skandovaním. 

Trail

Behať vpravo alebo vľavo?

Pravidlá bežeckej premávky bohužiaľ nie sú úplne jednoznačné. Bežec je zákonom vnímaný ako chodec, na chodníku sa teda pohybuje vpravo a na ceste vľavo.

Zmena však nastáva, ak po ceste beží väčšia skupina bežcov (napríklad naše výbehy s trénerom) .Tá sa totiž stáva telesom, ktoré sa má po vozovke pohybovať vpravo a súčasne mu vzniká zákonná povinnosť byť za zlých svetelných podmienok osvetlená a vybavená odrazkami. Jednotlivcom to legislatíva síce neprikazuje, my to však dôrazne odporúčame. Najmä ak beháte večer či v hmle, buďte vidieť!

Beh vpravo alebo vlevo

Behať po cyklotrasách?

Častou témou je taktiež beh po cyklotrasách. Ak je na nich jasne vymedzený priestor pre chodcov, držte sa na ňom a buďte opatrní pri prebiehaní cyklo-pruhu. Myslite na to, že sa pohybujete rýchlo a vaša nečakaná zmena smeru môže ľahko spôsobiť kolíziu.

Na chodníkoch, ktoré sú spoločné pre cyklistov i bežcov, nie je jednoznačne určené, po ktorej strane sa kto z nich má pohybovať. Jediné pravidlo je, že sa účastníci tejto cyklo-pešej premávky nesmú navzájom ohrozovať. Možno to znie dosť neurčito, ale berte to pozitívne, aspoň nás to núti trénovať svoju ohľaduplnosť a rešpekt k ostatným bytostiam na planéte. Peace! :-)

Beh po cyklotrase

S hudbou alebo bez?

Hudbu do uší budete buď milovať, alebo ju neznesiete.

Ak beháte bez hudby, ste prítomní. Načúvate cvrkotu mesta a ste pripravení reagovať na blížiace sa autá či iné vzruchy, čo je hlavne na frekventovaných miestach veľmi žiaduce. V prírode zase môžete nerušene vnímať ten božský kľud a náležite si ho vychutnať. Tiež si sami udávate tempo a bežíte čisto v rytme vlastného dychu.

Behanie s hudbou vám naopak prinesie dokonalé zvnútornenie, kedy nevnímate svet okolo seba a sústredíte sa len na svoj krok a rytmus hudby. To vám pomôže zautomatizovať si pohyb a odpútať sa myšlienkami od toho, kde vás práve pichlo, alebo či už náhodou nemáte dosť. Navyše, najmä ak beháte v meste, vďaka hudbe toľko nevnímate svoje okolie, nesústredíte sa na skúmavé pohľady okoloidúcich či nepríjemný hluk ulice. Máte skrátka vlastný svet.

tip: Behať s hudbou vás baví, ale máte problém s ňou zladiť rytmus dychu? Moderné aplikácie tento problém vyriešia za vás. Jednou z takýchto vychytávok sú playlisty "Spotify running mix", ktoré samé prispôsobujú tempo hudby vášmu rytmu. Takže sa nemusíte báť zvoľniť či zrýchliť, muzika s vami bude držať krok.

Beh s hudbou

Behať sám alebo v partii?

Či vybehnúť osamote, alebo si so sebou zobrať posilu, to je dobrá otázka.

Beh bez doprovodu je ideálnou meditačnou aktivitou pre tých, ktorí celé dni trávia sedením pri počítači a komunikáciou s ľuďmi. Nikto do vás nekričí, nikto po vás nič nechce, čas ako by sa na chvíľu zastavil. Môžete si nerušene triediť myšlienky, rekapitulovať úspechy i neúspechy a fyzicky aj psychicky smerovať vpred.

Na druhú stranu, aj spoločnosť môže mať na váš tréning blahodárny vplyv. Vďaka bežeckému parťákovi sa ľahšie vykopete, aj keď sa vám práve ukrutne nechce. Spoločným hovorom prídete na iné myšlienky, a keď už by ste to pomaly začali stáčať k domovu, môže vás prítomnosť spoločníka motivovať k prekonaniu seba samého.

A ešte jeden argument pre družný beh: Ak bežíte takým tempom, aby ste sa dokázali plynulo rozprávať, znamená to, že sa vaša tepová frekvencia pohybuje v aeróbnych hodnotách, čo je ideálne pre pálenie tukov a vytrvalostné behy.

Beh s parťákom

Ako vidíte, odpovede nie sú jednoznačné. Napriek tomu dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli zorientovať sa v tom, akým smerom sa budete uberať.

A ďalej? Ďalej už je to len na vás :-)


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:01:04:48
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu