info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

25 dôvodov, prečo začať behať

11. 08. 2016
Zaznamenali ste v posledných rokoch ten masívny bežecký boom? Ovšem, nedá sa prehliadnuť. Zrazu behajú úplne všetci - celebrity, dôchodcovia, manažéri, mamičky s kočíkmi... A tak možno premýšľate, či to taky neskúsiť. A či je to vôbec prirodzené, zdravé a účinné, alebo u toho akurát vypustíte dušu. Máme pre vás 25 dôvodov, prečo je beh skvelý a prečo by ste mu rozhodne mali dať šancu.
25 dôvodov, prečo začať behať

Rýdzo praktické dôvody

Začnime úplne od podlahy, teda tými základnými a najrozumnejšími dôvodmi, prečo behať:

1. Beh je lacný

Jediné, čo k behu bezpodmienečne potrebujete, sú kvalitné topánky. Tie síce bývajú trocha nákladnejšie, najmä ak nie ste zvyknutí za topánky príliš utrácať, avšak zároveň budú vašou jedinou a dlhodobou investíciou, ktorá sa vám mnohonásobne vráti na vašom zdraví a pohode. Teda, nie že by nebolo veľa ďalšieho lákavého bežeckého vybavenie, ktoré sa dá kupovať donekonečna, ale to už je čisto záležitosťou vašich chúťok. :)

2. Časovo nenáročný

Ste vyťažení? Máte veľa práce, rodinu, psa a k tomu staviate dom? Nevadí! Beh je formou odpočinku, ktorá nie je závislá na konkrétnej dennej dobe. Behať môžete ráno pred prácou (či dokonca do nej), po práci, večer pred spaním, v noci, keď nemôžete zabrať, cez víkendy, v lete, v zime, skrátka kedykoľvek sa vám zachce. Výhodou behu je, že paradoxne dobíja energiu, namiesto aby ju bral. Uvidíte sami, že aj keď si kvôli nemu ráno privstanete, celý váš deň bude vo výsledku ďaleko úspešnejší, pozitívnejší a menej únavný.

3. Priestor bez hraníc

To isté čo o čase platí aj o priestore. Nemusíte si doma budovať posilňovňu ani strácať čas premiestňovaním na bazén či zimný štadión. Beh je slobodný pohyb, ideálny pre ľudí, ktorí sa neradi obmedzujú na vopred vymedzený priestor. Behajte v miestnom parku, na služobnej ceste, na dovolenke, na vychádzke so psom... Hranice si stanovujete len vy sami!

 Behajte kamkoľvek

Fyzické dôvody

Teraz sa pozrime na to, čo beh prinesie vášmu telu. Pevný zadok je totiž to najmenšie. Takže prečo behať z fyzického hľadiska?

4. Prirodzený ľudský pohyb

Čo si budeme hovoriť, v ríši cicavcov sme tak trochu bizarný kúsok. Žiadne poriadne zuby a pazúry, žiadny kožuch a len dve nohy so smiešnym zrýchlením. Avšak pozor, človek, ako jeden z mála živočíchov, je od prírody uspôsobený k vytrvalostnému behu na veľmi dlhé vzdialenosti!

Prednosťou ľudského tela je výborný ochladzovací systém potných žliaz. Minimálné telesné ochlpenie je nám v tomto smere tiež na prospech. Ďalšími výhodami sú napríklad krátke prsty na nohách, výhodnejšie postavenie palca, či flexibilné väzy a šľachy, ktoré pôsobí ako pružina, takže je pre nás klus dokonca menej únavný než rýchla chôdza, atď. Taktiež vyšší pás a úzky hrudník nám pomáhajú pri behu. Umožňujú totiž protismerný pohyb rúk a my sa tak pohybujeme rovno namiesto kľučkovania. Navyše nám silný šijový sval pri behu stabilizuje hlavu. Vidíte? Sme zrodení k behu! :)

5. V akomkoľvek veku

Na behu je skvelé, že ak nám to zdravie aspoň trochu dovolí, môžeme ho praktizovať v akomkoľvek veku. Najstarší hobby bežci si pre radosť strihnú maratón aj dlho po osemdesiatke. Krása behu totiž spočíva v tom, že sme úplne svojim pánom a rýchlosť či vzdialenosť sú čo do dôležitosti vždy až za radosťou z pohybu. Beh je blahodarný aj v malých dávkach. Nikdy preto nie je neskoro začať.

Behať môžete v akomkoľvek vek

6. Posilnenie imunity

Vďaka pravidelnému pohybu na čerstvom vzduchu a za rôzneho počasia sa ľudské telo dokáže ľahšie vysporiadať s nepriateľskými vírusmi a baktériami. Zároveň, ak už nás nejaká tá choroba skolí, býva dĺžka choroby u bežcov až o 2 dni kratšia, než u netrénovaných ľudí. Obranyschopnosť organizmu totiž úzko súvisí s fyzickou kondíciou. Lenže pozor! Nie je správne myslieť si, že čím viac toho v krátkom čase nabeháme, tým zdravší budeme. U nadmiery fyzickej námahy totiž hrozí úplne opačný efekt, teda oslabenie organizmu a podlomenie imunity. Takže všetko s mierou!

7. Spaľovanie tukov

Beh patrí k aeróbnym cvičením, čo sú pohybové aktivity vykonávané strednou intenzitou po dlhší čas, so zvýšenou tepovou frekvenciou. Aeróbne cvičenie slúži na spaľovanie tukov a tým aj k chudnutiu. Aj tu je však dôležité beh "neprepalovať", pretože ako náhle sa dostaneme nad hranicu 75% maximálnej tepnovej frekvencie (vzorec pre výpočet je 220 - náš vek), od aeróbneho cvičenia a pálenie tukov prechádzame k anaeróbnemu cvičeniu, ktoré zlepšuje kondíciu a posilňuje svalovú hmotu , ale s tukom ani nehne.

8. Kardiovaskulárne cvičenie

Pri behu dochádza tiež k stimulácii kardiovaskulárneho systému, čo má blahodarný vplyv na funkciu srdca a ciev. Vďaka tomu beh prispieva k znižovaniu krvného tlaku a tým k prevencii mozgových príhod a infarktov. Aj krátke prebehnutí dvakrát týždenne vám tak môže predĺžiť život aj o niekoľko rokov.

9. Posilnenie kostí, šliach a väzov

Existujú mýty, ktoré tvrdia, že beh zaťažuje pohybový aparát a vedie k trvalej invalidite. Opak je ale pravdou. Pravidelný beh posilňuje väzy a šľachy a dokonca zabraňuje rednutiu kostí a je teda prevenciou osteoporózy! Je však dôležité nadmerne sa nepreťažovať a mať kvalitné topánky, ktoré chránia naše kĺby pred nárazmi pri došliapnutí. Najmä pre beh na ceste sú ideálne tlmivé topánky, napr. Asics.

10. Regenerácia pečene, obličiek a pankreasu

Výskumy ukazujú, že behanie pozitívne ovplyvňuje zdravie vnútorných orgánov. Pri pravidelnom behu dochádza k čiastočnej obnove pečeňového tkaniva, reguluje sa krvný cukor a obličky sú menej zaťažované vďaka výraznejšiemu prekrveniu. Čo to dokopy znamená? Že beh je ideálnym liekom na opicu! :)

11. Zlepšuje trávenie

Mávate problémy so zažívaním? Skúste pravidelný beh, ktorý výrazne zlepšuje trávenie. Vďaka intenzívnemu pohybu celého tela dochádza k podpore prirodzenej peristaltiky čriev, ktorá zabraňuje nadúvaniu a hnitiu potravy v črevách. Čo sa však týka jedla a behu, nie je vhodné ísť behať hneď po výdatnom obede. Ideálne si dajte ľahkú desiatu, hodinu počkajte, nech ju nevyhodíte, a až potom vybehnite. Najesť sa až po behu je výhodné aj preto, že rozprúdený organizmus ľahšie spaľuje kalórie a vy nič nepriberiete!

12. Lepší spánok

Tu snáď ani nie je potrebné predkladať nejaké vedecké argumenty. Pohyb na vzduchu pred zaspaním je oddávna tým najlepším liekom na nespavosť. Vyčistíte si hlavu, pretiahnete telo a po celom dni v kancelárii, kedy ste pracovali len hlavou, sa príjemne fyzicky unavíte. Takže len čo zaleziete do perín, razom o sebe nebudete vedieť.

Beh zlepšuje spánok

13. Pekný zadok

Niektorí bežci (a najmä bežkyne) majú obavy z toho, že im z behu príliš narastie zadok. Buďme úprimní, beh naozaj spôsobuje posilnenie svalov a posilnené svaly nadobúdajú na objeme. Nie je však potrebné sa toho báť. Svalnatý zadoček, hoci trochu väčší, než na čo ste zvyknutí, je na pohľad ďaleko krajší ako síce malý, ale neforemný. Skúste to a uvidíte! :)

Psychické dôvody

Beh nie je len skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu má blahodarné účinky aj na našu myseľ! Zistite, čo všetko behanie prinesie vašej duši.

14. Endorfíny - boj s depresiou

Cítite sa občas pod psa, ste unavení a prepadá vás nevysvetliteľný smútok? Skúste behať. Vďaka endorfínom, hormónom šťastia, ktoré telo počas fyzickej aktivity vyplavuje, beh preukázateľne zlepšuje náladu a nabíja energiou. Lekárske výskumy dokonca ukazujú, že beh môže byť efektívnym pomocníkom pri prevencii i liečbe miernejších foriem depresií. Tak prečo to neskúsiť?

15. Nemusíte súperiť

Na rekreačnom behu je geniálne, že jediný, na kom skutočne záleží, ste vy sami. Zatiaľ čo u kolektívnych športov na vás závisí úspech celého tímu, v behu sa rozhodujete sami za seba. Nemusíte súperiť, hnať sa za výhrou a pred niekým sa hanbiť, keď si svoj obvyklý okruh pre tentoraz skrátite na polovicu. Ide totiž len o vašu vlastnú pohodu a potešenie z pohybu.

16. Čas sám pre seba

Žijeme vo svete zahltenia sociálnou interakciou. Komunikujeme s ľuďmi v práci, doma, v bare, a keď už sme chvíľu sami, hučí do nás rádio, televízia či sociálne siete. Beh o samote je naopak esenciou súkromie. Je to chvíľa len pre vás. Nemusíte riešiť problémy a požiadavky druhých, máte čas utriediť si myšlienky, vyhodnotiť všetko, čo ste za poslednú dobu zažili, či čo vás čaká. Venovať každý deň aspoň dvadsať minút sami sebe znamená zabezpečiť si ďaleko väčšiu psychickú pohodu a jasnú myseľ.

17. Meditácia

Meditácia nemusí nutne znamenať strnulý posed v krkolomnej pozícii. Meditácia je predovšetkým o stíšenie mysle a koncentrácii. Rytmický pohyb a pravidelný dych dovoľuje myšlienkam upokojiť sa a disciplinovane prúdiť naším vedomím. Vďaka tomu môžete intenzívne vnímať svoje rozpoloženie, fyzické i psychické, a pracovať s ním.

Behať môžete kedykoľvek

18. Sebadisciplína

Beh je okrem iného výborným tréningom sebadisciplíny. Jasné, že sa vám nebude chcieť vyraziť von skoro ráno alebo neskoro večer. Prehovoriť sa k behanie v daždi, v zime alebo naopak v teple je zdanlivo nadľudská úloha. Avšak keď sa prekonáte, ocenia to nielen vaše telo (ktoré tým utužíte), ale predovšetkým vaše sebavedomie. Posilňujte svoju vôľu a uvidíte, že dokážete všetko, čo si len zaumienite!

19. Fair play

Beh je fér. V podstate sa v ňom nedá podvádzať (ak vynecháme doping na pretekoch), iba ak by ste chceli klamať sami seba. Nie je potrebné uberať si čas, skracovať tajne trasu či faulovať ostatných bežcov. Ak beháte pre radosť, je každý ubehnutú kilometer úspech a každý neúspech výzvou pre nabudúce.

20. Prebúdzanie kreativity

Ako už bolo povedané, beh nám umožňuje ponoriť sa do vlastnej hlavy a nerušene v nej surfovať myšlienkami. To v kombinácii so zvýšeným okysličením tkanív v priebehu tréningu spôsobuje, že náš mozog vykazuje vyššiu kreativitu. Pri behu či bezprostredne po ňom sme tak často schopní vyriešiť zapeklité problémy, ktoré nás dlho trápili, či vymyslieť nejaké vlastné originálne dielo.

Behajte ráno aj večer

21. Sloboda

Je úplne jedno, kto sme, akú robíme prácu či čo od nás spoločnosť očakáva. Pri behu sme slobodní. Môžeme bežať rýchlo alebo pomaly, blízko aj ďaleko, doprava alebo doľava. Sme len a len svojim pánom a v tejto slobode sa vraciame až ku koreňom ľudskej existencie. Behajte s radosťou a vášňou, ako kedysi behali naši predkovia po nekonečných pláňach a lesoch. Behajte a vnímajte len svoje telo a čistú hlavu, pretože v tejto chvíli sa celý vesmír točí okolo vás!

22. Bežci sú lepší milenci

Podľa štúdie jednej z amerických univerzít vykazujú muži-bežci porovnateľnú sexuálnu výkonnosť ako o 2-5 rokov mladší muži, ktorí nebehajú. Vo veku nad 50 rokov majú navyše až o 30 % menšie riziko impotencie. Ženám, ktoré sa pravidelne venujú behu, sa zase o 2-5 rokov posúva nástup menopauzy. Takže beh je vlastne taký elixír mladosti!

23. Hojivá príroda

Pohyb v prírode je preukázateľne balzamom na dušu. Kombinácia behu, ktorý je sám o sebe terapiou (viď bod č. 14), s pobytom v prírode, dokáže bezpečne zahnať všetky smútky, jesenné depky aj zlomené srdcia. Pozerajte sa okolo seba, pozorujte, ako sa počas roka vaše okolie mení a ako má každá fáza prírodného cyklu niečo do seba. Čoskoro zistíte, že ani novembrová plieskaníca vás do depresie nedostane.

24. Drogou proti drogám

Behanie je droga. Keď raz zažijete ten dokonalý pocit absolútnej voľnosti, kedy vaše nohy beží samy, dych je pokojný aj po niekoľkých kilometroch a vy môžete bežať, ako dlho chcete, už sa behanie nebudete môcť vzdať. Vďaka tomu začnete podvedome inklinovať k zdravšiemu životnému štýlu, nebudete sa prejedať, pôjdete skôr spať, aby ste si ráno pred prácou mohli dať aspoň malý okruh... A čím silnejšia bude vaša závislosť na behanie, tým menej budete potrebovať iné drogy ako alkohol, cigarety a podobne. Beh totiž hravo strčí ostatné nezdravé návyky do vrecka!

Beh upevňuje stravovacie návyky

25. Upevňuje stravovacie návyky

Ako už vieme, beh koriguje závislosti a utužuje pozitívne návyky. Častými nešváry v stravovaní sú neskorá večera, nočné nálety na chladničku, vynechávanie raňajok a nevyvážená strava plná mäsa a s nedostatkom ovocia a zeleniny. Ako nám v tomto môže pomôcť beh? Napríklad tak, že keď si ráno zabeháte, dostanete poriadny hlad. Naopak, keď idete behať počas dňa, čoskoro zistíte, že neradno sa pred tým napchať ťažkým mäsitým obedom, pretože sa potom pri tréningu sotva unesiete. No a po večernom behu budete tak príjemne unavení a pretiahnutí, že si radšej pôjdete čoskoro ľahnúť, než aby ste si ten dobrý pocit z kvalitného výkonu pokazili vrecúškom chipsov. A pretože s každým takýmto dňom sa vaše návyky postupne mení a utužujú, čoskoro zistíte, že je pre vás zdravý životný štýl úplne prirodzený!

Nuž? Ešte stále váhate?

Neváhajte! Vyskúšajte si beh na vlastnú kožu, pekne pozvoľna, po troškách, bez zbytočného prepínania síl. Ako ste si mohli prečítať vyššie, behanie je šport, pri ktorom ste slobodní a nezáleží na ničom inom ako na vašej spokojnosti a radosti z pohybu.

Behajte tak, aby vám bolo príjemne, a až keď si budete istí v kramflekoch, môžete postupne skúšať prekonávať svoje limity. Uvidíte sami, že táto fáza príde prekvapivo čoskoro!

Takže tri - dva - jeden ...


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:53:53
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu