info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Základy výberu a používania bežeckej obuvi

29. 04. 2024
Nadmerok? Čo to je? To máš v topánkach veľa miesta navyše? Ale aký to má zmysel? Čo, to posledné očko na šnúrkach nie je len pre zábavu? O tom počujem prvýkrát, tak ako s tým mám pracovať? Dosť bolo otázok, teraz prejdime k odpovediam.
Základy výberu a používania bežeckej obuvi


Hlavné rozdiely medzi trailovou a cestnou obuvou

Väčšinou sú rozdiely viditeľné na prvý pohľad. Zatiaľ čo cestná obuv má hladkú podrážku, ktorá dobre drží na tvrdom povrchu, trailová obuv má zvyčajne na podrážke výstupky, ktoré sa zabárajú do mäkkého terénu a dobre sedia aj na sypkom kamenistom povrchu.

Po obutí obuvi zvyčajne pocítite ďalší rozdiel - odpruženie. Cestná obuv býva oveľa viac odpružená (soft-touch), aby chránila vaše kĺby pred neprirodzenými nárazmi a otrasmi. Trailovým topánkam môže vysoké odpruženie trochu uškodiť, ale záleží na tom, kde a po čom beháte. Ak trávite beh predovšetkým v mestskom parku na upravených širokých chodníkoch, vyššie odpruženie bude znamenať väčšie pohodlie. Akonáhle však beháte predovšetkým po lese na cestičkách plných koreňov a výmoľov, pravdepodobne uvítate nižšie odpruženie, ktoré vám umožní lepšie čítať terén, takže sa vaša noha prispôsobí povrchu a nebude sa na koreňoch kotúľať zo strany na stranu (vaše členky to ocenia).

boty

Počítajte s nadmerkom

Dôležitá vec! Pri výbere obuvi na aktívne športy by ste mali k dĺžke chodidla pripočítať 1-1,5 cm a vybrať si obuv pod číslom, ktoré už umožňuje dodatočný priestor.

Prečo? Je to jednoduché = akonáhle sa chodidlo v topánke zahreje a krv v ňom správne cirkuluje, má tendenciu sa roztiahnuť. Ak sa nemá kam natiahnuť, vyplní celú topánku, príliš sa v nej tlačí a každý krok sa stáva nepohodlným. Niekedy stačí povoliť šnúrky, niekedy si jednoducho musíte priznať, že ste si kúpili malé topánky. A ak si nechcete zničiť nohy, odporúčame vymeniť topánky za väčšie.

Pozor, nemyslite si, že výber nesprávnej veľkosti nie je dôvodom na uznanie reklamácie! Preto odporúčame, aby ste si obuv pred používaním a zašpinením riadne vyskúšali na nohách, a akonáhle budete mať pochybnosti o správnej veľkosti, radšej obuv vráťte a vyberte si väčšiu. Mohlo by to mať za následok neskoršie zamietnutie reklamácie a topánky by vám zaberali miesto v botníku, ktoré už nechcete nosiť. Pohyb v nich bude nepohodlný a riskujete, že vám kvôli malej veľkosti odpadnú nechty.

Nebojte sa, že s centimetrom navyše budete neustále okopávať prsty na nohách. Po niekoľkých krokoch si na to zvyknete a uvidíte, že kúpa topánok s dostatočným nadrozmerom bola dobrá voľba. Noha s dostatočným priestorom beží najlepšie!

obuv

Šírka špičky znamená pohodlie a dlhšiu životnosť 

Pri výbere bežeckej obuvi, rovnako ako pri všetkej obuvi, musíte myslieť na to, ako široké musí byť vaše chodidlo. Chodidlá niektorých ľudí (a najmä ich chodidlá) sú úzke ako baranček, takže tu lepšie sedia topánky s úzkou špičkou (nebude tu prebytočný priestor na posúvanie chodidla zo strany na stranu). Ak máte širšiu špičku alebo si zvykáte na barefoot obuv, určite by ste nemali podceňovať výber a hľadať len obuv so širokou konštrukciou špičky.

Široká špička umožní vašej nohe prirodzene sa roztiahnuť, nebude nohu stláčať a vďaka väčšiemu priestoru po stranách sa vám nestane, že by sa vám topánky zarývali do oblasti prstov alebo malíčka. To sa stáva len vtedy, ak ste si vybrali príliš úzku konštrukciu obuvi (a preto je to často neuznaná sťažnosť!).

Voľné očko nie je na žmurkanie

Určite ste sa v bežeckých topánkach stretli s dodatočným očkom, ktoré sa v klasickej vychádzkovej obuvi zvyčajne nenachádza. Hovoríme o očku úplne hore, je tam preto, aby sa noha v topánke nepohybovala a lepšie sa usadila. Potom sa nemusíte obávať, že vám nadmerne veľká topánka bude na nohe lietať sem a tam.

Ako toto pútko na šnúrky správne používať? Najlepšie sa to naučíte v našom videonávode Môj prvý beh:

Jak se obout (díl 3): Jak správně zavázat běžeckou obuv


VIDEOLEKCIA MÔJ PRVÝ BEH


Chcete viac informácií?

Ak chcete preniknúť hlbšie do tajov bežeckej obuvi, pozrite si náš článok Ako si vybrať pohodlnú bežeckú obuv alebo si pozrite ďalšie videá z relácie Môj prvý beh.Cenová
bomba
Akcia zmizne za
9:11:58:10
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-61 % Tričko na bicykel Sensor Cyklo Stars
25,95 € 66,00 €
už len 6 ks za túto cenu

  Máte nejakú otázku? Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám na +421 222 205 421

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay