info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Bolesť pri behu a ako na ňu

11. 10. 2016
Zamilovali ste sa do behania, ale brzdí vás bolesť? Stretáva sa s ňou veľa bežcov, niektorá sa prejaví hneď, iná je dôsledkom dlhodobých technických chýb či nevhodných topánok. Obvykle ale nie je neriešiteľným problémom, ktorý by vás mal od behu odradiť. Stačí totiž nájsť a vyriešiť príčinu a problémy rýchlo odznie. Prečítajte si, aká bolesť vás môže pri behu zaskočiť a ako s ňou zatočiť.
Bolesť pri behu a ako na ňu

Bolesť lýtka alebo iných svalov

Možno poznáte to sklamanie. Vybiehate z domu s pocitom, že dnes by ste zvládli aj maratón, ale po pár kilometroch vás začne pobolievať lýtko. Najskôr nenápadne, potom viac a za chvíľu už len zúfalo krívate a bežať ďalej nejde.

Príčiny:

 • zlé zahriatie svalov
 • nepravidelný krok
 • prepálenia začiatku

Riešenie:

Možno ste sa nechali príliš uniesť počiatočnou eufóriou a opomenuli svoje svaly na beh riadne pripraviť. Dbajte na to, aby ste tréning začínali pozvoľným rozklusaním, následne sa dôkladne pretiahli a ideálne si dali bežeckú abecedu s dôrazom na techniku ​​prevedenia. Vďaka tomu sa vaše svaly najskôr šetrne zahrejú a pretiahnu bez toho, aby zažili šok, a bežecká abeceda vám pomôže zdokonaliť techniku ​​behu a zamedziť tak nadmernej jednostrannej záťaži.

Bolest pri behu

Pichanie v boku

Pichanie v boku je najčastejšia nepríjemnosť, ktorú bežci zažívajú. Najmä ti začínajúci sa s ním veľakrát stretávajú pri každom výbehu, skúsenejší len občas. Čo môže pichanie v boku spôsobiť a ako s ním zatočiť?

Príčiny:

 • nedostatočne hlboké dýchanie
 • plný žalúdok vody a jedla
 • príliš rýchle počiatočné tempo
 • nespevnené vnútorné svaly brucha

Riešenie:

Aby sme predišli pichaniu v boku, je opäť dôležité neprepínať sa hneď na štarte. Dôvod je jednoduchý, naše telo nie je pripravené na šoky spôsobené prudkými zmenami záťaže a nestihne sa včas prispôsobiť. Po chvíli nám preto začne vysielať signály Mayday. Ideálny je preto postupný rozbeh a dôkladné rozcvičenie. Ak vás aj napriek tomu pichanie v boku paralyzuje, spomaľte či prejdite do chôdze a vyskúšajte hlboké brušné dýchanie, ktoré boľavé miesto lepšie okysličí.

A pretože jednou z možných príčin pichanie v boku sú aj povolené svaly stredu tela, tzv. core, ktoré okrem iného fixujú vnútorné orgány na svojom mieste, mnoho bežcov odporúča v rámci tréningu tieto svaly posilňovať a spevňovať. Pichanie v boku sa potom stane minulosťou.

Bolest pri behu

Bolesť holenie pri behu i po ňom

Bolesť holenie je veľmi nepríjemný problém spôsobený vypätím, prípadne zápalom mäkkých tkanív obaľujúcich kosť, teda okostice. Na internete sa hojne objavujú názory, že túto bolesť je potreba "prebehať", ale zďaleka nie vždy je táto rada na mieste. Ak totiž z dlhodobého preťaženia okostice skutočne vznikne zápal a my ho aj naďalej prehliadame (prípadne priživujeme ďalším a ďalším trénovaním), môžeme dôjsť až do bodu, kedy sa zapálená okostica od kosti odtrhne, a v tej chvíli sme dobehali. Čaká nás totiž operácia a kľudový režim. Pritom predísť takémuto scenáru nie je až tak ťažké.

Príčiny:

 • zmena bežeckého štýlu
 • nevhodná obuv
 • neúmerné pridávanie tréningového objemu (preťaženie)

Riešenie:

Vo chvíli, keď začnete častejšie pociťovať bolesť okostice, uberte v tréningu. Doprajte nohám odpočinok, chlaďte je, masírujte vrúbkovanými valčekmi, prípadne mažte protizápalovými masťami. V krajnom prípade je možné nasadiť liečbu medikamentmi, pričom najúčinnejšie sú konské preparáty. V takom prípade sa vždy najprv poraďte s lekárom.

Lepšou variantou než liečba je vždy prevencia. Predísť bolestiam okostice môžete kvalitným preťahovaním a posilňovaním nôh (napr. s využitím balančných pomôcok) a dôkladným stretchingom.

Bolest pri behu

Bolesť achillovek

Ďalšia častá ťažkosť u milovníkov behu. Achillova šľacha je najmohutnejšou šľachou v ľudskom tele a je počas každého nášho kroku vystavovaná veľkej záťaži. Ak k nej nie sme šetrní, môže ľahko dôjsť k jej preťaženiu, zápalu, chronickým problémom či dokonca prasknutie. Čím dávame Achillovej šľache najviac zabrať?

Príčiny:

 • nevhodná obuv - málo tlmivý, nízkoprofilová
 • reťaženie a nedostatočný strečing
 • zlá technika behu

Riešenie:

Pre zdravie Achillovej šľachy je veľmi dôležité sa pred i po behu dôkladne preťahovať, dôsledne dbať na bežeckú techniku ​​a správnu obuv. Pri problémoch s Achillovou šľachou sa odporúča striedanie viac typov topánok, aby nedochádzalo k jednostrannému preťažovaniu. Ideálne je preto mať topánky s rôznym dropom, tvrdosťou podrážky a tlmením. Užitočným pomocníkom sú aj kompresné podkolienky, ktoré zlepšia prekrvenie mäkkých tkanív a regeneráciu lýtkových svalov a šliach. Blahodarne pôsobí tiež balančné cvičenie, masírovanie, ľadovanie, kryokomory, sauny a ďalšie wellness rozmaznávanie.

Bolest pri behu

Bolesť chrbta a šije

Bolesť chrbta a šije pri behu poukazuje na zlé držanie tela v priebehu tréningu. To spôsobuje, že na chrbticu a okolité svaly je vyvíjaná neprirodzená záťaž sprevádzaná otrasmi, ktoré musia namáhavo korigovať chrbtové svaly. Pri správnom držanie tela ide pritom behanie ďaleko ľahšie a navyše je bezbolestne.

Príčiny:

 • zlé držanie tela
 • zvednuté a vytrčené ramená
 • vytrčená hlava

Riešenie

Sústreďte sa pri behu na to, aby ste ramená tlačili dozadu a dole. Hlavu nepredsúvajte, ale vzpriamte ju čo najviac do výšky, ako by vám ju niekto ťahal nahor na povrázku vedúceho zo stredu temena. Súčasne sa pokúste preniesť ťažisko máličko pred telo. Vďaka tomu nebudete mať sklon sa pri behu zakláňať a vaše vlastné váha vám uľahčí pohyb vpred.

Behanie celkovo bolí

Netrápi vás pri behu nič konkrétne, ale cítite celkovú bolesť a nepohodlie? Vaše telo vám vysiela jasné správy, načúvajte mu. Spomaľte, nebežte zbytočne rýchlo. Dbajte na to, aby ste neprekračovali anaeróbny prah. Svoju ideálnu rýchlosť spoznáte tak, že ste pri behu schopní pravidelne dýchať a plynule hovoriť.

Myslite na to, že beh by pre vás mal byť predovšetkým príjemným spôsobom vybitia a relaxácie. Ak je pre vás z akéhokoľvek dôvodu bolestivý alebo nepríjemný, nesnažte sa tieto pocity ignorovať či "preraziť". Následky, ktoré môže mať dlhodobé prechádzaní zdravotných problémov, vám za tých pár pretrpených tréningov navyše nestojí. A až sa riadne zregenerujete, uvidíte, že vás bude tréning bez bolesti oveľa viac baviť!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:27:38
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu