info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ráno vs. večer. Kedy je najlepšie behať?

07. 09. 2016
Nemôžete sa rozhodnúť, či je lepšie behať ráno alebo večer? Niet divu, oboje má totiž svoje výhody aj tienisté stránky. Zistite, čo vám ktorá varianta môže priniesť a vyberte si, či vybehnete skôr za svitania či po zotmení.
Ráno vs. večer. Kedy je najlepšie behať?

Len čo kohút zakikiríka

Je päť hodín ráno a váš budík zbesilo rinčí na poplach. Vonku je ešte tma a teplá perina je momentálne vašou najviac najlepšou kamarátkou na svete. Predstava, že teraz máte vyliezť z postele, obuť bežecké topánky a vydať sa ešte celý stuhnutý do len pozvoľna sa prebúdzajúceho parku, je mierne povedané, nie úplne lákavá.

Na druhú stranu, ak sa naozaj vykopete, získate tým ďaleko viac, než čo ste obetovali (cca hodinu spánku a päťkrát odložený budík). Čo konkrétne?

Energia na celý deň

Intenzívny pohyb po ráne vás rozhodne neunaví. Naopak. Po dobehnutí a vlažnej sprche zistíte, že zatiaľ čo inokedy by ste touto dobou sotva rozlepovali oči, teraz máte rozprúdenú krv, jas v tvári a toľko energie, že by ste ju mohli podávať zvyšku rodiny na raňajky. Využite toho a investujte ju do niečoho produktívneho. Ten skvelý pocit, s ktorým budete večer zaspávať, je na nezaplatenie.

Východ slnka

Keď vyrazíte dostatočne skoro a máte šťastie na počasie, čaká vás podívaná, akú človek rozhodne nezažije každý deň. Východ slnka v parku, pri rieke či na inom krásnom mieste, to je hotový balzam na dušu. S takým obrazom pred očami váš deň predsa nemôže byť zlý! :)

Beh ráno

Vyhladne vám

Určite viete, že vynechávať raňajky je nezdravé a môže to viesť až k obezite. Lenže čo keď ráno skrátka nemáte hlad? Mnohí z nás nie sú schopní jesť nič, kým sa ich organizmus riadne nenaštartuje. Iní zasa, napriek varovaniu, stále veria tomu, že vynechaním raňajok ušetrí kalórie, ktoré by "zbytočne" prijali bez toho, aby po nich výrazne prahli.  Aj s tým vám pomôže ranný beh. Po prvé sa vám pri ňom naštartuje trávenie a riadne vám vyhladne, po druhé nemusíte mať výčitky (hoci neopodstatnené), ak sa po behaní výdatne naraňajkujete. Práve ste predsa vydali veľa energie!

Rýchlejšie spaľovanie

A keď už sme pri tom spaľovaní, beh má ešte jeden krásny vedľajší efekt. Rozprúdený metabolizmus ďaleko rýchlejšie vstrebáva živiny a po celý deň účinnejšie odbúrava tuky. To samozrejme neznamená, že by ste sa mohli až do večera beztrestne ládovať čímkoľvek sladkým a mastným, čo vám príde pod ruku. Ale ak jete striedmo a vyvážene, môžete si byť istí, že sa vám vaše telo odmení odolnou imunitou a krásne štíhlou figúrou.

Jedlo a beh

Trénujete sebadisciplínu

Tým, že sa ráno čo ráno prinútite vstať a skutočne vybehnúť, výrazne trénujete svoju sebadisciplínu. Čoskoro zistíte, že sa pre vás nový návyk stal natoľko prirodzenou súčasťou života, že už sa k vstávaniu ani nemusíte prehovárať. Sebadisciplína z vás robí silnejšiu osobnosť a bude vám to na úžitok aj v mnohých iných oblastiach života. Nie je totiž nič horšie, ako keď jediné, čo vám stojí v ceste k vášmu cieľu, ste vy sami.

Máte hotovo

Akonáhle sa vrátite z ranného behu, máte splnené. Tým pádom už na beh nemusíte počas dňa myslieť, nemusíte mu podriaďovať svoje plány, skrátka "to máte za sebou". A keby ste popoludní náhodou zistili, že vás trápi neodbytná túžba si pár kiláčikov zabehnúť, nič vám nebráni dať si dvojfázový tréning! :)

Dlhší deň

Čím skôr ráno vstanete, tým dlhší budete mať deň. Iste, mnohí z nás si svoj deň predlžujú večer. Často to však znamená, že sa dlho do noci baví s priateľmi v bare a ráno tak majú skutočný problém vôbec rozlepiť oči. Hovoríme tu ale o skutočne produktívnom čase, nie o tom preflákanom a utopenom v alkohole. Ráno, keď svet ešte spí, je všade pokoj a ticho a my sa môžeme bez rozptyľovania sústrediť na prácu či inú bohumilú činnosť. Napríklad práve beh. Skoro ráno nie je hore nikto, kto by po nás niečo chcel, či nás od behania odrádzal.

Večerná pohoda

Ak ste predsa len skôr nočný živočích a v neskorých hodinách bývate najčulejší, nenúťte sa ráno vstávať skôr, než vôbec idete spať. Využite svoj potenciál a choďte si zabehať večer. Aké výhody a úskalia večerné behanie poskytuje? 

Beh na večer

Nebude sa vám chcieť

Pretože ísť behať večer znamená prekonávať celodenné vyčerpanie z práce a starostlivosti o rodinu a domácnosť. Obnáša to zdvihnúť sa z gauča vo chvíli, keď už ste len krôčik od toho na ňom zaspať, prípadne práve dávajú váš obľúbený film. Alebo by ste možno radšej vyrazili s partnerom na pohárik či na večeru, ktorá by ale znamenala, že už tutovo nevybehne. Možných lákadiel a nebezpečenstiev je teda hromada.

Ovšem ak sa odhodláte, zistíte, že výhody prevyšujú nevýhody:

Pretiahnutie po práci

Najmä ak trávite pracovnú dobu v sede za kancelárskym stolom, beh po práci bude pre vaše telo veľmi príjemnou zmenou. Z dlhodobého hľadiska je sedavé zamestnanie pre vaše telo nesmierne náročné a deštruktívne, preto rozhýbať ho znamená predchádzať nepríjemným zdravotným komplikáciám počnúc hemoroidmi a kŕčovými žilami a končiac bolesťami krčnej chrbtice a vyskočenými platničkami.

Unavíte sa pred spaním

Neexistuje lepší liek na nespavosť než fyzická aktivita. Prevetrajte sa, než zaleziete do postele, a uvidíte, že lieky na spanie sa stanú hudbou minulosti.

Beh pred spaním

Odpustíte si večeru

Keďže behať s plným bruchom je nezmysel, prinúti vás večerné behanie viac premýšľať o tom, čo zjete. Dajte si len ľahkú večeru s dostatočným predstihom a vybehnite až keď vám dôkladne zľahne. Po behu už budete tak príjemne unavení, že si ťažké jedlo radšej necháte až na zajtra. A neprejedať sa na noc, to je to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje zdravie i figúru.

Západ slnka

A posledný dôvod, prečo behať večer? Tá neskutočná romantika, keď sa obrovský slnečný kotúč na obzore pomaly topí v záplave zorí. Kam sa hrabú večerné slaďáky v televízii. Už nikdy nebudete chcieť vynechať ani jediný západ slnka.

Tak čo, máte vybrané? Je vášmu srdcu bližšie privstať si a behať ráno, alebo športom zavŕšiť svoj deň namiesto dezertu?


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:00:39
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu