info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Zima sa blíži, už vetríte nával zimných športov?

09. 11. 2020
Tešíte sa na zimu? Už nám klope na dvere a aj keď zatiaľ nie je jasné, či bude plná snehu, blata alebo len suchá a mrazivá, mať v zálohe plány na parádne športové vyžitie je dobrý základ pred každou snehovou nádielkou. Potom vás už záveje nezaskočia.
Zima sa blíži, už vetríte nával zimných športov?

Než sa nazdáme, dni budú krátke, noci dlhé a na šport bude zostávať čoraz menej času. Ešteže má zima svoje čaro a že špecifické počasie otvára možnosti, ktoré sú počas vyšších teplôt nemožné.

Vždy, keď vyrazíte na zimné radovánky, je dobré si rozmyslieť, ako sa v teple máte obliecť. V zime viac ako v lete platia zlaté pravidlá vrstvenia. Keď budete počas športovania neustále v pohybe a vaše telo bude zaisťovať príjemný prísun tepla, je lepšie si obliecť menej vrstiev, prípadne nie tak teplé oblečenie. Akonáhle však počítate s tým, že budete predovšetkým sedieť na lanovke a svišťať z kopca dole, poriadne sa zababušte do niekoľkých hrejivých vrstiev.

Aké športy môžete robiť či vyskúšať v zime?

Športovať v zimnom období zďaleka neznamená len zaliezť pod strechu športovej haly. Na výber je pestrá škála športov a aktivít. Sú tu rokmi osvedčené tradičné zimné športy, ale ľudská vynaliezavosť nezaspáva na vavrínoch a hrnie nám do zásoby všemožné vonkajšie zimné aktivity. Potom už záleží na tom, čo vás najviac baví.

Kto vrství, má za tri

Ako už bolo povedané, pri aktívnejšej forme zimného športovania je lepšie obliecť len toľko funkčných vrstiev, aby ste neprechladli a zároveň neboli obmedzovaní v pohybe. Ak ste vyznávačmi kvalitného funkčného oblečenia a materiálov, budete sa držať zlatého pravidla: Kto vrství, dáva tri.

Zároveň pri všetkých zimných aktivitách majte so sebou jednu-dve vrstvy naviac. Nikdy neviete, kedy prituhne a budú sa vám hodiť. Utekať v zime pred zimou je predsa hrozná škoda.

Bežecké lyžovanie

bezky

Bežky sú klasika ako žiadna iná. Stačí dvadsať centimetrov snehu a vaše obľúbené bežecké a turistické chodníky sa ihneď premenia na bežkárske trasy. Vyraziť na bežky na hory je potom o to krajšie. Nezabúdajte ale na kvalitné vybavenie.

Keď nevyrazíte na hory len na tradičné miestne okruhy, ale chcete si výlet spestriť aj prechodom po hrebeňoch, buďte pripravení na všetko a majte so sebou okrem nejakej tej desiatej a pitia aj náhradné oblečenie. Okrem okuliarov proti slnku (a miernemu sneženiu) z vlastnej skúsenosti odporúčam pribaliť aj okuliare lyžiarske. Teda aspoň v prípade, že ste dobrodružnejšej povahy a na hrebeňoch sa nezľaknete blížiacej sa fujavice. Keď sa potom pred ňou nemáte kam schovať, sú lyžiarske okuliare na nezaplatenie.

Bežkovať sa samozrejme dá aj inde než na horách. Veľa miest dnes už udržuje a prípadne aj umelo zasnežuje bežkárske okruhy, ktoré sú cez leto parkom, lúkou či dostihovým závodiskom. Jasné, nie je to rovnaké ako zájsť si na okruhy do Álp, ale zase je to blízko, čo by kameňom dohodil. A prebytočnú energiu tu vybijete tiež. Na zajazdenie si pred alebo po práci sú podobné okruhy ideálne.

Kto sa nebojí malokalibrovky, môže si vyskúšať biatlon. Tento populárny šport však nie je žiadna hračka a v začiatkoch sa pri ňom pekne zapotíte.

Pre vyložene dobrodružné povahy existuje bežkársky orienťák a pre milovníkov adrenalínu je takýto beh spracovaný aj vo verzii tzv. survival, teda preteky na 24 hodín po horských zákutiach Krkonôš. Tento extrémny závod však už okrem dobrej orientácie vyžaduje aj nutnú dávku odvahy, bežkárskych i bežeckých skúseností a hlavne psychickej a fyzickej odolnosti.

Treking v horách

trek

Aj v zime je možné chodiť po pahorkoch v pohorkách. Chce to kvalitnú pevnú obuv a k nej mačky a palice s väčším tanierikom. Na viacdenné prechody pribaľte aj snežnice, môžu sa hodiť. Návleky takisto. No, a zase tie lyžiarske okuliare, tie sa na horách proste hodia.

Ono je v poslednej dobe často málo snehu, takže podobné prechody nie sú tak výživné ako predtým. Na druhú stranu, keď vás potom tu a tam doženie fujavica, je to stále veľmi nepríjemné. Našťastie pri sebe máte lyžiarske okuliare.

Mať na sebe poriadne oblečenie, rukavice, čiapku a nákrčník je základ, o tom niet pochýb. Teplé zimné ponožky na nôžky a ešte jedny šupnite do batohu. Náhradné rukavice sa tam tiež ešte zmestia.

Hurá na lyže

lyze

Teplé oblečenie máte? Tak čo ešte dodať? Snáď len nech nezabudnete na prilbu a na chrbticu. Na zjazdovkách i mimo nich nie je vždy všetko len vo vašich rukách a ochrana vášho tela je jedna z najjednoduchších a zároveň najdôležitejších vecí, ktoré pre seba môžete urobiť. U detí to platí trojnásobne.

Keď máte schádzanie kopcov v malíčku na dvoch i jednej doske, môžete začať hľadať zábavu aj mimo upraveného kopca. Ale pozor, bezpečnosť na prvom mieste! Nepúšťajte sa niekam, kde to nepoznáte, a nepreceňujte svoje sily. Stromy neuhnú a skaly občas končia zrázom!

Než testovať, čo preskočíte medzi skalami, radšej to bežte najskôr vyskúšať do snowparku. Naše hory a strediská sa môžu chváliť vynikajúcimi shapermi, ktorí odvádzajú perfektnú prácu na začiatočníckych, stredných i monštruóznych skokoch a prekážkach. Veď v Česku sa dokonca skáče na najväčšom Big Aire v Európe.

Keď vám snowpark pripadá moc drsný, môžete si oživiť jazdu po zjazdovkách krátkymi lyžami, skibobom alebo vyskúšať napríklad monoski. Sám som monoski nikdy neskúsil, ale vyzerá to vážne super.

A ak chcete vyskúšať niečo úplne nové, skúste snowbaging. Ak vám pri slove snowbaging napadá spojenie snehu a tašky, ste doma. Tento mierne bizarný šport sa veľmi rozrastá a nachádza si mnoho bláznivých priaznivcov. A áno, ide o to stúpnuť si do tašky, upevniť ju na nohy a spustiť sa z kopca. Ak sa pri tomto nevybláznite, tak už neviem.

Bobovanie, sánkovanie, snowtubing

boby

Vyliezť kopec, nasadnúť a svišťať dolu s vetrom o preteky. Pamätáte, keď ste ako deti milovali jazdu na boboch, sánkach alebo proste len na vreci? To bola paráda, že? Ani premočené topánky a oblečenie vás od tejto zábavy neodradilo. A čo potom, keď svojim deťom zaobstaráte zimné topánky a oblečenie, ktoré sa proste a jednoducho nezamáča? Potom buďte pripravení, že ich budete musieť lákať na teplé kakao, inak budú chcieť stále jazdiť.

Snowkiting

Že nemáte za domom zjazdovky, a tak nemôžete vyvetrať svojich miláčikov so sklznicou tak často, ako by ste chceli? Ale kdeže. Stačí zasnežená lúka či pole, šarkan - čiže kite, pár popruhov a vietor už sa postará o vynikajúci zážitok aj cvičenie pre celé telo. Nie je však dobré vyraziť prvýkrát bez riadneho výcviku či aspoň tréningu so skúseným kitistom. Tiež sa najprv informujte o možných rizikách a dobre si zmapujte oblasť, kde sa túto srandu chystáte vyskúšať. A určite si nezabudnite rukavice a helmu.

Korčuľovanie

Vďaka umelo vytvoreným podmienkam si môžete zakorčuľovať aj v centrách väčších miest. A vďaka zimným štadiónom nie je s korčuľovaním problém ani keď nám zima nepraje. Počítajte ale s tým, že korčuľovanie pod strechou nemá také čaro, ako keď korčuľujete pod šírym nebom. V meste sa ale hodí pekne sa vyobliekať.

Kto korčuľovanie miluje a má partiu kamarátov s rovnakým záujmom, môže si ho okoreniť hokejkou a pukom. A zábava na celé popoludnie je na svete.

Zažite vonkajšie fitness pri stavbe snehuliaka

Stavba snehuliaka môže byť pohodová a odpočinková, zároveň však záleží len na vás, akého veľkého snehuliaka vytvoríte a ako veľmi sa pri tom zapotíte. Keď sa chce, tak ide všetko. Raz za čas pokojne môžete vymeniť prepchatú posilňovňu za neďalekú lúku a dať si pri stavaní snehuliaka (alebo iných snehových sôch a tvarov) poriadne do tela. Možno takto zapojíte svaly, o ktoré v posilňovni ani nezavadíte.

Behať, behať, behať

beh

No áno, aj v zime sa dá behať. Je samozrejme lepšie vyhnúť sa metrovým závejom a ísť sa prebehnúť radšej niekam, kde máte pevnú pôdu pod nohami a v popoludňajších hodinách aj lampy nad hlavou. Keď nevyjdú lampy, nič sa nedeje, nabitá čelovka to istí. Teda rozhodne by to mala istiť vždy. Nikdy neviete, kedy dostanete chuť bežať až za humná a zimné popoludnie sa ľahko a rýchlo prehupne v chladnú noc.

Ďalším prvkom, na ktorý by sme v zime nemali zabúdať, sú reflexné potlače na oblečení a topánkach, reflexné pásky či iné doplnky, ktoré aj za zlej viditeľnosti pomôžu rozoznať ľudskú postavu. V zime tiež určite oceníte topánky s nepremokavou úpravou, v ktorých nevadí, že občas trafíte nejaký ten závej či roztopenú kaluž.

Nezabúdajte na prechádzky

Pohyb je dobrý v akejkoľvek miere. Aj keď len chytíte partnera či partnerku za ruku a zájdete si spoločne na peknú romantickú prechádzku zimnou krajinou či zasneženým mestom, je to stále lepšie, než sa zašiť na gauči v obývačke. Navyše na takej prechádzke sa nemusíte nikam ponáhľať, v pokoji a plnými dúškami si môžete užívať jeden druhého.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:09:27:24
Mizuno Terry FZ Jr
-68 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
15,24 € 46,94 €
už len 12 ks za túto cenu