info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako sa baviť, keď vonku padajú traktory

01. 10. 2019
Možností čím sa cez víkend baviť (s celou rodinou) je veľa. Keď vymýšľate zábavu pre viac ľudí, musíte vziať do úvahy záľuby aj nevôli každého z vás. V tú chvíľu väčšinou zistíte, že možností rapídne ubývajú.
Ako sa baviť, keď vonku padajú traktory

Zájsť si spoločne do aquaparku je super, ale po niekoľkonásobnom opakovaní už to neznie tak lákavo (ani pre vašu peňaženku). Ak chcete tráviť voľný čas aktívne, v pohybe a bez ohľadu na rozmary počasia, je športová hala výbornou možnosťou, kde stráviť popoludnie. Vybrať si môžete z mnohých športov - ako tímových, tak pre jednotlivcov alebo dvojice.

Jediný kameň úrazu môže byť nutnosť rezervácie. Keď ale máte vo svojom okolí športovú halu, ktorá cez víkend nepraská vo švíkoch, je to ideálna príležitosť vyzvať kamarátov, rodičov aj deti na ľubovoľné zápasy s loptou i loptičkou.

Vo väčšine moderných hál je možné rozdeliť palubovku na dve, tri až štyri menšie ihriská. Tým bleskurýchlo vznikne rôznorodá hracia plocha a vďaka menšiemu rozmeru budete neustále v kontakte a nebudete sa musieť naháňať po celej hale.

Haly tiež často disponujú menšou miestnosťou na stolný tenis, alebo priestorom pre squash (prípadne streetbal alebo ricochet).

Záleží čisto na vašich záľubách, pre ktorý šport sa rozhodnete. Pre inšpiráciu pripojíme niekoľko tipov na tradičné i neobvyklé halové aktivity:

Florbal

Florbal je tímová hra (5 + 1), v Českej republike sa neustále rozvíja a oslovuje čoraz väčšiu skupinu ľudí. Česi dlhodobo patria k svetovej špičke a úroveň florbalu tu stále stúpa. Vo florbale pozor na špeciálne mantinely okolo ihriska - síce vám neutečie loptička, ale ťuknúť o ne nie je nič príjemného.


Bedminton

Bedminton sa dá hrať ako dvojhra i štvorhra. Hrá sa na malom ihrisku, ale o to viac sa zapotíte. Je to výborný prostriedok k rozvíjaniu mrštnosti a okamžitej reakcie. Špeciálne umelohmotné alebo perové loptičky lietajú ako žiadne iné, ale až si na ne zvyknete, budete sa baviť každým úderom.


Futsal

Futsal hrajú proti sebe dva tímy (4 + 1) a rovnako ako vo futbale sa snažia dostať loptu do súperovej brány. Dotknúť lopty sa môžete celým telom, okrem rúk (túto výsadu majú iba brankári).


Volejbal

Volejbal - po šiestich hráčoch na každej strane siete a maximálne tri dotyky, aby ste dostali loptu na druhú stranu. Ideálne tak, aby to nikto z protihráčov nedokázal zachytiť. Dávajte ale pozor, nesmiete sa dotknúť siete.


Squash

Squash [skvoš] ponúka možnosť dvojhry a štvorhry. V špeciálnej miestnosti s ryskami na stenách sa so svojím súperom striedate v odpaľovaní loptičky. Po podání do vrchnej časti čelnej steny musí súper hrať odpal tak, aby sa loptička vždy dotkla čelnej steny. Pritom sa môže odraziť aj o bočné steny a vždy maximálne raz od zeme.


Hádzaná

V hádzanej sa s tímom 6 + 1 snažíte vhodiť loptu do súperovej brány. Do polkruhu okolo brány nesmie vstúpiť hráč z poľa, toto územie je vymedzené len pre brankára. Za fauly z ihriska nasleduje trestný hod (deväť metrov od brány - deviatka), za faul u svojho bránkoviska nasleduje trestný hod zo siedmich metrov (sedmička).


Tenis

Tenis je možné hrať v dvoch a v štyroch. Po podaní, ktoré sa vykonáva spoza ihriska môže tenisová loptička spadnúť na zem maximálne jedenkrát. Pri dvojhre sa musíte trafiť do vnútorného obdĺžnika, pri štvorhre platí hranica vonkajšieho obdĺžnika. Jednotlivé body sa značia ako „fifteen“, vďaka nim môžete získať sadu, poprípade set. Hrá sa na dva, prípadne tri víťazné sety.


Basketbal

Basketbal nie je len pre tých, ktorí narástli ako veže. Príjemne zahrať si môžeme aj my ostatní, stačí vedieť driblovať a naučiť sa trafiť kôš. Zvoliť môžeme buď verziu na celé ihrisko pri hre 5 na 5, alebo variant tzv. Streetbale, kedy sa hrá 3 na 3 a len na jeden kôš (možno samozrejme aj 2 na 2 alebo 1 na 1).


Stolný tenis

Ping-pong pozná dvojhru i štvorhru - teda po jednom, alebo po dvoch spoluhráčoch na každej strane stola. Pri podaní sa loptička musí dotknúť najprv vašej polovice a následne (bez dotyku sieťky) tiež súperovej polovice. Potom už musíte mieriť vždy na vzdialenejšiu polovicu stola. Vo štvorhre sa spoluhráči striedajú v odpale.

Pokiaľ je vás viac a ide vám predovšetkým o zábavu, je možné hrať tzv. kolotoč - odohráte loptičku a prebiehate na druhú stranu stola, kde, akonáhle na vás príde rad, odohrávate loptičku a opäť obiehate. Kto neodohrá alebo netrafí stôl, vypadáva.

Ďalšie halové športy, ktoré nás sprevádzajú po dlhé roky:

Nohejbal

Nohejbal je svetová hra, v ktorej vynikajú českí aj slovenskí reprezentanti. 3 na 3, 2 na 2 i 1 na 1 - to sú možné alternatívy hry pri nohejbalu. Hrať môžete typicky českú verziu s tromi možnými odrazmi lopty, alebo svetovú verziu s jedným možným odrazom od zeme.


Aerobic

Osvedčená klasika pre zahriatie a spevnenie ochabnutého tela. Aerobik dámy poznajú, páni možno niekedy zažili. Po hodinovom tréningu odchádzate síce s jazykom na veste, ale s chuťou do ďalšieho pohybu.


Zumba

Máte radi pohyb a hudbu, ale aerobik je pre vás veľmi kostrbatý? A skúsili ste zumbu? Tento intervalový fitness tréning z Južnej Ameriky si získava čoraz viac priaznivcov a v rebríčku popularity neustále naháňa vyššie spomenutý aerobik.


Bicyklová

Pokiaľ milujete jazdu na bicykli, nebojíte sa skúšať „nové“ veci a v športovej hale vo vašom okolí je možnosť vyskúšať si bicyklovú, rozhodne neváhajte. Štyria ľudia na kolesách, dve brány a špeciálna lopta, ktorú pomocou kolesá strieľate do súperovej brány. Dlhú dobu tvorili českí reprezentanti absolútnu svetovú špičku a ziskávali jeden titul za druhým. Stanete sa vy, alebo vaše deti ich nástupcovia.


Joga

Každý z nás vie, čo je to joga. Nie každý z nás vie, na čo je určená, ako ju cvičiť správne a na čo presne sa rôzne druhy jogy zameriavajú. Jóga je cvičenie, ktoré vzniklo predovšetkým pre dôkladné pretiahnutie našich tiel. Aby sme to dokázali, je nesmierne dôležité pri cvičení správne dýchať - najlepšie „do brucha“. Vďaka správnemu dýchaniu a okysličovaniu sa naše telo pretiahne ako nikdy predtým a pri častejšom cvičení sa správne dýchanie začne pozitívne premietať do všetkých našich aktivít. Správne dýchanie = menšia únava, lepšia nálada a zdravšie telo.


Rackethlon

Máte radi pálky, ale nebaví vás hrať stále dookola jednu pinkačku? Usporiadajte turnaj v racketlone! Štyri disciplíny (tenis, squash, badminton, stolný tenis) budú baviť každého a ak aj štyria budú málo, pridajte ešte ricochet.


Bojové športy

Nie je potreba protivníka mlátiť päsťou do tváre, dokiaľ nepadne do bezvedomia. Veľa bojových športov (capoeira, aikido, džudo, tai chi...) nevyžaduje agresivitu ani priamy kontakt so súperom. O to viac sú zamerané na pokoj duše, pružnosť a pevnosť postavy a možnosť ubrániť sa potenciálnemu útočníkovi. A čo na také športy potrebujete? Vystačíte s voľným trikom a pružnými nohavicami.

Netrapte sa zimou a dažďom

Schovajte hlavu pod strechu a bavte sa s kamarátmi a rodinou aktívne a s úsmevom na tvári. Hlavne si nezabudnite včas zistiť voľné termíny v blízkej hale a radšej si termín zarezervujte, nech nie ste prekvapení nečakanými spoluhráčmi :-)


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:00:55:55
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu