info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Vitamíny. Partia, ktorú chcete mať na svojej strane

08. 02. 2017
Ľudské telo je perfektne organizovaná "fabrika", kde každú pikosekundu prebehnú miliardy zdanlivo nepatrných úkonov, chemických reakcií a komunikačných prenosov. O to, aby sa naše "ozubené kolieska" spoľahlivo točili, sa stará okrem iného partia fachmanov, ktorým nikto nepovie inak ako Vitamíny.
Vitamíny. Partia, ktorú chcete mať na svojej strane

Vitamíny sa do nášho tela dostávajú potravou, často bez toho aby sme o nich vedeli. Avšak najmä ak sme aktívni športovci, vyplatí sa nám s touto partičkou zoznámiť a mať ich vo friendliste.

Prečo?

Prečítajte si tieto krátke medailóniky. Ich schopnosti hovoria samy za seba.

Ahoj, som Vitamín C

Niekto mi hovorí Kyselina askorbová, ale pre vás pokojne Céčko ;-)

Načo vám budem?

Pomáham tvorbe kolagénu a ten je podstatnou súčasťou svalov, šliach, väzov, kĺbov. Počujete to tam: "Pohyb, pohyb, pohyb!"

Hovorí sa o mne, že zvyšujem imunitu. Viete čo? Je to tak, rozhodne je to tak. Som v blízkom vzťahu s imunitnými látkami aj bunkami, takže choroby strážte sa. Navyše podporujem regeneráciu po športovaní. Najlepšie časy nabeháte len zdraví a oddýchnutí, tak šup pod krík na šípky a ríbezle, pokojne rovno do úst.

Viete, kto sú Antioxidanty? To je špeciálne komando, ktoré vychytáva voľné radikály. Tie radikály, ktoré môžu spôsobovať problémy srdca, krvi, mŕtvicu a ďalšie nepríjemnosti. Ale bez obáv, ja spolu s Áčkom, Éčkom a Be Trojkou sme slušný AntioxiTým, takže kde sme my, tam radikály nemajú šancu.

Zlepšujem vstrebávanie železa a to potom podporuje tvorbu krvi. Ale pozor! Neznamená to, že si dáte citrón a zahryznete sa do najbližšej kovovej tyče!

Kde ma hľadať?

Keď siahnete po ovocí či zelenine (alebo týchto cukríkoch), neminiete.

Všetci ma vidia hlavne v citróne (40mg / 100g), ale divili by ste sa, Superman medzi mojimi dostupnými zdrojmi je šípka (plod ruže šípovej; 2000mg / 100g), 10x menej som v čiernom ríbezlí (200mg / 100g) a v chrbte sa mu drží ružičkový kel, kivi, brokolica a červené ríbezle (115 - 80mg / 100g).

Odporúčajú ma dávkovať v cca 80mg / deň, ale niečo vám poviem, dajte si ma pokojne dvojnásobok a nič zlé sa nestane. Možno práve naopak.

Vitamín C

Teší ma, som Vitamín A

A, ako prvé v abecede. A, ako na počiatku všetkého.

Čo viem?

Začnem trochu šteklivo: Beh zlepšuje sexuálnu aktivitu a ja zvyšujem potenciu. Ak teda do budúcnosti plánujete malých bežcov, rozhodne so mnou počítajte! ;-)

Príslovie: "Rastie ako z vody", by malo byť doplnené: "Rastie ako z vody a vitamínu A", rásť totiž viem tiež dosť dobre.

Chránim sliznice a výstelky. Takže ak vám nadmerne schne či rohovatí kože, chýbam vám, a ani o tom neviete.

A s čím si ma spájate najčastejšie? Oči. Nie ježkove oči, proste zrak. Pomáham pri regenerácii rodopsínu, ktorý je v tyčinkách sietnice oka, a ak sa vám neregeneruje, tak viete, čo uvidíte v šere? A poviem vám, beh v podvečer, pri západe slnka okolo jazera alebo v lese, to je paráda! Ak teda nezakopávate o korene.

Ľuďom na svete, zo všetkých vitamínov, chýbam najviac, chápete to? A pritom každý chce poriadne vyrásť, dobre vidieť a občas si kvalitne zalaškovať, no nie?

Kde ma nájsť?

Všetky zvieratám sa ukladám v pečeni, ukrývam sa v morských rybách a mlieku, takže dobrú chuť mäsožrútom.

Vegeľudia ma nájdu ako provitamín Betakarotén v ovocí a zelenine oranžovej až žltej farby a často aj v zelenej. Mrkva, tekvica, marhule, špenát, kel, brokolica či melón sú mojim najobľúbenejším miestom pobytu.

Vitamín A

Zdravím, moje ctené meno je Vitamín E

K čomu Vám poslúžim?

V prvom rade musím reagovať na poznámky pána Céčka. Ja som šéf AntioxiTýmu, antioxidant s veľkým E. Avšak musím poznamenať, že Céčko je moja pravá ruka a dosť mi pomáha v mojej vlastnej regenerácii.

Mám dlhodobú prax s vývojom a rastom svalov všetkých typov, na vysokej pozícii som aj v nervosvalovom systéme, takže áno, v kategórii behu som aj ja vhodným kandidátom do vášho tímu.

Výborne si rozumiem s cievnym systémom. Baví ma tvorba krviniek, znižovanie krvného tlaku a zrážanlivosti krvi, takže by som vo vašom srdci rozhodne mal mať svoje miesto.

A keď tu vitamín A spomenul tie šteklivé témy, musím podotknúť, že v tomto smere nám spolupráca tiež vydarene vychádza.

Sčítané, podčiarknuté, mojimi silnými stránkami sú: Rozvoj fyzickej, mentálnej a sexuálnej kondície, znižovanie únavy a likvidácia voľných radikálov.

Kontaktovať ma môžete tu:

V rastlinných produktoch, najmä olejoch lisovaných za studena, orechoch (mandle, pistácie, arašidy, ale aj naše domáce lieskovce a vlašáky), strukovinách, kukurici, sézame, slnečnici, jačmeni alebo napríklad špenáte a keli.

A ak máte radi mäso, mlieko alebo vajcia, aj tu ma nájdete.

Tešilo ma, na zjedenú!

Vitamín E

Zdravíčko, mne hovoria Déčko

V čom som najlepší?

Ja sa toľko nerozpoviem, som úzko profilovaný špecialista. Mojím odborom je metabolizmus vápnika a fosforu. To znamená, že uľahčujem transport týchto minerálov z čreva do kostí a zubov. A tie sa vám bežcom celkom hodia, nie? Hlavne tie kosti teda.

Nie je radno ma prehliadať, nech ste deti, alebo dospeláci. S rachitis alebo osteomaláciou si totiž veľmi nepobeháte.

Celkom nedávno konečne odhalili aj môj vplyv na imunitu. Máte chrípku, lupienku, astmu alebo vám krvácajú ďasná? Áno, aj s tým vám môžem helfnúť.

Tak keby niečo som:

Priamo vo vašej koži. Ale potrebujem prebrať, som trochu leňoch. Ak sa však vydáte na slnko (UVB lúče), tak to na mňa funguje ako káva, nakopne ma a makám.

A ak sa bojíte slnka, doprajte si tučné ryby ako tuniak a losos, rybí tuk, pečeň, mlieko, alebo kakao. To ja tiež rád.

Vitamín D

Vitamín K: Ja som malý, ale šikovnej

Čo ma baví?

Najviac mi ide zrážanlivosť krvi, takže ak si niekedy potykáte s chodníkom, myslite na mňa, pomôžem vám zastaviť krvácanie.

Navyše je mojím koníčkom mineralizácia kostí, teda ich sila a pevnosť. To sa hodí, čo vy na to, bežci?

Kde na mňa narazíte?

V listovej zelenine, najlepšie surovej, a v rastlinných olejoch. Takže si na večeru skočte na nejaký šalát a skúste, či čašník pochopí vašu objednávku: Prosím si dávku vitamínu K, ďakujem.

Vitamín K

Sme B-komplex, ako prezývka pre hip-hopera, ale o niečo prínosnejšie :-)

Čo je náš gang začo?

Sme celkom veľká partia, taký štát v štáte vitamínov. Máme aj krycie vitamínové mená: B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12. Každý z nás sa vám aspoň krátko predstaví, ale už na začiatok môžeme prezradiť, že často zaznejú slová energia a metabolizmus.

Thiamín (krycie meno B1)

Mám významnú úlohu v metabolizme cukrov a získavaní energie z nich. Zatočím s vašou únavou a aj váš nervový systém a srdce ma ocenia.

Riboflavín (krycie meno B2)

Asistujem pri dôležitých energetických a metabolických procesoch a zúčastňujem sa rastu. Zaisťujem dobrý stav vašej kože a očí, podporujem funkciu srdca a ďalších orgánov. Obzvlášť si na mňa potrpia ľudia trpiaci ochorením štítnej žľazy, celiakiou, cirhózou pečene alebo cukrovkou. Doprajte si ma tiež v prípade, že ste na antibiotikách.

Niacín (krycie meno B3)

Tiež sa mi hovorí Kyselina nikotínová, ale veľmi sa neradujte, fajčenie vám neschválim! Zúčastňujem sa energetického metabolizmu, pomáham uvoľňovať energiu z potravy a znižujem hladinu cholesterolu.

Kyselina pantothenová (krycie meno B5)

Moje meno pochádza z gréčtiny a znamená "všade sa nachádzajúci". To jednak znamená, že ma hocikde nájdete, ale tiež, že som hocikde potrebná. Okrem iného pri metabolizme sacharidov a lipidov a pri syntéze aminokyselín, hormónov, hemoglobínu a ďalších životne dôležitých látok. Okrem toho zlepšujem kvalitu kože, vlasov a nechtov.

Pyridoxín (krycie meno B6)

Ja som aktívny pri metabolizme aminokyselín a pri rozklade zásobného cukru glykogénu na glukózu. Čo je presne to, čo vaše telo robí, keď si dávate do tela. Som zásadný pre správnu funkciu nervového systému a tíšim svalové kŕče.

Kyselina listová (krycie meno B9)

Veľmi aktívne spolupracujem na metabolizme bielkovín, na vzniku červených a bielych krviniek a ešte napríklad na vzniku nukleových kyselín (DNA a RNA). Bežkyňe s pupkom by tiež mohlo zaujímať, že zaisťujem správny vývoj a rast plodu! :-)

Kobalamín (krycie meno B12)

Aj ja som aktívny v metabolizme, ale mimo to s kyselinou listovou spolupracujeme pri starostlivosti o váš nervový systém a funkciu krvotvorby. To je moja najdôležitejšia úloha a beriem ju naozaj zodpovedne!

Kde nás všetkých najčastejšie nájdete?

Každý z nás prebýva v rôznych potravinách, takže ak túžite po nás všetkých, je nevyhnutné, aby váš jedálniček bol pestrý a vyvážený. A aby sme vám napovedali, hľadajte hlavne v mäse, morských rybách, kvasniciach, orechoch, arašidovom masle, ananáse, hrozne, strukovinách, listovej zelenine a celozrnných obilninách.

Vitamín B

Tak to by sme mali.

Samozrejme, títo chlapíci sú len jedno oddelenie našej "fabriky" menom telo. Avšak patria k tým, o ktorých dobré pracovné podmienky sa môžeme sami zaslúžiť. A ako vieme, motivovaný zamestnanec je produktívny zamestnanec. Jedzte preto vyvážene a dbajte na to, aby vám žiadni pracanti nechýbali. Len tak vám v tele všetko pofrčí, ako má.

A čo ostatné oddelenia? O tých si porozprávame trebárs nabudúce.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:20:37
Kilpi Sylane
-74 % Outdoorové šortky Kilpi Sylane
22,95 € 89,90 €
už len 4 ks za túto cenu