info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako správne prať ponožky, aby sa nestrácali?

22. 04. 2022
Niekto má rád vyššie a farebné ponožky, ktoré vystavia na obdiv ostatným, niekto zas radšej nízke a jednofarebné, ktoré ani nie sú vidieť. Nech sú vaše preferencie akékoľvek, určite sa vám pri praní stalo, že ponožky zmenili farbu alebo sa dokonca jedna z páru stratila. A presne preto sme pre vás pripravili zopár užitočných rád.
Ako správne prať ponožky, aby sa nestrácali?

Klasické ponožky

Každý z nás tento kus oblečenia potrebuje a využíva takmer denne. Aby ste zachovali pôvodné farby, perte ponožky vždy rozdelené na tmavé (čierne, šedé, hnedé), farebné a biele. Dôležité je tiež ponožky otočiť naruby, zvlášť u tých farebných to pomáha udržať správny odtieň.

Všeobecne je najvhodnejšia teplota vody pri praní je 40 ⁰C. Je dostatočne vysoká na zahubenie baktérií a zároveň nezničí vlákna. Na zachovanie jemnosti vláken tiež odporúčame použiť aviváž.

Veľmi častým javom pri bielych ponožkách je strata žiarivosti a zošednutie, ale aj na to existuje riešenie. Vezmite jedlú sódu alebo prášok do pečiva, trochu rozmiešajte vo vlažnej vode a pridajte ponožky. Nechajte stáť cez noc a potom vyperte s ďalšou bielou bielizňou v práčke.

Funkčné ponožky

Špecifické zaobchádzanie sa týka prania funkčných ponožiek. Tie totiž často obsahujú strieborné vlákna (alebo iné materiály), ktoré pôsobia antibakteriálne a zároveň zmierňujú zápach, preto sa nemusia prať po každom použití. Ponožky s takými vlastnosťami ponúka napríklad značka CEP. Keď už ich raz za čas dávate vyprať, stačí len dodržať pravidlo o podobných farbách a 40 ⁰C.

Trošku inak treba zaobchádzať s ponožkami, ktoré obsahujú vlnu. Také ponožky je nutné prať pri teplote do 30 ⁰C a za použitia špeciálneho pracieho prostriedku na vlnu a tiež pracieho programu „vlna“.

Ako nestrácať ponožky?

Dáte prať párny počet ponožiek a z práčky vytiahnete nepárny? Je to síce frustrujúca, ale bežná záležitosť. Pomôcť v tomto prípade môže kolík na bielizeň, ktorým ponožky zopnete. Dobré je použiť plastový, pretože oproti drevenému nenasiakne vodou. Pokiaľ už vás strácanie ponožiek vyložene vytáča, kúpte si v drogérii párovač ponožiek a špeciálne štipce alebo vrecko na pranie. Tí zručnejší zvládnu vrecko na pranie ušiť aj sami.


<- AKO VYPRAŤ BATOH


AKO SA ZBAVIŤ ZÁPACHU Z TOPÁNOK ->


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:22:22:27
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-56 % Detská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
36,95 € 84,87 €
už len 4 ks za túto cenu