info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako sa starať o softshellovú a páperovú bundu, aby bola stále ako nová?

11. 04. 2022
Bundy tak často do práčky dávať nemusíme, ale občas je to potrebné. Lenže softshell a perie sú špecifické materiály a pri nesprávnom praní by sme ich mohli poškodiť a bunda by razom prestala správne plniť svoje funkcie. Na čo pri praní dať pozor?
Ako sa starať o softshellovú a páperovú bundu, aby bola stále ako nová?

Softshell

Prať v práčke alebo v ruke?

Pranie v ruke je samozrejme šetrnejšie, ale pri väčšom znečistení môže byť nedostatočné. Softshell určite môžete dať to práčky. Vyprázdnite vrecká, otočte naruby a perte samostatne na šetrný režim. Vždy sa držte informácií na ceduľke bundy, každý materiál a technológie sú iné a vyžadujú iné zaobchádzanie. Pokiaľ už ceduľku na bunde nemáte, zvoľte pre istotu 30 ⁰C. 

Veľmi dôležitým krokom je použitie správneho pracieho prípravku. Obyčajným prášok môže softshell poškodiť a pripraviť ho o špecifické vlastnosti (napr. vodeodolnosť), kúpte preto špeciálny prací prášok na softshellové materiály. Aviváž pri bundách vynechajte úplne!

Bundu dôkladne vymáchajte, aby na nej nezostal žiadny prací prášok a potom zaveste na vešiak a nechajte vyschnúť. Nikdy bundu nedávajte do sušičky, ani nežmýkajte v ruke! Pokiaľ sa o bundu budete takto starostlivo starať, vydrží niekoľko rokov v perfektnom stave.

Páperové bundy

Podobne ako s bundou zo softshellu zaobchádzajte aj s bundou páperovou. Perte buď v ruke alebo na jemný program s teplotou do 30 ⁰C. Rovnako tak kúpte špeciálny prací prášok na perie, ktorý obsahuje tuk z ovčej vlny. Dajte vždy pozor na ceduľku pri bunde, niektoré páperovky sa totiž nesmú do práčky dávať vôbec!

Zásadné je pri páperovej bunde sušenie. Keď z práčky bundu vytiahnete, všetko perie bude zamotané v jednom veľkom chumáči. Je preto nutné bundu poriadne pretrepať, aby sa perie od seba oddelilo, dať do sušičky, pridať loptičky do sušičky a nastaviť program „perie“. Loptičky sú dôležité, aby bundu pekne našuchorili a perie sa presušilo rovnomerne. Pokiaľ nemáte špeciálne loptičky do sušičky, zafungujú aj tenisové alebo florbalové loptičky. 

Pokiaľ sušičku nemáte, bundu dajte na vodorovný povrch a niekoľkokrát denne pretrepávajte a rozdeľujte chumáče peria. Pokiaľ bundu zavesíte na vešiak von alebo nad kúrenie, bude schnúť nerovnomerne a niektoré pierka potom môžu byť presušené a popraskajú. Niektoré budú naopak nedosušené a môžu splesnivieť.

Impregnácia

Ako u softshellovej, tak aj u páperovej bundy by mala po vysušení nasledovať impregnácia. Bundu rozložte na vodorovný povrch a zo vzdialenosti asi 15 cm nanášajte impregnáciu. Keď začne tekutina zostávať na povrchu, tak viete, že už materiál dostatočne nasiakol. Prebytočnú impregnáciu môžete opatrne zotrieť hubkou alebo handričkou.

Impregnáciu môžete nechať klasicky zaschnúť, ale potom nevydrží veľmi dlho. Správne by sa mala impregnácia zafixovať za pomoci tepla. Perovú bundu stačí dať do sušičky na 20–30 ⁰ C. Softshellovú bundu zažehlite cez tenkú látku (utierku, uterák) pomocou žehličky. Žehlite opatrne, aby ste si bundu neprepálili a žehličku majte nastavenú na najnižší stupeň.


<- AKO PRAŤ FUNKČNŮ BIELIZEŇ


AKO SA STARAŤ O POLYESTEROVÉ OBLEČENIE ->


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
1:08:56:13
Kari Traa Humlesnurr Tee
-59 % Športové tričko Kari Traa Humlesnurr Tee
23,95 € 59,00 €
už len 9 ks za túto cenu