info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako sa správne starať o čisto polyesterové oblečenie?

13. 04. 2022
Polyester je obľúbený materiál, ktorý nájdete v množstve rôznych produktov. Najčastejšie sa objavuje v oblečení, kde slúži buď ako prímes k ďalším materiálom (obvykle bavlne či vlne) alebo je oblečenie čisto z polyesteru. K druhej kategórii sme vám pripravili návod na vypranie a celkové zaobchádzanie.
Ako sa správne starať o čisto polyesterové oblečenie?

Čo je polyester?

Najprv je dobré mať aspoň matnú predstavu, čo to ten polyester vlastne je. Ide o syntetické vlákno označované medzinárodnou skratkou PES (polyméry s esterovou funkčnou skupinou), ktoré sa vyrába z jedného z materiálov spadajúcich do tejto skupiny: polyetyléntereftalát (PET), polybutyléntereftalát (PBT), polyetylénnaftalát (PEN) a polytrimetyléntereftalát (PTT).

Polyester má okrem nízkej váhy ďalšie množstvo výhod. Ide napríklad o zachovanie farby, tvaru a malé pohlcovanie vody. Tiež veľmi rýchlo schne a neusadzujú sa na ňom mikroorganizmy. Je navyše veľmi ľahko recyklovateľný.

Ako prať polyester?

Najlepšie na pranie polyesteru je program „syntetika“, ktorý by mal byť k dispozícii na všetkých moderných práčkach. Teplotu voľte podľa štítku priamo na oblečení. Farebný perte na 30 ⁰C, biely môžete aj na 40 ⁰C. Pokiaľ máte na oblečení veľmi odolnú škvrnu, teplotu zvýšte, ale nikdy neprekračujte 60 ⁰C! Mastné škvrny pred vypraním preperte rukou v teplej vode so žlčovým alebo jadrovým mydlom.

Polyester sa zákonite nekrčí, ale napriek tomu je lepšie každý kúsok pred praním otočiť naruby, aby sa zbytočne nevytvárali žmolky. Odporúčame aj použitie malého množstva aviváže, pretože sa často stáva, že sa oblečenie nabije statickou elektrinou a týmto krokom tomu predídete.

Ako sušiť polyester?

Polyesterové oblečenie môžete vložiť do sušičky, aj tu vyberte program „syntetika“ a nechajte každý kus naruby. Pri sušení na vzduchu ideálne zaveste na vešiak. Nechajte mimo priameho dosahu zdroja tepla - neodkladajte na radiátor alebo do blízkosti krbu!

Vzhľadom na nekrčivosť materiálu nemusíte žehliť, ale pokiaľ sa vám nejaký prehyb vytvoril, môžete prejsť klasickou žehličkou na najnižšiu teplotu.


<- AKO SA STARAŤ O SOFTSHELL A PÁPEROVÉ BUNDY


AKO VYPRAŤ BATOH ->


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:43:03
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu