info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Keď slnko spí a bežci vyliezajú z nôr

22. 01. 2017
Zima vie byť malebná. Avšak jej nevýhodou je, že prakticky všetok svoj voľný čas trávime po tme. A pretože ľudský mozog vníma tmu ako noc, sme cez zimu pasívnejší, viac spíme a menej sa hýbeme. Poďte to zmeniť. Naučte sa behať v noci.
Keď slnko spí a bežci vyliezajú z nôr

Samozrejme to neplatí len pre zimu, behať v noci môžete aj v lete. V čase parných dní je príjemné prebehnúť sa, keď teplota okolitého vzduchu trochu klesne. Na druhú stranu v lete slniečko svieti od nevidím do nevidím a vy s trochou snahy stíhate žiť za dvoch, takže je dobré využiť nočný čas na spánok, privstať si a vybehnúť skoro ráno.

Či už beháte po tme v lete alebo v zime, musíte sa prispôsobiť okolitým podmienkam. Čo vás čaká, ak vybehnete do tmy?

Pripravte sa na šok

Nie, nie je to rovnaké ako cez deň. A áno, prvý výbeh do tmy môže byť trochu šok. Náhle totiž prichádzate o pre vás úplne prirodzené schopnosti (aspoň si ich budete viac vážiť), a to je periférne videnie a priestorové vnímanie. Vo chvíli, kedy je vaše zorné pole obmedzené na kužeľ kmitavého svetla pred vami, máte pocit, ako by všade za jeho okrajom žili levy a strašidla. A s narušeným vnímaním hĺbky sa ľahko môže stať, že zle odhadnete vzdialenosť či hĺbku nejaké diery a slušne zakopnete (šťastie, že si vás tí levy zrovna nevšimli!). Avšak zvyknete si, je to len o tréningu. A časom zistíte, že v tejto době zahltenej vzruchmi sa občas blažene uchýlite k svojmu malému svetu v kuželi svetla.

Ovšem nočné behanie má svoje pravidlá. Dbajte na ich dodržiavanie najmä kvôli svojej vlastnej bezpečnosti, poťažmo aj bezpečnosti svojho okolia.

Beh v noci

1. Buďte vidieť

Toto je základné a asi najdôležitejšie pravidlo zo všetkých. Ak nie ste vidieť, ste v podstate mŕtvy muž. Myslite na to, že aj vodiči sú v noci obmedzení na pár metrov svetla pred sebou a nie, nestrhnú vás schválne.

Takže, nech beháte kdekoľvek, vždy si dajte záležať, aby ste na sebe mali dostatok reflexných prvkov a to zo všetkých strán. A pozor, nie všetko, čo tak na prvý pohľad vyzerá, je reflexné. Vyberajte preto kvalitné reflexné topánky, nohavice alebo kraťasy, tričká, mikiny a bundy.

2. Noste čelovku

Bez čelovky ani ranu. Nikoho z vás by asi nenapadlo vbehnúť bez zdroja svetla do úplnej tmy. Najmä v zime sa ale môže stať, že vyrazíte ešte za šera, a noc sa nepozorovane prikradne skôr, ako ste ju čakali. Nespoliehajte na to, že vás nedostihne. Má natrénované.

Akú čelovku si zaobstarať?

Ak vyberáte čelovku výhradne na behanie, dôležité sú nasledujúce parametre:

  • Hľadajte skôr bodové než rozptýlené svetlo. Pri behu sa potrebujete rýchlo orientovať a vidieť ostro akékoľvek prekážky a štruktúru terénu.
  • Zamerajte sa na intenzitu svietenia. Lumen je jednotka svetelného toku, teda jednoducho povedané energie, ktorú zdroj vyžiari ako svetlo počas jednej sekundy. Univerzálnou hodnotou, ktorá by vám vo väčšine prípadov mala stačiť, je 100 lm. Pre pohodlný beh v neosvetlenom teréne zvoľte čelovku s viac lumenmi, v meste a na miestach, kde je dostatok svetelného smogu, ich stačí naopak menej.
  • Pozor! Nenechajte sa obalamutiť hodnotou max. lm. Tá totiž značí hodnotu svetelného toku, ktorú ale zdroj dlho nevydrží. Pátrajte po dlhodobom svietení, prípadne po možnosti regulácie svetelného toku.
  • Odtieň svetla, teda jeho teplota, je zásadný. Hľadajte farbu čo najbližšie bielej. Tónovanie do žlto-oranžova alebo do modra zhoršujú rozlišovanie drobných nuáns pri pohybe a unavujú oči.

A ešte jedno pravidlo ohľadom čelovky: Akonáhle ju rozsvietite, strážte si, aby ste sa nepozerali okoloidúcim do očí. Aj keď sa totiž chcete na svojho protibežca usmiať, akurát mu svojím tretím okom vypálite na sietnici nepekný odkaz.

Beh v noci

3. Nabitý mobil so sebou

Môže sa to zdať ako zbytočná záťaž. Rovnako nechcete, aby nás pri behu rušili nejakej „urgentné“ telefonáty. Takže prečo ťahať mobil? Pretože vám môže zachrániť život. Doslova.

V najhoršom prípade vám či okoloidúcim poslúži k privolanie pomoci (to, keby vás predsa len napadli tie levy). Menej desivé scenáre hovoria o pokazených čelovkách, kedy ste náhle vďační aj za svetielko z displeja, alebo o strate orientácie, kedy nás GPS zachráni pred nocou strávenou niekde v lesoch medzi Hornou a Dolnou. A to sa hodí.

Vyskúšajte napríklad niektorú z rady mobilných bežeckých aplikácií, ktoré nielen postrážia vašu lokáciu, ale tiež vám poskytnú komplexné informácie o tom, ako si pri tréningu vediete. Môžete tak dlhodobo sledovať svoj výkon a pokroky.

Běh s mobilem

4. Behajte tam, kde to poznáte

Jasné, nie je to taký adrenalín, ako predierať sa za tmy úplne neznámym terénom. A tiež nie ste paranoidný, každý predsa vie, že levy žerú skôr cyklistov než bežcov.

Avšak vo chvíli, keď zlyhá technika, či na nás Šťastena zanevrie v inom ohľade, bude pre vás ľahšie sa zorientovať a riešiť patálie niekde, kde ste aspoň raz v živote boli za svetla.

5. Pozerajte sa pred seba

Beh za tmy zvádza k tomu pozerať sa priamo pod nohy. To je však najľahší spôsob, ako si ublížiť. Takže hlavu hore a sledujte cestu asi 10 až 20 metrov pred sebou. Vďaka tomu budete mať lepší prehľad o tom, čo vás čaká a dostatok času na to reagovať. Môžete tak zvoliť najlepšie miesta pre došľap a s predstihom sa vyhnúť prekážkam. Najmä pri zbehoch z kopca vo väčšej rýchlosti je perfektné čítanie terénu zhruba 10 metrov pred sebou úplne zásadné!

6. Hudba vás mätie

Najdôležitejším ľudským zmyslom je zrak. Pri behaní za tmy sa na neho však nemôžete stopercentne spoľahnúť, preto k orientácii v priestore potrebujete ešte iné čidlo. A pretože ľudský čuch všeobecne za veľa nestojí, majte nastražené uši.

Akokoľvek radi beháte s hudbou, v noci nechajte slúchadlá doma. Len tak budete počuť tie podozrivé kroky za vami, či pod vrstvou snehu praskajúci konár nad vašou hlavou. A to sa oplatí.

7. Dámy, trénujte nepravidelne

A teraz jeden tip (nielen, ale najmä) pre ženy. Akokoľvek ste neohrozené a akokoľvek rýchlo viete utekať, napriek tomu pre svoje bezpečie urobte ešte aspoň toto: Meňte často a náhodne trasy i čas, kedy beháte. Vďaka nepravidelnosti vášho tréningu nebude pre „levi“ tak ľahké si na vás niekde počkať a na minútu presne si vás uloviť v zákrute za mestom. Ale hlavne nebyť paranoidné! ;-)

Beh v noci s partákom

8. Parťáka so sebou

Inou variantou, ako sa vyhnúť nebezpečenstvu, je behať v dvoch či ideálne v partii. Bude vás viac, nebudete sa báť vlka. Ani leva.

Pokiaľ ste ale zaťatý bežec solitér a využívate beh ako ventil vo chvíli, keď naozaj, NAOZAJ chcete byť sami, zvoľte si za parťáka aspoň slzný sprej. Nebude vás zdržiavať, nebude na vás hovoriť, ale keby to náhodou bolo potrebné, môže vás vytiahnuť z blata.

Ďalšia výhoda behania v skupine prichádza, keď máte vo svojom okolí tak trochu šialených bežcov, ktorí v noci radi testujú náročnejšie trasy. Teda tá skutočná výhoda prichádza až vo chvíli, kedy aj vy máte podobne bláznivú dušu. Nemusíte sa báť zabrúsiť do potemnelého rozširovania terénu, ktorý poznáte len za svetla, a dať svoje fyzičke poriadne zabrať. Všetko bude ťažšie, ale ten silný zážitok za to stojí. Avšak stále platí dôležité pravidlo - nepreceňujte svoje sily. Čím drsnejšií terén, tým horšie sa k vám dostane pomoc - najmä v zime.

Poslednú výhodu behania v skupine iste poznajú pôžitkári, majstri Pivnej míle a ďalších pivo obsahujúcich bežeckých pretekov. Keď netrénujete na prelomenie rekordu na budúcom tokijskom maratóne a vybehnete v správny čas, cestou domov ešte stihnete posledné pivo v obľúbenej krčme. Teda nie, že by sme vás k tomu chceli navádzať. Pivo a beh predsa nejdú dohromady. :-)

9. Užívajte si

Posledné pravidlo pre behanie v noci: Proste si to užívajte. Kedy inokedy zažijete taký pokoj a mier, než vo chvíli, keď je všade prázdno, všetci okolo spia alebo sú aspoň zalezený pri televízii a pozerajú na Panelák? Využite tieto vzácne okamihy a naberte sily pre ďalší deň. Nočný beh vás mnohokrát nabije viac než hodinka spánku navyše.

Už ste objavili čaro nočného behu?

Ak nie, teraz ste pripravení.

Tak šťastnú cestu!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:01:05
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu