info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Čo robiť, keď sa vyskytnete na mieste nehody?

16. 06. 2020
Bum! Nehoda. Zmätok. Žily sú plné adrenalínu a hlava je zrazu úplne prázdna. Ako na potvoru ste tú sami. Čo teraz?
Čo robiť, keď sa vyskytnete na mieste nehody?

Rozhliadnite sa okolo seba a zhodnoťte všetky možné nebezpečenstvá. Ovládnite svoje emócie, nebojte sa, že poskytnete nedostatočnú prvú pomoc. Myslite aj na svoje zdravie a určite použite zdravotnícke rukavice.

Ste mimo ďalšie nebezpečenstvo?

Postupujte podľa týchto inštrukcií:
 1. Akonáhle poranený viditeľne masívne krváca, okamžite stlačte tepnu priamo v rane a zastavte (zmiernite) krvácanie. Ošetrujte raneného v sede alebo v ľahu.

 2. Keď nehrozí vykrvácanie, je čas na porovnanie myšlienok a posúdenie celkovej situácie.

 3. Vytvorte si podmienky pre poskytnutie adekvátnej prvej pomoci: tvrdá podložka pri resuscitácii, odhalenie poraneného miesta, vyslobodenie raneného, ​​posadenie / položenie raneného, …

 4. Skontrolujte základné životné funkcie:
  • Vedomie = či a ako ranený komunikuje - počuje nás, vníma, popr. či je v bezvedomí.
  • Dych = u bezvedomia kontrolujte pohľadom, počúvaním a pohmatom - hľadajte, či dýcha, alebo nie (ak nie, okamžite začnite s resuscitáciou!). U ľudí pri vedomí zhodnoťte rýchlosť a efektivitu dychu počúvaním.
  • Tep = u bezvedomí sa orientujte len podľa jeho dychu. U ľudí pri vedomí merajte frekvenciu v pulzoch za minútu (normálne je 70-90 pulzov za min., Nad 100 p / min môže prísť šok, vykonajte teda protišokové opatrenia).

 5. Vyšetrite ranených v sede alebo v ľahu.

 6. Vyšetrite problémové časti tela - viditeľné poranenia a miesta, kde ranený opisuje bolesť.

 7. Vyšetrite zvyšok tela raneného (ranený sa sústredí iba na jedno poranenie, o ostatných nemusí vedieť).
  • Postupujte od hlavy k päte. Vyšetrenie vykonávajte pohmatom (zlomeniny) aj pohľadom (modriny, krvácanie, rany).
  • Krk, ramená, hrudník (stlačte dole a zo strán), brucho (prezrite, prehmatajte), panva (stačí dolu a zo strán), horné končatiny, dolné končatiny. Pri vyšetrovaní častí tela vždy tieto časti opatrne a s taktom odhaľte a po vyšetrení zase zahaľte (pokiaľ to dá).

Ošetrovanie má tri zlaté pravidlá:

 1. VŽDY ošetrujte ranených v sede či ľahu
  - nikdy v stoji, pretože sa im kedykoľvek môže urobiť nevoľno a pádom na zem si môžu ublížiť ešte viac
 2. VŽDY ošetrujeme poranenia od najvážnejšieho k najľahšiemu
  - malá pomôcka znie: kto veľa kričí, môže počkať
 3. VŽDY keď si nie sme istý, čo nášmu poranenému je, riadime sa najvážnejším scenárom
  -napr. ak si nie sme istí, či krváca do brucha alebo sa len udrel, správame sa ako by naozaj krvácal a postupujeme podľa toho


Návod

Stiahnite si do telefónu kartičky s popisom situácií, pri ktorých sa môžete kedykoľvek vyskytnúť:

Pri fyzickej záťaži môže ľahko dôjsť k dýchacím ťažkostiam. Astmatický záhvat môže stretnúť aj toho, ktorý ním do tejto doby nikdy netrpel.
astma

Bezvedomie môže mať mnoho spúšťačov. Jedno je však jasné, dochádza k nemu vo chvíli, keď si vaše telo už nevie rady samo so sebou - väčšinou pri maximálnom přepjetí.
bezvedomie

Aj keď ste nikdy nemali jediný príznak, môžete dostať epileptický záchvat. Existuje malý a veľký záchvat. U malého jeho priebeh niekedy ani nemusíte pocítiť.
epilepia

Úzkosť spojená so zrýchleným dychom najčastejšie vykazuje začínajúcu hyperventiláciu. V takom prípade je najdôležitejšie nepanikáriť a upokojiť dych.
hyperventilácia

Veľa situácií môže zapríčiniť mdlobu. Pri omdletí sa môže človek udrieť do hlavy pri nekontrolovanom páde. Pokiaľ na vás idú mdloby, sadnite si alebo ľahnite na zem a pridvihnite nohy.
mdloba

Úpal značí prehriatie ľudského organizmu. Dôležité je vyvarovať sa ďalšiemu pôsobeniu slnka a tepla a po malých dúškoch dopĺňať tekutiny.
úpal

Obzvlášť pri športe môže dôjsť k vykĺbeniu a podvrtnutiu kĺbu. Dôležité je zafixovať kĺb a obmedziť jeho ďalšie namáhanie.
podvrknutie

Do šokového stavu sa môžete dostať v najrôznejších situáciách, ktoré vás vystresujú či vystrašia. Dôležité je takého človeka upokojiť, šok môže mať nepekné následky.
šok

Chcete byť vždy pripravení?

Vďaka osvedčenej aplikácii Prvá pomoc si môžete priebežne zlepšovať svoje vedomosti a skrz jednoduché ovládanie sa jednoducho dostanete k samotnému postupu poskytnutia prvej pomoci.
Väčšina profesionálnych hasičov a záchranárov odporúča špeciálnu mobilnú aplikáciu Záchranka, vďaka ktorej môžete jednoducho zavolať o pomoc a ktorá tiež na príslušné miesta odošle vaše presné GPS údaje a tým uľahčí určenie vašej aktuálnej polohy.

Aplikácie pre Android je na stiahnutie tu:

Prvá pomoc  Záchranka

Aplikácie pre iOS je na stiahnutie tu:

Prvá pomoc  Záchranka

Obe aplikácie sú skvele a jednoducho spracované, napriek tomu silne odporúčame si ich po stiahnutí prejsť, aby ste vedeli, čo a ako robiť v prípadoch núdze. Aplikácia Záchranka vyžaduje overenie mobilného telefónu, čo je vzhľadom k možnému zneužitiu úplne pochopiteľné.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:17:07:05
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu