info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Behanie v lete aneb Spoveď Sanašportovca

24. 06. 2018
Poznáte tú neodbytnú túžbu celé leto hybernovať niekde v jaskyni? Alebo aspoň zostať zalezený niekde v chládku vinnej pivnice, kým lístie nezačne žltnúť a slnko si konečne nedá pohov? Bohužiaľ takto by z našej kondície zostal len vinný opar. Takže nie. Aj v lete sa musí trénovať, aj keď to občas trochu bolí.
Behanie v lete aneb Spoveď Sanašportovca

Vytvoril som si zoznam základných TO-DO (čo robiť) a MUST-HAVE (čo musím mať), vďaka ktorým tie horúčavy rok čo rok prežijem. Trebárs to pomôže aj vám.

TO-DO:

Behať skoro ráno / neskoro večer

Nie, neužívam si ranné vstávanie. A áno, tiež som po práci unavený. Lenže pokúšať sa trénovať v tej horúčave cez deň, na to sa mám až príliš rád. Navyše som zistil, že najmä ranné behy majú prekvapivo stimulačné schopnosti. A pretože je v lete skoro a dlho svetlo, nie je problém si takto "odžiť rannú a večernú smenu" a počas dňa sa uchýliť do chladu klimatizáciou kancelárií či starých kamenných domov. Šach mat, leto! ;)

Piť vodu s citrónom

O vode s citrónom som toho čítal toľko, že som to skrátka nemohol nevyskúšať. Prvý pohár pijem hneď ráno, tak to podľa Forbesu robia tí najúspešnejší a najbohatší ľudí na svete. A ja chcem tiež byť úspešný a bohatý, tak snáď mi k tomu tá voda pomôže. A ak nie, minimálne je to dobrý návyk, pretože sa zavodním po dlhej noci a navyše dopravím hneď ráno do tela niečo zásaditého (čo citrón paradoxne je), a to sa v dnešnej prekyslenej dobe celkom hodí.

Voda s citronom

Ďalšou výhodou vody s citrónom je, že dobre chutí, bez toho aby obsahovala cukor, takže sa pije úplne sama a nezvyšuje pritom váš denný príjem kalórií. To ma privádza k ďalšej položke môjho TO-DO listu:

Všeobecne veľa piť

K tomu asi nie je potrebné nič dodávať. Čím je teplejšie a čím väčšiu fyzickú aktivitu vyvíjate, tým viac vody by ste mali vypiť. Rýdzo empirická kontrola: Ak idete na malú menej ako 5x denne, znamená to, že ste dehydrovaní, a to aj v prípade, keď máte pocit, že pijete dosť. Je to signál, že vaše telo spotrebováva väčšinové percento prijatej vody k hydratácii buniek a potenie. Pite viac! Napríklad z našich športových fliaš :-)

Nebáť sa potu

Keď už sme pri tom potení...

Chvíľu mi to trvalo, ale prišiel som na to, že pot nie je nepriateľ. Hlavne v lete je hlúposť robiť si hlavu z toho, že z vás pri športe tečie, ak nie priamo vodopádom. Je to ideálna príležitosť, ako vyplaviť z organizmu maximum toxínov. Podporte ho dostatočnou hydratáciou a ideálne aj detoxom v podobe stravy, môžete sa potom cez Vianoce napchávať rezňami a sladkosťami, ako chcete (haha).

Pot

Dopĺňať minerály

To úzko súvisí s predchádzajúcim bodom. Potením sa z tela okrem toxických látok vyplavuje tiež soľ s cennými minerálmi. Najmä v lete a najmä pri zvýšenej fyzickej námahe je preto potreba tieto látky dopĺňať a to pomocou pestrej stravy, výživových doplnkov aj kvalitnej soli ako takej (odporúčam morskú a himalájskou soľ). Priamo pri výkone požitý sodík a horčík zbavuje kŕčov a pomáha im predchádzať. Upozorňujem, že akokoľvek by sa nám to možno páčilo, do tohto bodu nespadá neriadené jedenie slaných chipsov pod zámienkou doplňovania soli. Takto to (bohužiaľ) nefunguje ...

Chladiť sa

Namáčať tričko, namáčať pokrývku hlavy, chladiť zátylok a predlaktia. Hlava a oblasti za krkom, na zápästí a okolo lakťov sú pretkané nervami a tepelnými senzormi a dokážu ovplyvniť náš celkový pocit tepla a chladu. Funguje to teda presne opačne ako v zime. Navlečte si teda pomyselné rukavice, čiapku a šál z ľadovej vody a uvidíte, ako pookrejete!

Utiecť do hôr kedykoľvek to ide

Keď sa vám obzvlášť pošťastí, aj teraz sa v horách môžete pomaznať so snehom. Ten tatranský už síce bude trochu uťapkaný, ale nesťažujem si! Klíma v horách je aj na vrchole leta veľmi príjemná a nižší tlak navyše prinúti vaše telo vytvárať viac červených krviniek a tie zase viac hemoglobínu.

Hory

A ako vysoko musíte byť? Prvé zmeny pocítite už v 1300 m nad morom. Ešte viac vám prospeje vysokohorské prostredie (od 1800 m.n.m.) A ak si chcete napumpovať žily ozajstným turbo palivom, doprajte si pár týždňov vo výške 2200 - 2400 m.n.m. Všeobecne platí, že čím ste vyššie, tým pre citeľné výsledky stačí kratšia doba. Berte ale do úvahy, že adaptácia chvíľu trvá. Takže sa nezostreľte hneď prvým behom! :)

V horách tiež dávajte pozor na náhle letné búrky v popoludňajších a večerných hodinách. Prichádzajú často takmer "z čistého neba", a aj keď obvykle rovnako rýchlo odznejú, rozhodne ich nechcete stretnúť niekde v strede pláne alebo holom horskom hrebeni. Búrka je proste tak trochu ako ženská. Vášnivá, temperamentná, nevypočítateľná a najkrajšia z bezpečnej vzdialenosti. ;)

A čo všetko musíte mať, aby ste si zoznam TO-DO mohli s čistým svedomím odškrtať?

MUST-HAVE:

Čelovka

Pre nás, ktorí ožívame s dotykom nočného vánku, je zdroj svetla nevyhnutnosťou. Ako správne behať v noci a ako si vybrať perfektnú čelovku, sa dozviete v článku "Keď slnko spí a bežci vyliezajú z nôr".

Čelovka

Pás na fľašu/vak na vodu

Keď behám, mám rád voľné ruky. Najlepšou vychytávkou pre beh na dlhé trate je preto vodný vak, ktorý si vezmem do batohu a hadičkou môžem piť priamo za behu. Ale pretože v lete toľko dlhých tratí nebehám a batoh na chrbte zbytočne hreje, nedám dopustiť na "kolty prekliato nízko", čítaj: pás s vreckom na fľašu.

Opaľovací krém

Nie, mazanie s vôňou kokosu nie je len pre dievčatá. Aj chlapíci sa občas spália, najmä my, srdcom (i kožou) Škandinávci. Nezabúdajte, že s nadmorskou výškou sa zvyšuje hladina UV žiarenia, tak si slnko držte pekne od tela!

Slnečné okuliare

Podobné je to s očami. Tá zlatá guľa nad oblakmi sa nám ich totiž snaží dočista vypáliť! Chráňte svoj zrak kvalitnými športovými okuliarmi, ktoré vám pri prvom prudšom pohybe nespadnú a ktoré vám umožnia dobre rozoznávať terénne nerovnosti. Ja som nadšený z Oakley. Investovať do kvality sa totiž oplatí.

Slnečné okuliare

Priedušné topánky

Možno v nich tu a tam zmoknete a určite vám do nich natečie, ak sa rozhodnete schladiť skokom do najbližšieho rybníka. Napriek tomu odporúčam vyhnúť sa cez leto topánkam s membránou. Skôr než vo vlhkosti z vnútra by ste sa v nich totiž za chvíľu čvachtali vo vlastnom pote. Na beh vo vysokých teplotách totiž nepremokavá obuv nie je dostatočne priedušná a aj vo chvíli, keď vám topánka bez membrány zmoknú, máte relatívne veľkú šancu, že kým dobehnete domov, bude zase suchá.

Čelenka proti potu

Toto nie je úplne nutnosť, skôr taká čerešnička na torte. Zaobstarať si čelenku (najviac chlapskú, samozrejme;)) má hneď dve výhody. Nielen že vám pot nesteká do očí (a moja skúsenosť hovorí, že to sakra páli!), ale keď ju cestou niekde namočíte, príjemne chladí. Proste paráda!

A na záver jedno MUST-NOT-HAVE, teda vec, ktorú si ne beh v lete určite nezaobstarávajte:

Antiperspiranty s obsahom alumínia

Ich výrobcovia sa chvália tým, že tieto produkty zredukujú vaše potenie na minimum a vy tak budete jediná voňavá bytosť v električke. Lenže lož. Alumíniové (teda hliníkové) soli, ktoré zamedzujú potenie, prenikajú do kože a cez ňu až do lymfatických uzlín uložených v podpazuší. Niektoré výskumy dokonca tvrdia, že môžu spôsobiť aj rakovinu prsníka a tá sa (aj keď to kopa chlapov nevie) netýka len žien! Tak sa na hliník vykašlite, radšej než voňavý buďte aktívni a pekne si to domov dobehnite. Najvoňavejší rovnako budete po zaslúženej studenej sprche!


A to je všetko, priatelia. Žiadnu Ameriku sme síce neobjavili, ale možno vám tieto tipy pomôžu spríjemniť ten očistec tam vonku. A teraz už nám nezostáva než zaťať zuby a tešiť sa na jeseň. 


Tak zatial!

Sanašportovec


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:36:19
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu