info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Beh v daždi - príjemné spestrenie alebo risk?

15. 11. 2018
Základnou poučkou behu v daždi je nesnažiť sa prekonávať svoje rekordy - všetok povrch je mokrý, čo so sebou prináša vyššie nebezpečenstvo pošmyknutia. Za dažďa zvoľte radšej nižšie tempo a dlhšiu trasu. Dýchať sa vám bude krásne.
Beh v daždi - príjemné spestrenie alebo risk?

Pri alebo bezprostredne po daždi sa nášmu dýchaciemu ústrojenstvu naskytne možnosť prečistiť sa sýtym a vlhkým vzduchom, čo ocenia nielen pľúca, ale aj mozog, srdce a ostatné orgány a svaly.

Na jeseň (a poslednou dobou tiež v zime) je dážď častejší ako inokedy. Na cestách zostáva opadané lístie a s trochou dažďových kvapiek sa z neho stáva nebezpečne klzký povrch. V obuvi so správnou podrážkou a s trochou opatrnosti predídete pošmyknutiu a tak i možnému zraneniu.

Oblečte výrazné farby

Pri behu za dažďa a šera ide viac ako inokedy o správnu voľbu farieb zvršku. Ak navyše beháte v meste, rozhodnite sa pre neónové (svetlo zelená, oranžová, žltá, ...) a v šere žiarivé farby (žltá, biela). Vďaka nim rapídne zvyšujete svoju viditeľnosť a tiež možnosť vodičov (alebo cyklistov) včas reagovať na váš pohyb.

Beh dážď

Nikdy nezabúdajte na reflexné prvky na svojom oblečení - aspoň na topánkach alebo členkoch.

Udržte si suché nohy

Nohy a obzvlášť chodidlá sú pri behu vystavené najväčšej záťaži. Tá sa pri daždivom počasí ešte zvyšuje, je teda nutné udržať aspoň chodidlá v suchu. Vyvarujete sa pľuzgierom, odreninám aj plesniam nôh. Ak sa chystáte na dlhšie behanie v chladných a daždivých podmienkach, vrelo odporúčame vyskúšať nepremokavé Gore-Texové bežecké topánky. Budete prekvapení ich odolnosťou.

Keď hovoríme o udržaní sucha, dávajte dobrý pozor, ak beháte s telefónom či iným "elektrom". Ak nemáte na nepremokavom oblečení vnútorné vrecko, radšej elektroniku vložte do mikroténového vrecka a až potom do ľubovoľného vrecka.

Beh dážď

Navlečte správne vrstvy

Pri väčšom a dlhšom fyzickom pohybe je vždy lepšie mať na sebe nejakú tú vrstvu navyše - keď je vám zima, len tak nezoženiete ďalšiu mikinu. Keď je teplo, kedykoľvek ju môžete zložiť.

Pri behu za dažďa je touto vrstvou kvalitná nepremokavá bunda. Udrží vaše oblečenie v suchu a vďaka tomu si telo bez problému uchová teplotu takú, aby neprechladlo a vy si neodniesli miesto pekného zážitku z prebehnutia plný nos nádchy. Priamo na koži sa najviac hodí odev z materiálu, dobre odvádzajúceho vlhkosť (opäť: telo zostane suché a zahriate).

Do rovnakého materiálu odporúčame obliecť nohy. Pri vytrvalejšom daždi je vhodné aj cez túto vrstvu natiahnuť ešte jednu - nepremokavú.

Pamätajte na to, že kvapky dažďa často skončia na vašom čele a hlave, odkiaľ rady stekajú priamo do očí. Riešenie je jasné - čelenka, šilt, šatka a pri chladnejšom počasí bežecká či zimná čiapka.

Beh dážď

Prší, je búrka

Za dažďa je beh pomerne bezpečný, za búrky už nie. Keď okolo vás vyčíňajú hromy a blesky, ukryte svoju hlavu radšej pod strechu do posilňovne, haly či k bazénu. Úder blesku môže byť zaujímavý zážitok, ale nie každý po ňom túži.

Fúka silný vietor

Beh za silného vetra je na zváženie každého z nás. Ide predovšetkým o to, kde presne beháte. V meste medzi domami nebude vietor tak silný a nebezpečný ako na hrebeňoch kopcov a hôr. Pri behu v lese - dole pri zemi, nemusí byť vietor toľko poznať ako u korún stromov. Tým je ale nebezpečenstvo vyššie, pretože naozaj silný vietor môže vyvrátiť či prelomiť aj urastený strom a vrhnúť ho na cestu.

Celkovo beh v silnom vetre neodporúčame - okrem nebezpečenstva z okolia navyše telo rýchlo prichádza o nazbierané teplo.

Pri behu v daždi zvýšte opatrnosť

Nielen na pošmyknutie svoje, ale aj ostatných okolo vás - autá či cyklisti majú za dažďa zníženú viditeľnosť a dlhšiu brzdnú dráhu. Ak je vo vašej trase úsek, ktorý sa dá zdolať len po ceste, vždy behajte po ľavej strane a strážte autá pred sebou.

Kedykoľvek sa potrebujete vyhnúť kaluži, najprv skontrolujte, či vaša náhla zmena trasy nepridá starosti okolitým vodičom.

Beh dážď

Zároveň majte vždy na pamäti, že nie všetci vodiči obchádzajú hlboké kaluže. Poriadnemu "ostriekaniu" neodolá ani váš nepremokavý outfit. Prechladnete a navyše budete pekne špinaví.

Nie sme z cukru

Nebojte, neroztečiete sa, keď na vás spadne pár kvapiek vody. So správnym oblečením si ich ani nevšimnete. Je teda zbytočné schovávať sa pod strechu s vydýchaným vzduchom hneď, akonáhle trochu zakolíše počasie.

V chladnejších podmienkach sa vám bude behať super a nakoniec si "drsnejšie" podmienky zamilujete, uvidíte. Neseďte doma a šup von behať!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:08:30:34
Kilpi Sylane
-74 % Outdoorové šortky Kilpi Sylane
22,95 € 89,90 €
už len 3 ks za túto cenu