info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Nie je Gore-Tex ako Gore-Tex

15. 10. 2018
Gore-Tex - super športový materiál, alebo len ďalší výrobok, u ktorého jeho povesť výrazne predčila realitu? Počuť sú obe možnosti: „Skvele ma ochránila ...“, „Po chvíľke mi presiakla...“. Ktorá je pravdivá?
Nie je Gore-Tex ako Gore-Tex

Dosť možno obe - nie je Gore-Tex ako Gore-tex. Na akom princípe teda materiál pracuje a kedy, kde a ako ho využiť?

Čo je Gore-Tex?

Jedná sa o materiál, využívaný vďaka jeho vlastnostiam predovšetkým pre outdoorové vybavenie. Gore-Tex je tenká pórovitá membrána, ktorá je vtesnaná medzi vysoko kvalitnú podšívku a textíliu. Jej základné vlastnosti sú nepremokavosť, priedušnosť a vetruvzdornosť.

Odolnejšie varianty konštrukcie Gore-Texu sú navyše vo švoch podlepené špeciálnou technológiou Gore-Seam, ktorá zakryje všetky dierky po ihlách šijacích strojov. Tým zaručujú 100% odolnosť proti vonkajším vplyvom.

Teoreticky je konštrukcia založená na pórovitom materiáli, kedy sú póry cca 20 000x menšie ako kvapka vody. Zároveň 700x väčšie ako molekula pary (odparujúci sa pot). Teda voda neprejde dovnútra a pot by sa mal odpariť von. Mal by.

Goretex

Priedušnosť

Technológia odvádza pot oveľa lepšie ako iné zimné vonkajšie materiály, aj tak ale nie je bezchybná. Či už si kupujete odev Gore-Tex akejkoľvek technológie výroby, nepočítajte s bezzvyškovým odvodom potu. Skôr naopak. Priedušnosť iba obmedzí hromadenie potu, nezabráni mu.

Vodný stĺpec

Odolnosť voči vode udáva tzv. vodný stĺpec. Ten určuje, aký tlak vody je potreba k presiaknutiu (pri meraní sa čaká na prvé tri kvapky). Vodný stĺpec u Gore-Texového materiálu udáva 40 metrov (výška dutého stĺpca plného vody postaveného na bundu).

40 metrov (výška trinásťposchodového domu) sa zdá ako ohromné ​​číslo. Berte však do úvahy, že napríklad kľačanie v mokrej tráve sa rovná 12 metrom vodného stĺpca. Navyše pri meraní je materiál v ideálnom "zmrštenom" stave, pri akejkoľvek fyzickej aktivite sa potom viac či menej rozpína, zmrštené póry sa rozťahujú a tým sa priepustnosť zvyšuje. Na druhú stranu - tento vodný stĺpec vás iste uchráni aj pri poriadnej prietrži mračien.

Pri výbere dávajte pozor na výnimky technológií Gore-Tex Paclite Shell a Active Shell - tu je odolnosť voči vode nižšia, 28 metrov (28 000 mm) vodného stĺpca. Aj tak je do stredného dažďa dostatočný. Nižšia odolnosť tkvie vo zvýšenej priedušnosti - za suchších podmienok je výhodnejšia, pretože sa pot lepšie odparuje.

Goretex Inov-8

Použitie a hlavne využitie

Gore-texový materiál sa používa na výrobu outdoorového oblečenia do chladnejších podmienok. Verte, že v letných dňoch a predovšetkým v teplejšom počasí budete vždy radi za kvalitnú nepremokavú vetrovku.

Štýlové bundy lákajú na každodenné nosenie a nabádajú aj motorkárov k zmene kožených výrobkov za syntetické. Prečo nie, určite sú pohodlnejšie.

Ak chcete plne využiť vlastnosti Gore-Texového oblečenie, je potrebné použiť spodnú vrstvu kvalitnej bielizne, odvádzajúcej vlhkosť. Cez ňu navlečte jednu až dve (podľa mrazu) vrstvy na zahriatie a na ne natiahnite Gore-Texovú bundu.

Na nohy vám bude stačiť vrstva kvalitnej bielizne, odvádzajúcej vlhkosť a na ňu Gore-texové nohavice.

Vždy je dôležité si oblečenie pred náročnou akciou najprv otestovať, nech viete, čo je potrebné a čo je zbytočné.

Príklady použitia Gore-texovej bundy pri zimnej turistike:

 • 1. výšľap hore, -10 ° C, sneží, máte batoh na chrbte. Stačí vám 1. vrstva s dobrým odvodom potu, 2. vrstva zahrievacia a na to Gore-texová bunda
 • 2. pochod dole, -10 ° C, sneží, máte batoh na chrbte. 1. vrstva s dobrým odvodom potu, 2. + 3. vrstva zahrievacia, na to Gore-texové bunda

Ak sa považujete za veľkého zmrzlíka, zvoľte radšej vrstvu navyše pri každej akcii. Ako už bolo povedané, Gore-Tex ochráni, nezahreje!

Outdoor

Starostlivosť a údržba

Väčšina oblečenie Gore-Tex má jednu nespornú výhodu: ľahko odolá silnému dažďu aj vetru. Vďaka tomu nie je potrebné ho impregnovať či inak ošetrovať voči prírodným vplyvom. Ak potrebujete oblečenie vyprať, riaďte sa pokynmi na ceduľke. Pamätajte, že praním v ruke nikdy nič nepokazíte.

Delenie podľa výroby

1. U dvojvrstvových Gore-Tex výrobkov je Gore-Tex membrána spojená s vonkajšou nepremokavou vrstvou a zvnútra zakrytá podšívkou. Ponúka širokú škálu využitia od každodenného nosenia až po viacdenné výlety.

2. Trojvrstvové výrobky ponúkajú oproti dvojvrstvovým zvýšenú trvanlivosť materiálu, keďže spojením vrchnej časti, Gore-Tex membrány a podšívky zaniká prebytočné trenie. Zjednotením materiálov dochádza k zníženiu hmotnosti výrobkov. Sú vhodné aj pre horolezectvo.

3. Konštrukcia Z-liner ponúka membránu, napojenú na ľahkú textíliu. Naviac je chránená voľne zavesenou ochrannou podšívkou. To poskytuje výrobcom väčšiu voľnosť výroby - nie je potrebné toľko švov a medzi materiály je možné vložiť izolačné vrstvy.

4. Poslednou možnosťou je konštrukcia LTD. Všestranná kombinácia, využívajúca Z-liner technológiu, umožňuje ľahké vybratie a opätovné ukotvenie Gore-tex membrány z nepremokavého zvršku. Tým je zaručená široká škála použitia v teplom i chladnom počasí.

Oblečení

Rozdelenie základných typov materiálu

Gore-Tex Performance Shell

 • univerzálne použitie
 • dôraz na pohodlné nosenie, na priedušnosť
 • trvalo nepremokavá ochrana
 • ideálny spoločník na dlhé i kratšie aktivity
 • nevýhoda je vo vyššej hmotnosti odevu (pri preprave)

Gore-Tex Paclite Shell

 • odolá vetru a má dobrú priedušnosť
 • nehodí sa do daždivého počasia - voda presiakne dovnútra a tepelný komfort mizne
 • je vhodným adeptom na pozíciu záložnej bielizne - ľahká a skladná forma

Gore-Tex Pro Shell

 • ideálna aj do extrémnych podmienok (aj pre profesionálov)
 • vďaka podšívke Micro Grid Backer je priedušnejšia než ostatné varianty
 • v závislosti na konštrukcii a materiáloch vyniká svojou ľahkosťou (bunda aj pod 500 g) a skladnosťou

Gore-Tex Soft Shell

 • skvelá na zimné športové radovánky (vyhľadávaná lyžiarmi, snowboarďákmi a freeridermi)
 • výborná tepelná izolácia a podpora voľného pohybu tela (stačí menej vrstiev)
 • výborná nepremokavosť pre akékoľvek výlety a túry v chladnom a daždivom počasí

Gore-Tex Active Shell

 • najlepšia priedušnosť od Gore-Texu (stenčenie membrány a nasadenie knotovej podšívky)
 • veľmi nízka hmotnosť a skladnosť
 • na úkor priedušnosti je znížená jej celková odolnosť voči vplyvom počasia
 • vodeodolnosť je v podstate nulová
 • pri suchom počasí má skvelé vlastnosti
 • vhodná na jednodňové výlety

Gore-Tex všeobecne:

 • zaisťuje vysokú pohyblivosť
 • nie je vhodný na intenzívne aktivity a do teplého počasia
 • nezahreje, len ochráni pred vetrom a dažďom
 • ak chcete 100% odolnosť voči vode, vyhľadávajte oblečenie so švami podlepenými páskou Gore-Seam
 • vyberajte starostlivo, nie každý Gore-Tex výrobok má rovnaké vlastnosti ako ostatné (nepremokavosť)

Ak máte v pláne kúpiť si nepremokavé oblečenie, vždy sa radšej poraďte s odborníkom / predajcom o presných vlastnostiach vami vybraných kusov. Gore-texové oblečenie so sebou často prináša nutnosť značnej investície, tak nech máte nakúpené podľa svojich predstáv.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:31:14
Kilpi Sylane
-74 % Outdoorové šortky Kilpi Sylane
22,95 € 89,90 €
už len 4 ks za túto cenu