info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako často behať, aby vám neodpadli nohy a nepribudli kilá

02. 08. 2018
Každý pravidelný aj začínajúci bežec si niekedy položil otázku: "Mám behať dlhšiu trasu dvakrát za týždeň, alebo kratšiu trať viackrát týždenne?". Odpoveď je jasná a nejasná zároveň. Odpoveď je: "Ako kedy.".
Ako často behať, aby vám neodpadli nohy a nepribudli kilá

Rada do úplného začiatku: nechajte telo postupne privyknúť na rýchlejší pohyb. Dobu a objem behu pomaly ale isto predlžujte. Tým sa vyvarujete zbytočnému natiahnutiu svalov, nadmiere únavy aj možnému zraneniu.

Ako začínajúci bežec zvládnete 3 behy týždenne (každý druhý deň), postupne množstvo zvýšite na štyri a päť výbehov. Maximálna dávka hobby bežca = 6x týždenne - jeden deň nechajme telo odpočinúť.

S behom je to ako s ktorýmkoľvek iným športom a tréningom. Futbalisti stále nehrajú futbal, horolezci stále nevisia na skale, baletky nestoja celý deň na špičkách. V každom športovom odvetví (a rovnako tak aj v behu) je dôležité prekladať klasické tréningy ďalšou fyzickou aktivitou.

Ďalší šport

Tréning je v podstate postupné prispôsobovanie organizmu na zvýšenú aktivitu tela. Beh samotný je univerzálnym nástrojom, ako ľudské telo naučiť lepšej práci s energiou, s jej využívaním aj doplňovaním. To, že ste po stom vybehnutí menej unavení než po desiatom, nemá na svedomí len nárast kondície, ale aj rýchlejšia priebežná regenerácia tela. Ľudské telo je samo o sebe vysoko inteligentný organizmus, ktorý nechce zbytočne plytvať svojimi zdrojmi.

Ak chcete schudnúť či spevniť a posilniť svalstvo, je dôležité beh kombinovať s iným športom (jazda na bicykli, veslovanie, jóga, horolezectvo, kolektívne športy). Zabránite tým preťažovaniu jedných a nepoužívaniu ostatných svalov a partií. Kompenzujte telu pohyb, ktorý pri behu nemá. Potrebnú energiu určite nájdete a pri správnej voľbe činnosti budú pracovať svaly, ktoré predchádzajúci deň odpočívali.

Dobré je meniť tréning od tréningu intenzitu behu. Raz kratší a rýchlejší beh, druhýkrát dlhší a pomalší, tretíkrát rýchly beh s prestávkami na vytrasenie, pretiahnutie a predýchanie.

Vždy je ale nutné sa správne pretiahnuť ako pred behom, tak po behu - dobre zahriate svalstvo reaguje na pretiahnutie ďaleko lepšie. Ako na to? Pozrite sa na krátky videonávod.

Běžecké základy (díl 2): Rozcvičení a protažení

Pri správnom pretiahnutí pred aj po behu ucítite veľký rozdiel. Možno nie hneď, ale ďalší deň určite. Vaše svaly si vďaka dobrému pretiahnutiu lepšie oddýchnu a nič nebude stáť v ceste ďalšiemu výbehu.

Pamätajte tiež na to, že nemá cenu svoje telo hnať do extrémnych hodnôt - skôr alebo neskôr vaša fyzická schránka proste a jednoducho odpadne. Je nezmysel jeden deň ubehnúť dvojnásobok, než na čo ste zvyknutí, pretože sa z toho vaše telo a svaly budú ďalšie tri dni spamätávať a pre vás bude pohyb utrpením.

Jednoducho povedané, je dobré poznať svoje limity, približovať sa im, ale je hlúposť snažiť sa ich vždy a za každú cenu prekonať. Nestojí to za to.

Beh

Pár bodov na záver:

  • Vždy je dobré mať cieľ - cieľ je motivujúci.
  • Dôležité je nechať telo odpočinúť (neznamená len pasívne).
  • Pozor na správne pretiahnutie pred a po tréningu - zamedzíte tým väčšej únave (alebo dokonca poraneniu) svalov.
  • Ak máte radi motiváciu, stiahnite si niektorú z bežeckých aplikácií.
  • Berte svoje telo také aké je - nepreháňajte tréning. Vždy je lepšie ísť behať viackrát menšiu vzdialenosť (a nižšie tempo) ako raz vyraziť na beh a ďalšie tri dni sa z neho zotavovať.

Ak sa chcete dozvedieť viac o správnom behaní, mrknite na naše videonávody.

Ak chcete bežecké vybavenie na mieru, vitajte v Sanasporte.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:02:33
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu