info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

10 mýtov, ktoré vás zbytočne odrádzajú od behu

26. 11. 2018
Určite ste aspoň niektoré z nich už počuli a uverili im. "Zaručených právd" o behaní je bezpočet a veľa z nich má jediný účel - slúži ako výhovorka. Zistite, ktorých strašiakov už sa nemusíte báť a aké dôvody už nikdy nebudú stáť medzi vami a tým úžasným pocitom z najprirodzenejšieho ľudského pohybu.
10 mýtov, ktoré vás zbytočne odrádzajú od behu

Z behu bolia kĺby

Môžu a nemusia. A nie je to otázka genetiky a "znamenie zhora", že nie ste pre beh stvorení. Vo valnej väčšine prípadov môže za boľavé kĺby zle zvolená obuv. Našťastie na trhu existuje tak široké spektrum bežeckých topánok, že si medzi nimi vyberie každý. Podľa čoho obuv vyberať a aká topánka je najlepšia práve pre vás, o tom je najlepšie poradiť sa s našimi špecialistami na predajniach. Ak nakupujete cez internet, navedie vás na správnu cestu náš rázcestník v projekte Môj Prvý Beh.

Běžecké mýty - klouby

V tehotenstve sa behať nesmie

Aj toto je pravda len do polovice. Beh v tehotenstve je najmä v posledných rokoch témou častou a pomerne kontroverznou. Zatiaľ čo mnoho športovkýň, známych osobností ale aj fit mamičiek vo vašom okolí vám povie, že tehotenstvo nie je choroba a nie je teda dôvod zahrabať sa na 9 mesiacov do perín, niektorí konzervatívni gynekológovia vás rovnako budú ďalej strašiť. Ako to teda je? Všeobecne platí, že ak ste behala v tehotenstve, nie je dôvod prestávať. Zároveň ale neodporúčame s behaním v inom stave začínať alebo behať na silu. Načúvajte svojmu telu a robte len to, čo je vám príjemné.

Viac o behu v tehotenstve si prečítajte v samostatnom článku.

Běžecké mýty - těhotenství

Bežcom sa človek buď narodí alebo nenarodí

"Nebehám, pretože to nemám v génoch." Ale máte! Podľa výskumov je ľudské telo skonštruované tak, že je pre neho beh dokonca prirodzenejší ako chôdza. A že ste pomalý? To ničomu nevadí. Človek je oproti iným živočíšnym druhom výnimočný nie rýchlosťou, ale vytrvalosťou. Takže zatiaľ čo na rýchlosti sa pracuje ťažko, vytrvalosť v sebe dokáže prebudiť každý, kto behá pravidelne. Len to skúste, niekde to tam je!

Běžecké mýty - geny

Vo vyššom veku už behať nemôžem

Hlúposť! Ak vám v pohybe vyložene nebráni nejaký závažný úraz alebo choroba, môžete v šesťdesiatich pokojne porážať mladých vtákov. Nie v rýchlosti, pravda, ale vo vytrvalosti rozhodne. Čím to je? Svalové vlákna zaisťujúce rýchlosť sa totiž s vekom menia na vlákna vytrvalostné. Nie je náhoda, že priemerný vek na ultra-maratónoch často ďaleko presahuje hranicu 40 rokov. Možno už nemáte taký drajf, ale zato sa do toho viete poriadne zahryznúť. Tak im to ukážte!

Viac o behaní vo vyššom veku sa dočítate v tomto článku.

Běžecké mýty - stáří

S nadváhou behať nemôžem

Ale môžete. Stačí sa riadiť dvoma pravidlami:

1) Kúpte kvalitné tlmené topánky, ktoré vydržia vysokú záťaž a absorbujú otrasy spôsobené tvrdým dopadom. Zároveň počítajte s ich pomerne krátkou životnosťou. Ako ale pôjdu kilá dole, nepretancujete črievice tak rýchlo.

2) Začnite pomaly. Nevrhajte sa ihneď do maratónskych vzdialeností a šprintérskych rýchlostí. Jednak by ste si mohli ublížiť a jednak by vás to rýchlo prestalo baviť. Začnite rýchlou chôdzou a vytvorte si návyk pravidelného pohybu. Pre viac tipov mrknite na náš článok o behu s nadváhou a pre inšpiráciu si prečítajte rozhovor s Markem Jiskrou, ktorému beh zmenil život.

Běžecké mýty - hmotnost

Začínať sa musí na ceste

Kdeže! Aj keď cesta začiatočníkov láka svojou predvídateľnosťou, rozhodne nie je podmienkou. Ak vás viac než chodníky v parku lákajú úzke lesné cestičky a chodníky divoké, vydajte sa po nich! Mäkký povrch je najprirodzenejší podklad, po akom môžete behať, a božský pokoj spolu s upokojujúcou zeleňou, kam oko dovidí, je doslova balzamom na dušu.

Běžecké mýty - silnice

Jediný správny došľap je cez špičku

Ako sa to vezme. Došľap "cez špičku", respektíve cez prednú časť chodidla, je došľap najprirodzenejší. Vo chvíli, keď sa vyzujete a pobežíte po tvrdom povrchu, automaticky vás to prinúti použiť členky a kolená k odpruženiu dopadov. Dnes však týmto štýlom behá skôr menšie percento bežcov a bežecká obuv je na to pripravená. Ak teda cítite, že by vás beh cez špičku okradol o cenné sekundy v preteku, nebojte sa došliapnuť tak, ako je vám pohodlné. Kvalitné tlmenie vás ochráni.

Běžecké mýty - došlap

Beh so slúchadlami je nebezpečný

Môže byť! Ohluchnutý obľúbenými beatmi totiž nepočujeme zvuky okolo seba a ľahšie sa dostaneme do kolízie s ostatnými účastníkmi dopravy. Našťastie už technológia postúpila tak ďaleko, že môžeme počúvať hudbu "na plné pecky" a súčasne vnímať okolie. Moderné športové slúchadlá totiž prenášajú hudbu cez našu lícnu kosť. Vďaka tomu nepotrebujeme mať uši upchaté štupľami ani nepriepustnými "pokrievkami" a počujeme tak trúbenie áut, cinkanie cyklistov aj pozdravy ostatných bežcov.

Běžecké mýty - sluchátka

V minimalistických topánkach si zničím nohy

Iba ak ich používate zle. Minimalistická obuv preukázateľne nie je pre každého. Kým v nich vybehnete, poraďte sa najskôr s odborníkmi v našich predajniach. Tí vám poradia, pre aký typ došľapu, váhovú kategóriu a druh terénu sa tzv. bosé topánky hodia, prípadne vám pomôžu vybrať tie správne pre vás. Trend barefoot chôdze a behu sa navracia k prapôvodnému spôsobu pohybu. Vďaka minimalistickej podrážke budete v intenzívnom kontakte s povrchom, začnete našľapovať na špičku a posilníte chodidlo. Pohyb naboso je autentický a prirodzený. Začnite ale pomaly, lebo rozmaznané chodidlá sú náchylné k preťaženiu!

Běžecké mýty - barefoot

Pivo je najlepší ionťák

To fakt nie je. Zlatistý mok síce obsahuje vitamíny a minerály, ktoré telu svedčia, ale ich množstvo nie je také vysoké, aby sme nimi mohli argumentovať. Vďaka cukru rýchlo doplníme energiu, lenže sacharidy v pive sú vykúpené daňou vysokou - alkoholom. Ten zaťažuje pečeň, ktorá tak nie je schopná rýchlo zbavovať telo metabolického odpadu. Výsledkom je výrazne dlhšia doba regenerácie. A čo z toho vyplýva? Ak to myslíte s tréningom vážne, uspokojte sa s malým pivom, doprajte si Birel alebo ešte lepšie osvedčený ionťák.

Běžecké mýty - pivo

A ponaučenie nakoniec:

Neberte vážne žiadne dogmy. Beh je pre človeka prirodzený a vaše telo mu rýchlo príde na chuť. Stačí neísť na krv, používať zdravý rozum a nepiť veľa piva. :-)

Tak príjemný beh!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:00:32:17
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu