info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako na beh, keď roky pribúdajú?

21. 07. 2017
Vek. Vývoj, proces, pohyb. Nie vždy je nám to po chuti, ale všetci pomaly kráčame svojím životom, a aj keď naša myseľ zostáva mladá, telesná schránka sa opotrebováva. Čo takto skúsiť životom prebehnúť ako vietor? Krásny paradox je, že k jeho koncu nedobehneme o to skôr. Možno práve naopak!
Ako na beh, keď roky pribúdajú?

Odkojení na behu

Pre človeka je prirodzené hýbať sa, a to ako z hľadiska ontogenézy, teda vývoja jedinca (už ako deti sme vedeli, že pobehovanie po záhrade / parku / poli / ihrisku je najlepšia vec na svete, a to, po čom sa nám na smrteľnej posteli bude najviac cnieť, je práve ten vietor vo vlasoch a sila v nohách), tak z hľadiska fylogenézy, vývoja človeka ako druhu. Áno, mnohí vedci veria, že sme, ako živočíšny druh, boli stvorení s perfektnými dispozíciami k dištančným behom. To však bolo predtým, než nás náš "príliš" bystrý mozog zastavil a upútal k poliam, pásom a počítačom. Teda, len niektorých z nás :-)

Ako dôkaz predošlých viet nám slúži indiánsky kmeň Tarahumara, ktorý sa preslávil neuveriteľným bežeckým nadaním a skvelou kondíciou až do veľmi vysokého veku. Výkony a entuziazmus indiánov, ktoré svetu predstavil Christopher McDougall vo svojej knihe Stvorení pre beh (Born to Run), nadchol milióny ľudí po celom svete. Zdá sa totiž, že jediným tajomstvom ich úspechu je behať správnou technikou, veľa a s chuťou. O všetko ostatné už sa naše telo postará samo. Biológ Dennis Bramble z univerzity v Utahu tvrdí, že čo do rýchlosti dosiahneme svojej najlepšej formy vo veku 27 rokov. Ak by sme teda začali behať v 19 rokoch, potrvá nám cesta na vrchol iba 8 rokov. S pribúdajúcim vekom o rýchlosť prichádzame, avšak na rovnakú úroveň, na akej sme boli v teenage veku, sa dostaneme až v 64 rokoch! No nie je to povzbudivé?

A čo potom fakt, že s klesajúcou rýchlosťou nadobúdame na vytrvalosti? Mysleli ste si, že ultramaratóncom sa človek musí narodiť? Omyl, bežci sa na ne zvyčajne "kvalifikujú" až po tridsiatke či štyridsiatke! Kým totiž rýchle svalové vlákna s vekom ubúdajú, pomalé (tie vytrvalostné) zostávajú. Pomer týchto dvoch sa mení, ale ako je vidieť, pravidelným tréningom môžete ešte v čase, keď už ste sa videli za zenitom, uštvať antilopy k smrti.

Beh v starobe

Ako zostať fit v starobe?

Čo robiť, aby sme starobe doslova utiekli? Chce to:

Posilňovať - ​​Vo vyššom veku majú naše svaly tendenciu ochabovať. Nesmieme im k tomu dať priestor, preto beh prerušujte posilňovaním a iným kompenzačným cvičením, vďaka ktorému budeme pravidelne stimulovať všetky svalové skupiny. Vyskúšať môžete napríklad plávanie či jogu.

Makať na technike - Čím sme starší, tým viac záleží na našej bežeckej technike. Vďaka nej totiž nebudeme telo jednostranne preťažovať a vyvarujeme sa chýb, ktoré by mohli mať nepekné následky. Navyše prepracovanou bežeckou technikou môžete vykompenzovať pokles rýchlosti a natrieť si na chleba aj kadejakého mladého zelenáča! ;-)

Trénovať s mladšími - Keď už sme pri tých mlaďochoch, aj oni môžu byť pre náš tréning prospešní. Jednak sršia nákazlivým elánom a taktiež nás ich spoločnosť dokáže motivovať k lepším výkonom. Predsa nebudeme za páprdov, pche!

Regenerovať - ​​rovnako ako kvalitný tréning je dôležitá aj dôkladná regenerácia. Doprajte si dostatok spánku a rozmaznávajte sa masážami a príjemným leňošením s nohami hore. Skúsiť môžete tiež kompresné pomôcky, ktoré regeneráciu ešte urýchľujú.

Zdravo jesť - Chcete jazdu? Potom potrebujete kvalitné palivo. Zdravá domáca strava s vysokým obsahom proteínov urýchli vašu regeneráciu, zamedzí ochabovaniu svalov a dodá vám energiu pre pravidelný tréning. A keby vám to bolo málo, môžete si dopriať doplnky stravy, ktoré vám zaistia dostatok živín a minerálov aj pre výkony hodné Forresta Gumpa.

Užívať si to - Hlavná ingrediencia do elixíru mladosti je optimizmus. Kým nás pohyb bude baviť a budeme si beh užívať, nemôže nás staroba dohnať!

Takže čo z toho vyplýva?

Že ak ste behanie ešte nezabalili, neprestávajte (ani keď na pretekoch zistíte, že ste najstarší a ako jediný neviete vykonať registráciu cez tú mobilnú aplikáciu, o ktorej vám hovorili vnúčatá).

A ak už ste bežecké topánky zavesili na klinec? Zase ich pekne zložte a znova začnite. Nikdy totiž nie je neskoro!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:00:15:55
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu