info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Zíjdite z cesty: Ako prejsť z cesty na terénny beh?

25. 07. 2018
Prvé bežecké krôčiky (tým myslíme tie dospelácke, nie tie sprevádzané maminým potleskom a sťažené plienkou medzi nohami) sa zvyčajne odohrávajú na ceste. Niet divu, cesta je pevná, rovná, predvídateľná ... Ak máte ale vzťah k prírode a túžbu zažívať veci autenticky, skôr alebo neskôr vás to potiahne tam, odkiaľ sme všetci kedysi pribehli - do prírody.
Zíjdite z cesty: Ako prejsť z cesty na terénny beh?

Nepotrebujete tlmené topánky (niektorí bežci dokonca nepotrebujú žiadne), pretože lesná cesta, i tá ušliapaná, je oproti asfaltu mäkká a tlmí sama.
Nepotrebujete hudbu, pretože o zvukovú kulisu sa vám postará vietor a vtáčí zbor v korunách stromov.
Nepotrebujete tajiť dych, keď prebiehate cestou, pretože ... no, pretože žiadnu neprebiehate.
Tu je vzduch čistý, myšlienky pokojné a čas sa nepočíta na sekundy, ale na ročné obdobie.
Ste zase živočíchom v jeho najčistejšej podobe.
Ste trailovým bežcom.

A ako teda na to?

Ako môže bežec mestského typu konvertovať k trailu? Tu je pár tipov:

1) Začnite pomaly

Ak ste zvyknutí na pevnú pôdu (čítaj: tvrdý asfalt) pod nohami, beh v teréne pre vás bude nezvyk. Prírodný povrch je pre nespevnené členky náročný a celá technika behu sa mení v závislosti od podkladu. Nežeňte sa preto hneď na začiatku do extrémov, nech svoje končatiny nevystavujete nárazovo príliš veľkej záťaži. Dávkujte si prírodné výbehy po troškách a postupne pridávajte.

2) Pozerajte sa pod nohy

Aj tento tip súvisí s náročnosťou terénu. Pokiaľ neviete odhadnúť náročnosť terénu (a buďme úprimní, homo Urbanus to už často nevie), môže byť zradný. Hrbole, diery, kamene a polená sú všadeprítomnými nástrahami, ktoré nám príroda kladie do cesty, aby sme pri každom kroku zostávali v pozore a prítomní. Odolajte preto pokušeniu ponoriť sa do vlastných myšlienok a behať na autopilota, ako ste možno zvyknutí z behania kolečiek v parku. Sledujte cestu zhruba dva metre pred sebou, vďaka čomu dokáže váš mozog rýchlejšie vyhodnotiť blížiace sa nerovnosti. Váš beh tak bude bezpečný a plynulý.

Trailové topánky

3) Pozerajte sa okolo seba

Protichodná rada? Len zdanlivo. Beh v prírode je predsa predovšetkým o tom, vnímať upokojujúci zelený priestor okolo seba. Chce to tréning, ale čoskoro sa naučíte sledovať súčasne chodník i krajinu. A keby nie, pauzy na napitie sú ideálna príležitosť na pokochanie sa. Tak si to vychutnajte! :)

4) Kúpte si správne topánky

V cestných botách toho v teréne moc nenabeháme. Ich podošva je zbytočne tlmená, ale o to menej zvrásnená, takže má na klzkom a nerovnom povrchu nedostatočnou trakciu. Hlavne na kamene, suchom (či zmoknutom) lístí, v blate alebo na zľadovatenom chodníku potrebujete mať na nohách topánky, na ktoré sa môžete spoľahnúť. A ako ich správne vybrať? Poradíme vám v seriáli Môj Prvý Beh:

Běh v terénu (díl 2): Výběr obuvi

vybrať trailovky

5) Objavujte svoje okolie

Nemusíte hneď vyrážať do Tatier, Álp alebo Himalájí. Pre trailového začiatočníka bude s veľkou pravdepodobnosťou silným zážitkom i les za domom či cestička medzi poľami za mestom. Ich výhodou je, že sa kedykoľvek môžete vrátiť, keby vás zaskočila únava alebo nečakaná zmena počasia. Na začiatok rozhodne dobré!

6) Pomaly zaraďujte kopce

Predchádzajúce rada samozrejme neznamená, že máte kolečká v parku vymeniť za kolečká okolo repky a uspokojiť sa s tým. Akonáhle sa zoznámite s terénom a vaše členky pochopia,že im začína nový režim, začnite do tréningu zaraďovať výbehy a zbehy. Aj o tých sa dozviete viac v našich videách pod vedením ultramaratonca Tadeáša:

Běh v terénu (díl 3): Výběhy

Běh v terénu (díl 4): Seběhy

7) Vybehnite za rôznych podmienok

Začínate si byť istí? Potom prichádza ďalšia fáza: Spoznajte rôzne tváre terénu. Vybehnite po daždi, keď mrzne, sneží alebo vyčíňajú obdobia sucha. Zoznámte sa skrátka s tým, ako sa príroda chová a ako s ňou v danú chvíľu vybehnúť. Doslova.

8) Obutie neobutie

Ak Vás beh v prírode pochytil a s tou autentickosťou to myslíte naozaj vážne, môžete vyskúšať aj bosý beh. Minimalistická obuv vám dopraje priamy kontakt so zemou a intenzívny zážitok z každého kroku, bez toho aby vám hrozilo poranenie ostrými kamienkami a inými nástrahami. Dajte ale pozor, aby ste si netrénované chodidlá na prvýkrát neodrovnali. Zaraďujte bosý beh a chôdzu po troškách a nechajte nohy privyknúť na (staro) nový spôsob pohybu. Aj k prirodzenosti sa holt musíme prepracovať. :)

chodiť bos

9) Všetko potrebné si vezmite so sebou

Ak sa chystáte na dlhší výbeh či bežíte niekam, odkiaľ niet návratu (len pre najbližších niekoľko hodín, samozrejme), uistite sa, že máte so sebou všetko potrebné. Kúpte si bežecký batôžtek, ktorý neobmedzuje v pohybe, na chrbte neskáče ani nedrie a je tak ľahký, že vám nepridá zbytočnú záťaž navyše. A čo so sebou na takýto celodenný výbeh v horách?

 • dostatok vody (ideálne vo vodnom vaku, aby ste kvôli pitiu nemuseli stále dávať dole batoh)
 • nabitý telefón s GPS
 • neprefúknuteľná alebo nepremokavá bunda
 • nabitá čelovka
 • neelastická tejpovacia páska (dokáže zachrániť zľahka zvrtnutý členok i poslúžiť ako náplasť)
 • ionťák
 • mikina na prezlečenie
 • toaletný papier
 • kompresné návleky alebo podkolienky
 • maškrty pre doplnenie cukru - hrozienka, ďatle, sušené čerešne, hroznový cukor, Flapjack...
 • opaľovací krém a balzam na pery s UV faktorom
 • kvalitné slnečné okuliare s UV faktorom (každých 300 nadmorských metrov je UV žiarenie o 4-5% vyššie)
 • trekové palice
 • občianka (keby ste si zabehli k susedom do "cudziny" - väčšina našich hôr je totiž pri hraniciach)
 • kartička zdravotnej poisťovne

A to je pre začiatok všetko. S dobrými topánkami na nohách a našimi radami na mysli z vás bude terénny bežec čo by dup.

Tak trailu zdar!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:01:43:32
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu