info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako zvoliť naozaj pohodlné bežecké topánky?

20. 09. 2021
Výber bežeckých topánok je celá veda. Stačí ale mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré vám výber uľahčia. Ak si stále nebudete istí, najjednoduchšie je napísať nám na Facebooku či priamo do chatu na našom e-shope, kde sa o vás postarajú skúsení špecialisti z našich predajní.
Ako zvoliť naozaj pohodlné bežecké topánky?

Prostá skutočnosť, že beh nie je vo svojej podstate príliš náročný na materiálne vybavenie, ešte vôbec neznamená, že bežci všemožné vybavenie nechcú a nemajú vysoké nároky na jeho funkčnosť či estetickosť. A na samom vrchole pyramídy ich nekompromisných požiadaviek je komfort ich bežeckých topánok. Čo presne robí bežeckú obuv pohodlnou a ako vybrať ten správny model?

Tento článok sa zameria na tie faktory, ktoré prispievajú (alebo naopak idú proti tejto snahe) k tomu, aby sa bežec cítil vo svojich bežeckých topánkach naozaj komfortne a príjemne - či už sa jedná o veľkosť, typ a materiál medzipodrážky, hmotnosť, drop, zvršok, priedušnosť, stielku, všeobecnú biomechaniku alebo trebárs vhodné ponožky.

výběr bot1

SPRÁVNA VEĽKOSŤ

Správne zvolená veľkosť bežeckej obuvi je alfou a omegou. Príliš malé topánky vám budú po pár kilometroch vháňať bolesťou slzy do očí a vaše prsty budú trpieť, najmä pri zbehoch. Naopak príliš veľké topánky môžu spôsobiť napríklad pľuzgiere na pätách a taktiež stratíte na stabilite a výkone.

Skutočnosť, že vaše bežné civilné topánky majú veľkosť 9 ešte neznamená, že potrebujete rovnakú veľkosť aj pri vašich bežeckých topánkach. Každý výrobca navyše používa iná výrobné kopytá a veľkosti sa naprieč značkami často veľmi líšia. A aby toho nebolo málo, líšia sa dokonca aj veľkosti jednotlivých modelov rámci rovnakej značky!

Ak máte tú možnosť, rozhodne odporúčame vyskúšať priamo v špecializovanej predajni hneď niekoľko veľkostí zvoleného modelu a tým sa uistiť o správnej voľbe. Školený personál s vlastnými skúsenosťami vám v tomto ohľade bude vítanou a spoľahlivou pomocou. Ak to možné nie je a nakupujete napríklad prostredníctvom e-shopu, skúste sa pozrieť na sprievodcu veľkosťami, ktoré sú väčšinou uvedené na webových stránkach väčšiny značiek a skúste sa zamerať na recenzie od iných zákazníkov, ktoré často poskytnú veľmi užitočné a praktické informácie.

Každý bežec je však iný a individuálny a veľkosť topánok volí aj podľa svojich osobných skúseností, podľa terénu, v ktorom bude dané topánky využívať a taktiež podľa techniky svojho behu. Niektorí bežci dávajú prednosť užšiemu strihu zvršku, čo vo výsledku podporuje veľmi dobrú stabilitu a odraz, predovšetkým na rovnom povrchu a to aj za cenu trochu zníženej miery komfortu. Často to platí pre pretekárske cestné modely.

Trailrunnning bežci, ktorí sa pohybujú väčšinou v náročnom teréne s mnohými zbehmi preferujú väčšiu veľkosť a to napríklad aj o pol čísla oproti cestnej obuvi. Dá sa tak dobre predchádzať otlakom na konci prstov a modrým nechtom, k čomu často dochádza práve pri dlhých a prudkých zbehoch a taktiež sa tým dá predísť mnohým ďalším problémom, ktoré súvisia so skutočnosťou, že noha prirodzene po niekoľkých hodinách "opuchne" a mierne sa zväčší.

Existuje zovšeobecnené pravidlo, že by ste mali byť schopní vložiť ukazovák ruky medzi pätu a opätok topánky. Jedná sa teda o rezervu cca 0,5 - 1,5 cm.

ŠÍRKA

Výber vhodnej veľkosti sa však netýka len dĺžky topánky. Veľmi dôležitá je aj správna voľba jej šírky. V posledných rokoch začali značky ponúkať aj rôzne veľkosti šírky, čím sa snažia vychádzať v ústrety bežcom so širšími chodidlami. Tieto širšie varianty sa často označujú ako "wide". Ale pozor, ak zvolíte príliš široký zvršok, môžete sa dočkať nemilého prekvapenia v podobe pľuzgierov, lebo noha nebude dobre fixovaná a bude sa v topánke pohybovať.

V našom e-shope ľahko vyfiltrujete bežeckú obuv podľa šírky aj ďalších parametrov.

výběr bot2

MEDZIPODRÁŽKA

Medzipodrážka je veľmi dôležitým komponentom obuvi a je zodpovedná za funkčnosť, flexibilitu, prenos energie po dopade a ďalšie zásadné biomechanické vlastnosti obuvi. Jednotlivé značky sa v poslednej dobe predháňajú vo vývoji nových revolučných technológií a materiálov. Medzipodrážka je zodpovedná aj za tlmenie nárazov pri dopade. Treba si preto uvedomiť, že vo všeobecnosti tvrdšia medzipodrážka vám síce môže pridať na výkone, ale zároveň uberie z komfortu, najmä pri dlhšom behu.

Vysoká medzipodrážka z mäkkej peny môže mať na svedomí menšiu mieru stability. Na výkon orientovaní horskí bežci preto väčšinou dávajú prednosť tuhšej medzipodrážke, čím dosiahnu lepšiu stabilitu v technickom teréne. Títo bežci však väčšinou už disponujú veľkým množstvom skúseností a ich technika je vycibrená. Aby značky vyšli v ústrety početnej komunite hobby bežcov, majú v ponuke veľké množstvo modelov s rôznymi typmi medzipodrážky s rozdielnou tuhosťou, výškou, dropom a špecifickými technológiami. Každý si tak dnes môže vybrať model takmer na mieru, tak aby zodpovedal jeho potrebám či fyziológii.

Vopred teda zvážte, v akom teréne a ako často budete v uvažovanom modeli behať, a podľa toho vyberajte.

výběr bot3

HMOTNOSŤ

Pravdepodobne nikoho neprekvapí skutočnosť, že ľahšie topánky sú z hľadiska výkonu výhodnejšie. Ale ako je to s pohodlím? Ak chceme pohodlnú a dobre tlmenú obuv, musíme sa zmieriť s tým, že bude o niečo ťažšia. Vďaka novým materiálom a technológiám sa však tento hendikep darí veľmi výrazne stierať! Používané tlmiace peny a materiály sú stále ľahšie a stabilnejšie, o slovo sa aj pri trialových modeloch začína hlásiť karbón a technológie fungujúce na princípe pružiny.

DROP

Drop je rozdiel vo výške medzi pätou a prednou časťou obuvi. Napríklad, ak má vaša topánka výšku peny 31 mm pod pätou a 21 mm pod prednou časťou chodidla, potom je drop 10 mm. Výškou dropu sa značky snažia nájsť vhodný sklon pre každý model s ohľadom na jeho predpokladané využitie.

Mnoho bežcov, ktorí behajú predovšetkým tzv. cez päty, považuje za ideálny a najvhodnejší drop 6 mm a viac. Bežci dopadajúci na strednú a prednú časť chodidla často uprednostňujú drop v rozmedzí 4 až 6 mm. Existujú dokonca aj topánky s nulovým dropom, ktoré sa snažia vyhovieť bežcom, ktorí hľadajú tzv. minimalizmus.

Je však nutné si uvedomiť, že drop a jeho hodnota je vždy daná na základe vašej osobnej preferencie a vlastná skúsenosť bude tým najlepším vodítkom pri voľbe toho najvhodnejšieho.

PRIEDUŠNOSŤ

Aj tu sa výrazne prihovárajú moderné technológie a materiály. Tkaniny, z ktorých je vyrábaný zvršok topánok sú stále ľahšie, priedušnejšie, ale zároveň aj pevnejšie a odolnejšie. Často sa používa kevlar a iné kompozitné materiály, predovšetkým potom u trailových modelov, kde je potrebné zaistiť skvelú oderuodolnosť a pevnosť. Stretnúť sa môžeme aj s modelmi, ktoré majú vo svojom zvršku integrovanú membránu, ktorá zaistí vodeodolnosť a zároveň priedušnosť. Tou najznámejšou je Gore-Tex.

výběr bot4

STIELKY DO TOPÁNOK

Stielky môžu výrazne prispieť ku komfortu, ktorý očakávate od svojich bežeckých topánok. Odporúčame sa teda aj na tento komponent pri výbere zamerať. Prémiové stielky sú väčšinou tvarovateľné a dokážu sa prispôsobiť vášmu chodidlu a jeho špecifikám. Často podporujú priedušnosť a odvádzajú vlhkosť od nôh a tiež prispievajú k podpore klenby.

Pokiaľ máte atypický tvar chodidla, odporúčame navštíviť špecialistu a zvážiť výrobu stielok na mieru.

PRONÁCIA A SUPINÁCIA

Bežci, ktorí vykazujú nadmernú pronáciu alebo naopak supináciu, si môžu vyberať z celej rady modelov, ktoré sa snažia spomínané nejakou formou kontrolovať. Veľké množstvo bežcov sa však dnes už nesnaží ísť proti týmto špecifickým charakteristikám a naprávať ich, radšej nechávajú svojim nohám pri dopade voľnosť a prirodzenosť.

Pokiaľ formu svojho došľapu poznáte, topánky si ľahko vyberiete prostredníctvom nášho konfigurátora bežeckej obuvi.

výběr bot5

POUŽITIE

Či už budete svoje nové topánky používať v džungli mesta, v jeho parkoch, na cyklotrasách, v náročnom teréne, za sucha alebo za mokra, na tréning alebo preteky - nájdenie tej správnej varianty môže byť doslova beh na dlhú trať.

Ak vás napĺňa predovšetkým pomalší jogging v nenáročných podmienkach, pravdepodobne siahnete po dobre tlmenom a pohodlnom cestnom modeli. Ak chcete vziať útokom horské chodníky a testovať svoje limity v náročnom teréne, potom iste vyberajte z ponuky trailových modelov s tuhšou a stabilnejšou podrážkou a pevnejším zvrškom, ktorý vaše nohy lepšie ochráni pred všetkými prírodnými prekážkami.

Vyberajte racionálne, nenechajte sa uniesť, ale ani úplne neignorujte svoje vlastné inštinkty a emócie!

Cestné dámske topánky | Cestné pánske topánky
Trailové dámske topánky | Trailové pánske topánky

PONOŽKY

Aj keď nie sú technicky súčasťou vašej topánky, špeciálne bežecké ponožky majú veľký vplyv na to, ako sa v topánke pri behu budete cítiť. Pomáhajú správne usadiť nohu, často sú vybavené protišmykovými prvkami a dobre odvádzajú vlhkosť od nohy. Vyberajte z modelov zo syntetických materiálov alebo z merino vlny. Ponožky z bavlny tentoraz nechajte bokom, ich vlastnosti nie sú pre športové použitie vhodné.

Dámske bežecké ponožky | Pánske bežecké ponožky

NA ZÁVER

Väčšina nových modelov bežeckej obuvi je pripravená na vybehnutie ihneď po vybalení z krabice. Prvý pocit po nazutí pri skúšaní je často rozhodujúci. Nie je dobré sa domnievať, že po nejakej dobe sa jej vlastnosti zlepšia, že sa topánky tzv. prispôsobia. Dajte na vaše nohy a ak topánky nesedia na prvý krát, potom hľadajte ďalej. Je z čoho vyberať. Na trhu je ohromné množstvo modelov, z ktorých si vyberie skutočne každý a nie je tak potrebné robiť akékoľvek kompromisy a behať v nepohodlných topánkach.

VYBRAŤ BĚŽECKÉ TOPÁNKYCenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:25:06
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu