info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Utečte mrazu so správnym oblečením

02. 02. 2017
Behať v mraze vskutku nie je prechádzka ružovým sadom. Ak sa na to ale správne ústrojíme, nepochybne to prežijeme. Teda, nepochybne si to užijeme! :-)
Utečte mrazu so správnym oblečením

Univerzálne pravidlo pre beh v zime znie: ustroj sa tak, ako by vonku bolo o 7-10° C viac. Pri behu sa rýchlo zahrejeme a hrubé vrstvy oblečenia by nielen obmedzili našu voľnosť pohybu, ale tiež by nás potom nasiaknutá látka čoskoro začala chladiť.

Tiež si pamätajme, že najdôležitejšie je chrániť pred chladom hlavu, ruky a nohy, ktoré rýchlo strácajú teplo a ochladzujú celý organizmus.

To je v podstate stručný základ.

Aby sme ale boli naozaj dobre pripravení, pozrime sa na zimný bežecký dress code zblízka.

Pozor na hlavu

Len hlavou nám unikne až 40% telesného tepla. Kúpme si preto kulisku, ktorý nám zakryje celé čelo (aby nám neprechladli horné dýchacie cesty), či kuklu, ktorá chráni aj zátylok (a "Houser" nemá šancu). Ideálne si zaviažme tiež šatku cez ústa, vďaka ktorej sa vzduch, ktorý vdychujeme, najprv trochu ohreje a naše priedušky tak nebudú vystavené takému teplotnému šoku.

Zimná čiapka

Máme holé ruky!

Keď je vonku veľká zima, chúlime sa do klbka, sťahujeme ramená a hlavu, nohy držíme pri sebe a znižujeme intenzitu pohybu i rozsahy. Podvedome sa tak snažíme všetky telesné periférie (končatiny, prsty, krk a hlavu) priblížiť jadru tela a eliminovať tak tepelné straty.

Toto konanie nám nariaďuje mozog na základe informácií, ktoré získa z receptorov teploty na povrchu nášho tela. Najmä na rukách a okolo zápästi je týchto receptorov veľa, preto ich ukryme do rukavíc a nenechajme sa zimou limitovať. Veľkým plusom posledných rokov sú mikiny a tričká s dlhým rukávom opatreným otvorom pre palec. Vďaka nim sú zápästia pekne v teple a nemajú tušenie, že vonku treští mrazy.

Rukavice

Hlavne nohy v teple

Premrznuté chodidlá nielen že nám beh práve nespríjemnia, ale predovšetkým si nimi koledujeme o prechladnutie. A ako udržať nohy v teple? Vyberajme si na zimu topánky o trochu väčšie, aby sme v nich mali dosť miesta na prsty a zimné ponožky nad členky. Stiesnené prsty totiž rýchlo premŕzajú a ďaleko nás nedonesú. Zimné bežecké topánky by tiež mali mať o niečo výraznejšiu vzorku na podrážke. Vďaka tomu budeme schopní pohybovať sa po namrznutom povrchu bez toho, aby sa z behu stalo skôr korčuľovanie. Hoci sa to ponúka, vodeodolné topánky nechajme na jar. Majú síce schopnosť odpudzovať vlhkosť, ale akonáhle nasiaknu vodou (a ony v snehu najskôr nasiaknu), uzamknú ju vnútri. A čvachtať celú cestu v ľadových kalužiach, to nechceme.

Ak túžime po ešte väčšom komforte, oblečme si kompresné podkolienky. Kryjú aj lýtko a zvyčajne sú zosilnené v oblasti achilovky, ktorá nemá chlad rada a za trochu tepla nám bude vďačnou oporou.

Nohavice

Na telo

Čím to je, že stačí tak málo oblečenia, aby sme pri behu nezamrzli? Môžu za to moderné funkčné materiály, ktoré izolujú teplo, takže nám neutečie, a zároveň rýchlo transportujú pot od tela, takže nás nechladí. Firma Craft stavia svoj úspech na efektívnom kombinovaní troch základných vrstiev oblečenia:

1. Funkčná spodná bielizeň

Termotričko či nátelník a podvlíkačky nás musia tesne obopínať a tvoriť tak akúsi druhú "funkčnú" kožu. Starajú sa o naše pohodlie bezprostredne na tele, udržujú teplo vo vnútri a pot odvádzajú von.

2. Prostredná vrstva

Prostredná vrstva je hlavným zdrojom tepla. Je ňou bežecká mikina, prípadne zateplené nohavice, ktoré nás hrejú a súčasne preberajú pot od spodnej bielizne, takže zostávame v suchu.

3. Vonkajšia vrstva

Vonkajšia vrstva nie je nevyhnutne potrebná, ale najmä v zime sa k nej nenechajú prehovárať ani tí najodolnejší bežci. Chráni nás pred vetrom, dažďom a snehom. Ide väčšinou o vetrovku či nepremokavú bundu s kapucňou, vďaka ktorej na nás prepotené oblečenie nezmrzne.

Pri výbere bundy ľudia stále častejšie pátrajú po membránach, NoWind a vodných stĺpcoch. Skúsenosť ale hovorí: nehľaďme len na parameter vodného stĺpca. Je síce skvelé mať vodný stĺpec 20 000 mmH2O, ale taká bunda z podstaty veci nemá dostatočnú priedušnosť, takže sa v nej po chvíli budeme cítiť ako v igelitovom vreci.

Zimné bežecké oblečenie

Nebráňme sa silou mocou vode, pretože si jej sami vyprodukujeme až až. Pre aktívny pohyb v meste aj v prírode bohato stačí vodný stĺpec 5000 - 10000 mmH2O s (ideálne) rovnako veľkou priedušnosťou, vďaka ktorej môžeme priebežne vysychať. Vodeodolné materiály majú navyše pridanú vlastnosť, sú aj nowindové, teda vetruvzdorné.

Tieto tri vrstvy dohromady tvoria dokonalý štít, ktorý nás ochráni pred nepriazňou počasia, a zaistí nám na tele príjemnú klímu pre perfektný výkon. V kombinácii s kvalitnou obuvou a dostatočným odhodlaním je tou najlepšou zbraňou proti zimnému leňošeniu a následnému jarnému tréningovému šialenstvu.

A aké zásady dodržiavať, aby sme si zimné behy užili so všetkým?

Prečítajte si náš článok a potom hurá von! :-)


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:17:12:56
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu