info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ultrabežec ultrabežcom alebo 7 Titusových rád pre dobehnutie

28. 03. 2022
Ultra je ako život. Sto ľudí, sto chutí! Preto neexistuje jediný správny návod, ako naň. Pokúsim sa vám však načrtnúť mojich top sedem rád, ako sa na ultra pripraviť čo najlepšie.
Ultrabežec ultrabežcom alebo 7 Titusových rád pre dobehnutie

Väčšinou sa vám v podobných článkoch ako prvé ponúkajú rady typu: prihlásiť sa na preteky, začať trénovať a pod. To je však samozrejmosť. Rád by som to uchopil trochu z inej strany a než sa hneď vrhnúť na fyzickú prípravu, poďme to vziať pekne zhora.

1. Vedieť byť sám (so) sebou ve svojej vlastnej hlave

Je pripravená? Nikto vás nepripraví na hodiny strávené osamote na tréningu a ďalších x hodín strávených osamote počas pretekov. Nie, nie je to horor, je to realita, s ktorou musíme počítať a náležite sa na ňu pripraviť.

Neznamená to, že by ste nutne museli prísť o všetkých  tréningových parťákov (aj keď u mňa to tak v skutočnosti vlastne bolo), ale čo sa v tréningu naučíte, na pretekoch akoby ste našli. A verte mi, že nie vždy budete mať na závode s kým prehodiť pár slov, a tak jedinou voľbou budete vy sami! Aby to nevyzeralo, že vás hneď zo začiatku len straším, mám pre vás jeden tip: Hudba!

Hudba podľa mňa k behu neodmysliteľne patrí a nedokážem si ho bez nej predstaviť. Verte, že telefón nabitý nielen energiou, ale aj vašou obľúbenou hudbou, dokáže na pár hodín určite zabaviť.


vybavení

2. Vyskúšajte si úplne všetko

Vyskúšajte aj to, čo sa vám bude zdať úplne banálne! Obuv je základ. Asi nikoho neprekvapí, že bežať napr. stomíľové preteky v nových topánkach by nebolo tým najmúdrejším rozhodnutím. Mne sa toto pošťastilo hneď niekoľkokrát, ale moje poprvé na tejto vzdialenosti a v nových topánkach si budem pamätať navždy. Každopádne vám to neodporúčam!

Zároveň myslite aj na všetko ostatné z vašej výbavy a nepodceňte jediný detail! Tričko, šortky, spodná bielizeň (pokiaľ ju nosíte), ponožky aj čokoľvek ďalšie, čo príde do styku s vaším telom. Čiapka, okuliare, rukavice, bežecká vesta, ale napríklad aj taká čelovka, či navigácia. Verte, že po tme a stratení niekde uprostred ničoho, budú práve tieto dva vynálezy vašimi najlepšími priateľmi!

Jednoducho všetko majte riadne otestované. Aj najmenšia odrenina dokáže z inak pohodového niekoľkohodinového pobehovania urobiť veľmi nepríjemnú záležitosť! Myslite aj na prevenciu a prípadné ošetrenie. Pár náplastí a troška vášho osvedčeného mazania by pri ultra rozhodne nemala chýbať v bežeckej veste! Ja mám so sebou na pretekoch vždy oboje!


občerstvení

3. Jedzte! Pite! Neexperimentujte!

Rovnako ako v normálnom živote, musíte aj pri behu jesť. Teraz nemyslím priamo za behu, pokojne si na to zastavte alebo počkajte na občerstvovačku, ale pravidelne jedzte! Aké jednoduché, však? Nie vždy to tak ale je a často sa na stravu zabúda.

Chápem to, človek sa zahľadí do krajiny a hodiny a kilometre utekajú. Dehydratácia a hlad určite nie sú tá správna dvojka, ktorú si prajete počas dlhej cesty stretnúť. Dopĺňať tekutiny treba aj v zime a jesť zase vtedy, aj keď hlad práve nemáte.

Odporúčam si vopred zase všetko vyskúšať, nech vás potom neprekvapia napríklad žalúdočné problémy z nevhodne zvolenej stravy, alebo nech nezistíte, že vám to jednoducho nechutí a na dlhé kilometre pred ďalšou občerstvovačkou nemáte čo jesť.


4. Buďte v pohybe!

Asi vás neprekvapí, že na beh najlepšie natrénujete behaním. Nie vždy je naň čas, ale nestrácajte hlavu.

Pohyb ako pohyb. Sám o tom niečo viem, pretože ma pohyb živí a na nohách trávim väčšinu dňa. A aj keď nebehám, už len celodenné fungovanie na nohách – napríklad v práci (u mňa prevažne na tanečnom parkete) vaše nohy privykne na dlhotrvajúci pohyb. A rovnako je to práve pri vašom plánovanom ultra dobrodružstve.


příprava

5. Pred pretekmi si všetko včas a riadne nachystajte

Deň D sa blíži! S ním aj odchod a množstvo vecí okolo. Chystanie „kôpky“ deň pred odchodom je u mňa (a verím, že u väčšiny bežcov) taká tá klasika. Nielen kvôli IG a FB profilu, ale hlavne pre kontrolu.

Začínam klasicky oblečením - pochopiteľne tým vyskúšaným, a hlavne adekvátnym k počasiu, ktoré ma má na pretekoch čakať. Viac párov obuvi taktiež nie je na škodu. Nabiť všetku elektroniku, nachystať jedlo a doplnky stravy. Nezabudnúť softflasky na pitie. Ja mám so sebou vždy aj okuliare.

Odporúčam nezabudnúť si prečítať obsah povinnej výbavy na plánovanom závode a všetko niekoľkokrát prekontrolovať! Neraz som odišiel práve napríklad bez softflaskov alebo vlastného pohárika na pitie.

Povinnú výbavu rozhodne nepodceňujte. Nielen, že má usporiadateľ právo na to vám ju kedykoľvek skontrolovať, ale môžete sa dostať do situácie, keď sa vám absencia trička kvôli ušetreniu pár gramov, môže naozaj vypomstiť.


výbava

6. Spoliehajte sa sami na seba!

Určite mi dáte za pravdu, že cestovať na preteky s partiou priateľov je vlastne už aj tak výhra a vždy poriadna zábava. To je jasné! Ale aj tak majte vlastnú hlavu.

Ak máte napríklad nejaké svoje vlastné predzávodné rituály, nenechajte sa od nich odradiť. Každý trávime čas podľa svojho. Niekto si dá pár hodín pred pretekmi guláš, iný niečo ľahšie, aby sa zo štartu vôbec pohol. Nemeňte to!

Na zahraničných destináciách vás tiež určite lákajú prírodné scenérie, ktoré na vás všade okolo číhajú. Nenechajte sa však v deň pretekov zlanáriť na niekoľkohodinovú túru, ktorá vás odrovná už pred štartom. Verte, že prírody si počas pretekov užite až-až. Alebo vyrazíte na výlet až po ňom – za odmenu.


odpočinek

7. Odpočivajte!

Moja najobľúbenejšia činnosť. Verte či nie, ale aj napriek mojim (občas trochu šialeným) bežeckým výzvam a vzdialenostiam, mám najradšej ničnerobenie.

Nezabúdajte teda na riadnu regeneráciu, a to nielen po každom tréningu, ale predovšetkým pred pretekmi. Nabiehanie kilometrov do poslednej chvíle nemusí byť vždy tou najlepšou stratégiou.

V týždni pred pretekmi nepodceňujte spánok. Zvoľnite, spite, odpočívajte. Ja si vždy beriem voľno od svojich pracovných povinností už na deň odchodu, aby som sa poriadne vyspal a nemusel celé pracovné dopoludnie myslieť na to veľa vecí, ktoré pred odchodom ešte musím stihnúť. Skúste to tiež.


Doplňte svoju bežeckú výbavu


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:17:24:34
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu