info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Testovanie novej kolekcie cestné bežecké obuvi Puma Nitro

27. 04. 2021
Spoločnými črtami tejto kolekcie sú ľahkosť, rýchlosť, stabilita, skvelá trakcia, pohodlie a pekný ucelený dizajn.
Testovanie novej kolekcie cestné bežecké obuvi Puma Nitro

Občas si spomeniem na svoj let obrovským dopravným lietadlom do Japonska, ktorý som pred rokmi absolvoval ako člen študentského symfonického orchestra. Letel som prvýkrát a čakal som, že lietadlom bude vo vzduchu divoko hádzať. Ale pretože neboli žiadne turbulencie, nebolo cítiť prakticky vôbec nič. Akoby som pokojne sedel doma v kresle a pozeral von z okna na oblohu. Len s tým rozdielom, že mraky ticho ubiehali podo mnou.

Pri behu to niekedy môže byť podobné - aj napriek jeho fyzickej a biomechanickej náročnosti. Keď sa stretne správne fyzické a mentálne nastavenie bežcov s ideálnou obuvou, ktorá ich podporuje a v ničom im neprekáža, potom je v myšlienkach cítiť ten vyrovnaný kľud. Na pozadí potom vnímate len automatický pohyb svojich končatín, pravidelný dych, búšenie srdca, letmé dotyky chodidiel a prúdenie vzduchu na koži. Akoby sa bez obvyklého pocitu námahy človek pozeral sám na seba, ako beží.

Pri testovaní cestných modelov Liberate Nitro, Velocity Nitro, Eternity Nitro a Deviate Nitro z novej bežeckej kolekcie nemeckej značky Puma som na pár chvíľ zažil tento pokojný pocit. 

Deviate Nitro 1

Technológia a dizajn 

Spoločnými črtami tejto kolekcie sú ľahkosť, rýchlosť, stabilita, skvelá trakcia, pohodlie a pekný ucelený dizajn.

Na spomenutých vlastnostiach sa v dokonalej súhre podieľajú kľúčové technológie.

Najdôležitejšou z nich je nová tlmiaca pena Nitro, ktorá sa nachádza vo všetkých modeloch v medzipodrážke. Pri výrobe sa do základného materiálu vstrekuje plynný dusík. Vďaka tomu medzipodrážka zväčšuje svoj objem bez toho, aby naberala na váhe. Tento expandovaný polotovar sa potom pod tlakom stláča do podoby finálnej medzipodrážky. Vďaka tomuto procesu je veľmi ľahká, responzívna, pohodlná a trvanlivá. Jej tvar chodidlo dookola pohodlne obopne, zaistí ho proti posúvaniu a pridá vám na pocite bezpečia. Pri všetkých modeloch je medzipodrážka dostatočne široká, a to aj v prednej časti pre prsty. Vďaka svojej šírke sú topánky pri došliapnutí veľmi stabilné. 

Deviate Nitro 2 - karbonový plát

Pri modeli Deviate Nitro sa navyše uprostred medzipodrážky medzi dvoma vrstvami peny nachádza karbónový plát Innoplate. Ten vďaka svojej tuhosti, ohybnosti a tvaru výrazne zvyšuje účinnosť vynaloženej energie pri behu. Prechádza celou jej dĺžkou, tvarovo rešpektuje chodidlo a v prednej časti má uprostred výkroj (ako u vidličky) pre redukciu svojej váhy. Prítomnosť karbónového plátu môžete overiť aj pohľadom do štrbiny v podrážke v strednej časti topánky.

Podrážka je tvorená odolnou gumovou zmesou Pumagrip, ktorá vyniká skvelou trakciou na mokrom povrchu. Jej neobyčajná priľnavosť mi pripomína riešenie od Continentalu, ktoré využíva vo svojej top bežeckej obuvi značka adidas. Každý z modelov má odlišné usporiadanie vzorky podrážky, ktoré sa líšia zameraním na typ behu a povrchu. O tom krátko pojednám v odsekoch o jednotlivých modeloch.

Všetky modely sú v pätovej časti doplnené spojlerom z TPU, ktorý sa podieľa na stabilite, viditeľnosti a príjemne dopĺňa dizajn.

U pronačného/stabilného modelu Eternity Nitro nájdeme naviac technológie Runguide a Opti-fit, ktoré zaisťujú väčšiu stabilitu. Runguide po obvode tvorí pevný penový ráfik a nadväzuje na medzipodrážku. Podporuje správne usadenie chodidla v topánke a rovnaké vedenie každého kroku. Opti-fit stiahne zvršok okolo nohy a tým ju v topánke pohodlne stabilizuje. 

všechny modely - drop

Výškový rozdiel medzi pätou a špičkou (tzv. drop) je 8 mm a je u všetkých modelov zhodný. Domnievam sa, že pre veľkú časť bežcov je jeho optimálna hodnota medzi 6 až 10 mm. Umožňuje to ľahšie vedenie došliapnutia na stred chodidla a prirodzenejšie rozloženie váhy na jeho celú klenbu (ako je tomu u vyšších dropov). So stredným dropom navyše lepšie predchádzate zraneniam achilovky pri dlhšom behu. U nižších dropov je zase celkovo potreba viac práce pri rozcvičovaní a technike behu.

Ďalšími spoločnými vlastnosťami sú dostatočne pevné, pohodlné a priedušné zvršky, do ktorých nevznikajú žiadne väčšie nečistoty ani kamienky. Ich asymetricky tvarovaný jazyk je pevný, tenký a mäkký. Na priehlavku dobre sedia a nemá tendencie nikam cestovať alebo tlačiť. Všetky topánky sú tiež priestranné a bez problému ich obujú aj ľudia s vyšším priehlavkom. V prednej časti sa príliš nezužujú a poskytujú tak dostatok miesta pre prsty. Ich ploché šnúrky uviazané na bežecký spôsob sa samovoľne nerozväzujú. Na topánkach sa tiež nachádzajú reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť. Vonkajšie strany zvršku lemujú zbiehajúce sa línie, ktoré symbolizujú bežeckú dráhu. 

Liberate Nitro

Liberate Nitro 1

Ako prvý som vyskúšal najsubtilnejší model z celej kolekcie - Liberate Nitro. Pri jednej testovanej topánke v pánskej veľkosti EU43 s dĺžkou vnútornej stielky 28 cm som navážil iba 193 g. Sú to doteraz najľahšie a najohybnejšie tlmené bežecké topánky, čo som mal na nohe.

Na ich ľahkosti sa okrem tlmiacej peny Nitro v medziporážke podieľa nemalou mierou aj minimalistický zvršok z ultraľahkej mono sieťoviny, ktorý je výraznejšie polstrovaný úzkymi vankúšikmi na bokoch členkov. V prednej polovici je opatrený „poloponožkou“, ktorá tvorí jeho druhú vnútornú vrstvu. V pätnej časti je zvršok ľahko vystužený pogumovaním. Vďaka absencii väčšieho polstrovania pôsobia topánky veľmi priestranne.

Vysoká ohybnosť medzipodrážky maximálne rešpektuje prirodzenú prácu chodidiel. Okrem samotnej mäkkosti peny Nitro k tomu prispieva aj prevedenie podrážky Pumagrip. Tá je tenká, ohybná a nachádza sa v prednej a pätovej časti topánky. Uprostred topánky je len tlmenie, ktoré na rovnom podklade neprichádza do kontaktu s povrchom. Táto vlastnosť zároveň predurčuje topánky na použitie iba na rovných a pevných cestách, chodníkoch atď. Na hrboľatých a kamenistých cestách by mohlo dôjsť k rýchlemu mechanickému opotrebovaniu tejto exponovanej časti tlmenia. 

Liberate Nitro 2

Aj napriek tomu, že sú topánky dobre ohybné a bez výrazných prvkov vystuženia, sú celkom stabilné. Podľa mňa je to vďaka tomu, že majú širokú základňu. Pri testovaní som vnímal ich širokú plochu pod chodidlami, čo mi dodávalo sebaistotu pri každom došliapnutí počas rýchleho behu.

Na to, že „nič nevážia“, majú skvelé tlmenie. Pri behu som zažil výrazný pocit mäkkosti, pohodlia a zároveň odpruženia. Tlmenie dobre absorbovalo dopadovú energiu a pri odraze ma výrazne hnalo vpred. Preto nie je prekvapujúce, že som s nimi hneď na prvýkrát dokázal bežať rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým a zabehol si osobný rýchlostný rekord na 10 km.

Ich primárne využitie tak vidím pre väčšinu bežcov na rýchly cestný tempový tréning, intervaly a preteky do vzdialenosti polmaratónu. Nečudoval by som sa však, ak by si ich niektorí bežci obľúbili aj na dlhšie vzdialenosti. 

KÚPIŤ PUMA LIBERATE NITRO

Velocity Nitro

Velocity Nitro

Ďalšie na rad prišli Velocity Nitro. V pánskej veľkosti EU43 váži jedna topánka 276 g. Z mojich skúseností sú to najuniverzálnejšie topánky z celej kolekcie.

Ich zvršok je viacvrstvový, pevnejší a po celej ploche akoby ľahko polstrovaný. Je však stále dobre priedušný. Okolo celého členku je viac polstrovaný, takže ho príjemne obopne. Nohy sa v topánkach cítia ako v bavlnke. Oproti Liberate Nitro pôsobia pevnejšie a viac bezpečne. Dostatok miesta pre prsty je však zachovaný.

Okrem peny Nitro sa tu v medzipodrážke nachádza aj pevnejšia pena Profoam Lite, ktorá prispieva k väčšej tuhosti, stabilite a životnosti celej topánky.

Opäť pocítite dobre známy pocit stability - vďaka veľkej ploche pod chodidlom. Pocitovo je tlmenie pri dopade trochu tvrdšie ako u Liberate. Majú oproti nim tiež väčšiu torznú stabilitu. Ohybnosť je zachovaná v prednej časti, kde napomáha prirodzenému odrazu chodidla. To pripisujem práve použitiu peny Profoam Lite a celistvejšej podrážke Puma Grip. Osobne mi tieto vlastnosti vyhovujú hlavne pri behu na dlhšie vzdialenosti. 

Velocity Nitro

Topánky dobre držia smer a nie sú tak náročné na dobrú techniku ​​behu. Pri dlhšom kroku a pomalšej kadencii mi pomáhali lepšie ustáť dopady.

Podrážka PumaGrip sa oproti modelu Liberate nachádza po celej ploche pod podrážkou a má z celej kolekcie najhrubšiu vzorku. Vďaka tomu a spolu s tvrdšou medzipodrážkou a pevnejším čalúneným zvrškom sa mi s nimi veľmi dobre bežalo po nespevnených cestách a v ľahšom teréne.

Správny pomer ľahkej váhy, príjemného tlmenia a responzivity robí z modelu Velocity Nitro výbornú objemovú tréningovú topánku pre beh na akúkoľvek vzdialenosť. Mnohým bežcom však iste dobre poslúži aj na tempový tréning. 

KÚPIŤ PUMA VELOCITY NITRO

Eternity Nitro 

Eternity Nitro 1

Jediným rýdzo pronačným/stabilným modelom z tejto kolekcie je Eternity Nitro. Váha jednej testovanej pánskej topánky veľkosti EU43 je len 286 g, čo je pri topánkach z tejto kategórie veľmi málo. Zároveň sa jedná aj o najširší a najpriestrannejší model.

Chodidlá sú tu dobre fixované. Pod nimi je cítiť veľmi široká plocha. Päty pevne držia v pätnej miske a uprostred topánok som cítil jemnú oporu klenby. Tlmenie je oproti dvom predchádzajúcim modelom pocitovo skôr tvrdšie. 

Eternity Nitro 2

Ja so svojimi 58 kg, stredne širokým chodidlom a len ľahko pronačným došľapom asi nikdy nevyužijem naplno potenciál tohto modelu. Príjemne ma však prekvapilo, že aj v topánke, ktorá je širšia, než by som potreboval, sa moje chodidlá vďaka dostatočnému stiahnutiu zvršku nikam neposúvali a s topánkami pri pohybe súznili. Je to tak vďaka technológii Opti-fit v spolupráci s obvodovým lemovaním Runguide. Toto obvodové lemovanie s príjemne čalúneným zvrškom dodáva pocit bezpečia a sebaistoty. Topánky ma znateľne podporovali v tom, aby som došľapoval rovno na stred chodidla a aby sa mi členky neprelamovali dovnútra. Zatiaľ čo najmä pri modeli Liberate (a menej už pri Velocity) som mal pocit, že topánky vediem ja, u Eternity to bolo naopak, topánky viac viedli mňa. 

Eternity Nitro detail

Po testovaní na ceste som ich vyskúšal aj na lesných cestičkách so striedavo mäkkým a kamenistým povrchom. Zakomponoval som tiež prudšie výbehy a zbehy s pomerne veľkým bočným sklonom, kde sa im darilo dosť dobre na to, že ide o cestné topánky. Podrážka Pumagrip u tohto modelu zvládne (pri troche opatrnosti) aj jemne bahnité cesty.

Eternity Nitro sú vhodné najmä na objemový tréning. Najviac ich ocenia bežci s pronačným došľapom, ktorí vyžadujú väčšiu stabilitu obuvi. Tiež sú vďaka svojim rozmerom a veľkej miere tlmenia vhodné pre ľudí s vyššou telesnou váhou, širokými chodidlami a vysokými priehlavkami. Primárne ide o cestný model, ale hravo zvládne aj prebehy po lesných chodníkoch. Napriek spomínanej robustnosti som vďaka ich nízkej váhe mohol bežať pomerne svižne. 

KÚPIŤ PUMA ETERNITY NITRO

Deviate Nitro

Deviate Nitro 3

Na samotný koniec som otestoval veľmi zaujímavý model Deviate Nitro s karbónovým plátom Innoplate v medzipodrážke. Váha jednej pánskej topánky vo veľkosti EU43 je 268 gramov.

Je to jediný model z kolekcie, na ktorý som si musel chvíľu zvykať, ale následne som si ho veľmi obľúbil.

Hneď pri prvej chôdzi ma prekvapila ich (oproti predchádzajúcim trom modelom) o niečo menšia stabilita, než akú som nečakal.

Svoj vplyv na ňu má vyššia medzipodrážka s mäkkým tlmením Nitro v kombinácii s výraznejšou „kolískovou“ geometriou a ľahkým zvrškom. Hoci na nohe pekne sedí, v strednej časti topánok toľko nefixuje v bočných smeroch. Priedušný zvršok je rovnako ako u Liberate Nitro v prednej polovici zabezpečený vnútornou „poloponožkou“ a v pätovej časti je polstrovaný širšími vankúšikmi po bokoch členkov. 

Deviate Nitro 5

Najväčšie výhody tohto modelu sa premietajú do veľkej efektivity a pohodlnosti behu. Avšak môžu zároveň zamotať hlavu nejednému bežcovi s pronačným došľapom alebo tým, čo došľapujú až príliš na päty a pri behu sú skôr zaklonení dozadu.

Topánky kladú o niečo väčšie nároky na techniku ​​behu a na pevnosť členkov. Hoci mám sám na sebe v tomto smere čo zdokonaľovať, po pár kilometroch som sa s nimi zžil. Pri behu sa predsa len správajú o niečo stabilnejšie než pri chôdzi. Preto odporúčam mať pri skúšaní v obchode dostatočný čas a poriadne sa tam s nimi prebehnúť. Jedine tak odhalíte podstatu ich vlastností. 

Deviate Nitro 6

Najvýraznejšie ich ovplyvňuje karbónový plát vnútri medzipodrážky, ktorý je od päty ku špičke veľmi pevný a rukou ho len tak neohnete. Torzná tuhosť v rotácii je poddajnejšia, ale stále najpevnejšia z kolekcie. Spolu s „kolískovou“ geometriou, na ktorej sa pri došľape doslova plynulo rozhúpete, vás rýchlo vymrští do ďalšieho kroku. Je to úplne iný pocit a štýl behu než u najpoddajnejších Liberate Nitro, kde naopak pre rýchly pohyb vpred využívate rovnejšiu geometriu a maximálnu flexibilitu, ktorá kopíruje prirodzenú prácu chodidla. Výrazné tlmenie dobre absorbuje energiu pri došliapnutí.

Deviate Nitro sa mi osvedčili ako pri tempovom tréningu na 10 km, tak aj pri behu na dlhšie vzdialenosti po spevnených cestách. Čím dlhšie som v nich bežal, tým viac som oceňoval ich pohodlie, efektivitu a s tým spätú menšiu únavu z behu.

Odporúčam ich pre beh na akúkoľvek vzdialenosť, najlepšie po cestách a spevnených cestách všetkým bežcom, ktorí majú svoj došľap pod kontrolou. Vhodné uplatnenie nájdu pri tréningu aj na pretekoch, najmä na polmaratóne a maratóne. 

KÚPIŤ PUMA DEVIATE NITRO

Na záver

Ostatní modely

Po starostlivom vyskúšaní môžem s radosťou konštatovať, že nová bežecká kolekcia sa Pume náramne podarila. Každý model vo svojej kategórii vďaka svojim skvelým vlastnostiam a priaznivej cene drží rýchly krok s konkurenciou. Patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá v dnešnej dobe kúpiť, a preto by bola veľká škoda opomenúť značku Puma pri výbere vašich nových bežeckých topánok. 

VYBRAT TOPÁNKY Z KOLEKCIE PUMA NITRO


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:21:45
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu