info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Testovanie a recenzia vesty InStinct Eklipse 12L

19. 11. 2020
Michal spísal recenziu na bežeckú vestu Instinct Eklipse 12L doplnenú o dve mäkké fľaše Hydrapak s objemom 2× 600 ml. Nabehal s ňou viac ako 500 kilometrov, a tak objavil aj detaily, ktoré nie sú vidieť na prvý pohľad.
Testovanie a recenzia vesty InStinct Eklipse 12L

Vstávate často pred svitaním a ponáhľate sa na ranný vlak v ústrety dobrodružstvám? Potrebujete si zbaliť veci na celý deň strávený aktívnym pohybom, byť sebestačný a súčasne sa cítiť slobodne?

Bežecká vesta Eklipse 12L francúzskej trailovej značky Instinct je riešením, na ktoré sa dá spoľahnúť za každých podmienok.

Čím si získala moju dôveru?

Estetická stránka je úplne podriadená funkčnosti. V jej jednoduchosti je však krása, ktorú si postupne uvedomíte až pri používaní a objavovaní všetkých jej možností.

Čierno-žlté telo vesty zdobí len logo firmy. Na pravom boku je vo farbách francúzskej vlajky umiestnený malý krúžok s päťcípou hviezdou a nápisom: „BORNE IN FRANCE, RACE APPROVED“.

Komfort

Prvým dôležitým kritériom pre mňa bolo, ako sa v nej budem cítiť pri dlhodobom používaní. Vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu a možnostiam prispôsobenia sa je vyrábaná iba v jednej veľkosti. Odpadá tak dilema, akú veľkosť zvoliť.

Jej anatomický strih a veľká styčná plocha pokrytá 3D štruktúrovanou sieťovinou zaisťuje, že na tele pohodlne a stabilne sedí ako v prázdnom, tak aj v naplnenom stave. Použitý 3D štruktúrovaný materiál dobre absorbuje pot. Všetky veci spolu s fľašami na vodu možno usporiadať tak, aby ťažisko bolo vyvážené na strede tela či mierne vpredu. Vďaka tomu je pohyb s ňou efektívnejší.

K prvotnému nastaveniu slúžia gumové šnúrky, ktoré sú umiestnené po stranách v dolnej časti. Tie sťahujú ramenné pásy k zadnému telu vesty. Pre finálne dotiahnutie potom slúžia dva hrudné pásy s prackami, ktoré sú vo vertikálnej polohe voľne posuvné. Nie je teda problém nájsť vhodnú pozíciu, v ktorej bude dotiahnutie funkčné a pohodlné pre každý typ postavy.

Vďaka použitiu pružných šnúrok vás vesta nijako neobmedzuje pri dýchaní. Všetky očká, v ktorých sú sťahovacie šnúrky vedené, sú z reflexného materiálu pre lepšiu viditeľnosť v tme.

vesta

Úložný priestor

Druhým kritériom bola dostatočná veľkosť úložného priestoru, možnosť veci v ňom prehľadne organizovať a chrániť pred dažďom.

Vesta disponuje úložným priestorom s celkovým objemom 12 litrov. Ten je rozdelený do sedemnástich rôzne veľkých vreciek a poskytuje tak veľa možností, ako veci roztriediť. Pre inšpiráciu poslúži priložený manuál, v ktorom je okrem iného popísané určenie každého vrecka, čo svedčí o celkovej premyslenosti tejto vesty.

Dva hlavné vodoodolné priestory vesty sú ušité z materiálu 30D Nylon 6.6 Cordura® ripstop so silikónovou vložkou a sú opatrené kvalitnými vodoodolnými zipsami. Menší priestor umiestnený na chrbte má objem 2 litre a je primárne určený pre vodný rezervoár na pitie. Väčšie vrecko má objem 3,7 litra a je určené pre väčšinu vybavenia, ktoré má byť chránené proti dažďu a ku ktorému nepotrebujete mať bezprostredný prístup. Tento priestor sa otvára pomocou zipsu, ktorý doširoka otvorí 3/4 vonkajšej steny, takže máte ku všetkému voľný prístup. Tento priestor je doplnený o jedno malé vrecko so zipsom a od vnútra je oddelený sieťovinou. Ja toto vrecko využívam na peňaženku.

V zadnom priestore nájdete tri ďalšie sieťované vrecká - jedno hore za hlavou a dve dole pod hlavným nepremokavým priestorom. Vrecká slúžia predovšetkým pre oblečenie, ku ktorému chcete mať prístup bez nutnosti zloženia vesty. V hornom vrecku za hlavou často nosím aj mobil či ďalšie drobnosti, čo sa nezmestia do predných vreciek. V spodných vreckách okrem bundy nosievam napríklad jablká. Všetky vrecká sú lemované gumovou šnúrkou pre stiahnutie. Nikdy sa mi nestalo, že by som z nich pri behu niečo vytratil.

Ďalšie dve vrecká na drobnosti sú uzatvárateľné na zips a nachádzajú sa zhora na ramenách. Ľavá komora obsahuje integrovanú bezpečnostnú píšťalku.

Predná časť vesty má dve hlboké vrecká na 600 ml fľaše. Pod nimi nájdete ďalšie štyri vrecká na drobnejšie veci, ktoré potrebujete mať po ruke. Do jedného z nich sa zmestí aj mobilný telefón.

Vesta je doplnená o ďalšie úchyty na vybavenie v podobe stiahnuteľných pružných šnúrok, ktoré slúžia najmä pre nosenie bežeckých palíc. Tie môžete pripnúť po stranách do vertikálnej polohy aj dozadu do polohy horizontálnej.

hydratace

Hydratácia

V neposlednom rade pre mňa bolo dôležité, ako je riešená hydratácia. Vesta sa dá kúpiť v sade s dvoma originálnymi mäkkými fľašami s objemom 600 ml od HydraPak®, ktoré môžem vrelo doporučiť. Majú zaguľatené dno bez ostrých hrán, nehrozí teda poškodenie predných vreciek vesty, ktoré slúžia pre ich nosenie. Fixujú sa v nich podľa potreby pomocou pružných šnúrok. Nezáleží teda na tom, ako sú plné, vždy sa dajú dobre zabezpečiť. Navyše vďaka ich umiestneniu máte vždy prehľad o tom, koľko vody vám ešte zostáva.

Fľaše disponujú širokým skrutkovacím hrdlom pre pohodlné naberanie vody a ľahké čistenie. Pre pitie slúži silikónový náustok s vysokým prietokom, ktorý sa reguluje tým, ako veľmi ho ústami stlačíte. Jeho mechanizmus sa skladá z vonkajšej silikónovej a vnútornej plastovej časti. Tie sa dajú ľahko rozobrať kvôli čisteniu.

Z fliaš sa dobre pije a ľahko z nich vytlačíte prebytočný vzduch. Pri pohybe tak voda v nich rušivo nežblnká. Tiež sa mi nikdy nestalo, že by z nich samovoľne, trebárs pri manipulácii s vestou, voda unikala. Fľaše neobsahujú škodlivé látky BPA a PVC a dajú sa použiť aj na teplé nápoje až do 60°C.

Komu by na cesty nestačilo 1,2 litra vody vo fľašiach, môže dokúpiť hydrovak do maximálneho objemu 2 litre a umiestniť ho do na to určeného vrecka na chrbte. Pre vedenie hadičky na pitie slúži krytý otvor na ľavom ramene.

hydratace2

Životnosť a údržba

S vestou som doposiaľ prešiel vzdialenosť niečo cez 500 km. Za tú dobu som niekoľkokrát poriadne zmokol, ale veci vnútri vesty vždy zostali suché. Samotná vesta pri prepotení chrbtovej časti či po daždi rýchlo schne.

Zatiaľ som nespozoroval, že by sa materiál, z ktorého je ušitá, začal niekde trhať alebo javil známky opotrebovania.
Čo sa údržby týka, vesta vyzerá, že by zvládla pranie v práčke. Skôr však odporúčam prať ju v rukách vo vlažnej vode tak, ako uvádza výrobca. V prípade väčšieho znečistenia použite prací prípravok na funkčné materiály. Určite tým prispejete k zachovaniu dlhej životnosti.

Záverom

Vďaka vysokej funkčnosti, pohodlnosti a kvalitnému spracovaniu môžem vestu Instinct Eklipse 12L odporučiť ako bežcom všetkým výkonnostných kategórií, tak aj priaznivcom svižnej turistiky.

Okrem predstaveného najväčšieho modelu ponúka na trail zameraná značka Instinct ešte ďalšie štyri menšie bežecké vesty, skvelé funkčné oblečenie a rôzne doplnky, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
1:09:56:15
Kari Traa Humlesnurr Tee
-59 % Športové tričko Kari Traa Humlesnurr Tee
23,95 € 59,00 €
už len 9 ks za túto cenu