info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Testovali sme nové kolekcie čeloviek Silva

10. 12. 2020
S prichádzajúcim jesenným obdobím sa výrazne skrátili dni a vonkajšie športové aktivity sa s neskorým popoludním ponárajú do tmy. Skôr než nás príroda obdarí citlivejším nočným videním, musíme sa spoľahnúť na technologické riešenia.
Testovali sme nové kolekcie čeloviek Silva

Takéto riešenie nám ponúkajú čelovky švédskej značky SILVA. Štyri modely z aktuálnej kolekcie sme otestovali pri večernom behaní v lese a podrobnejšie si ich parametre predstavíme.

V daždi sme testovali multišportové čelovky Trail Speed ​​4R a Cross Trail 6, bežecký Trail Runner Free H a outdoorový Explore 4. Tieto čelovky majú mnoho spoločných vlastností.

Kľúčovou z nich je technológia Intelligent Light®, ktorá spočíva v kombinácii dvoch led diód s rôznym rozptylom svetla. Prvá vyžaruje široký svetelný kužeľ, vďaka ktorému vidíte bezprostredne pred seba. Druhá potom intenzívne bodové svetlo pre pohľad do diaľky. Výsledný svetelný kužeľ potom plynule prechádza z blízkej vzdialenosti do diaľky, prirodzene osvetľuje celý priestor a poskytuje periférny rozhľad. To vám dodá dobrý prehľad o okolí a sebaistotu na každom kroku aj pri rýchlom behu.

test čeloviek

Všetky čelovky sú plynule nastaviteľné vo vertikálnom smere. Vďaka tomu sa dá presne doladiť smer svietenia podľa vašich požiadaviek. Ovládanie svetelných módov je intuitívne. Veľké ovládacie tlačidlo umožňuje ľahké ovládanie aj v rukaviciach.

Ďalšou spoločnou vlastnosťou je telo odolné voči nárazom, kompaktnosť a veľmi nízka váha. Súčasťou je ergonomická čelenka so silikónovým pásikom na vnútornej strane. Nosenie čeloviek na hlave je vďaka tomu stabilné a pohodlné.

Všetky čelovky disponujú vodotesnosťou proti dažďu so stupňom krytia IPX5. Outdoorový model Explore 4 má navyše zvýšenú vodoodolnosť so stupňom krytia IPX7, ktoré chráni pred potopením čelovky do hĺbky 1 meter po dobu 30 minút.

Batéria sa nachádza (okrem Explore 4) v externom batériovom puzdre mimo samotného tela čelovky. To sa umiestňuje dozadu na čelenku a tvorí tak protiváhu proti čelovke umiestnenej vpredu. Dohromady je celok na hlave ľahký a vyvážený. Ďalšou možnosťou je uložiť batériu do batohu, na helmu, či rám bicykla a energiu pre svietenie viesť pružným káblom. Pri modeli Explore 4 sú batérie umiestnené priamo v tele čelovky.

rozsvícená čelovka - mrholení

Trail Speed ​​4R

Je najvýkonnejšia čelovka z testovaných modelov a je určená pre náročných používateľov. Okrem technológie Intelligent Light® disponuje technológiou Flow Light®. Tá umožňuje plynulé ladenie svetelného obrazu jednoduchým naklonením svetla nahor alebo nadol. Pri nasmerovaní dole sa svetelný lúč zväčší a optimalizuje pre aktivity pri nižších rýchlostiach. Pri pohľade dopredu sa svetelný lúč predĺži a optimalizuje pre vyššie rýchlosti.
Vďaka veľmi vysokému svetelnému výkonu sa okrem behu v členitom teréne hodí najmä pre rýchlejšie športové aktivity, kde je nutné mať dobrý rozhľad a dostatok času na reakciu.

Odporučili by sme ju najmä pre cyklistiku, lyžiarske športy a všade tam, kde sa rýchlo pohybujete.

Trail Speed ​​4R umožňuje prepínať medzi troma svetelnými módmi:

 • 1200 lumenov (s dosvitom 160 metrov),
 • 450 lm (s dosvitom 70 m),
 • 80 lm (s dosvitom 40 m).

S dodávanou nabíjacou 2.0Ah Li-Ion batériou vydrží pri teplote 20 °C svietiť pri najvyššom režime 3 hodiny, pri strednom až 6 hodín a pri minimálnom režime až 10 hodín. Pri teplote vzduchu -5 °C zvládne najvyšší režim až 1 hodinu a 15 minút, stredný 3 hodiny a najnižší 10 hodín. Batériu nabijete pomocou USB kábla.

Čelovka je k dispozicii s nabíjacou 2.0Ah Li-Ion batériou.
Pre fajnšmekerov s nabíjacou Li-Ion batériou s kapacitou 3.3Ah.

zadné svetlo

Cross Trail 6

Ľahká multišportová čelovka je druhou najvýkonnejšou z testovaných modelov s vynikajúcim pomerom cena/výkon. Rovnako ako aj predchádzajúci model, Cross Trail 6 disponuje technológiami Intelligent Light® a Flow Light®.
Odporúčame ju na beh, cyklistiku aj lyžiarske športy.

Cross Trail 6 umožňuje prepínať medzi troma svetelnými módmi:

 • 600 lumenov (s dosvitom 140 metrov),
 • 250 lm (s dosvitom 80 m),
 • 80 lm (s dosvitom 50 m).

So štyrmi kvalitnými AA batériami vydrží svietiť pri teplote 20 °C pri najvyššom režime až 5 hodín, pri strednom 12 hodín a pri najnižšom až 50 hodín. Pri teplote vzduchu -5 °C vydrží na najvyššom režime až 3 hodiny, na strednom 10 hodín a na najnižšom 40 hodín.

Tu máme testovanú variantu na 4 AA batérie.
Existuje aj nabíjacia verzia s 2.0Ah Li-Ion batériou.
Kto chce mať istotu, vezme kombináciu nabíjacej 2.0Ah Li-Ion batérie s boxom na 4 AA batérie.

výmena baterie

Trail Runner Free H

Ultraľahká čelovka, ktorá vyhrala ISPO AWARD 2020 za technologickú inováciu. Chápeme prečo, na beh je to naša favoritka.

Vďaka Free Technology je jej konštrukcia veľmi kompaktná a praktická. Vedenie elektriny je navyše bez vonkajších káblov schované v čelenke.

Hybridný box na batérie umožňuje univerzálne napájanie - pomocou dodávanej nabíjacej Li Po 1,15 Ah batérie i klasických AAA batérií.

V boxe na batérie umiestnenom vzadu na čelenke je zabudované červené bezpečnostné LED svetlo. To môže svietiť nepretržite alebo blikať.

Výkony svetelných módov sú dobre vyvážené, aj ten najnižší pre nočné behanie postačuje. Dva silnejšie režimy potom spoľahlivo pokryjú náročné zbehy. Keby ste sa napriek tomu zatúlali, môžete využiť funkciu SOS blikania.

Pri Trail Runner Free H môžete prepínať medzi troma svetelnými módmi:

 • 400 lumenov (s dosvitom 80 metrov),
 • 200 lm (s dosvitom 50 m),
 • 50 lm (s dosvitom 20 m).

S dodávanou nabíjacou 1.15Ah Li-Ion batériou vydrží svietiť pri teplote 20 °C pri najvyššom režime 2,5 hodiny, pri strednom až 5 hodín a pri minimálnom 12 hodín. Pri teplote vzduchu -5 °C môže pri najvyššom režime svietiť 1,5 hodiny, pri strednom 3 hodiny a pri najnižšom až 7 hodín. Batérie nabijete pomocou USB kábla.

Všetky varianty čelovky možno napájať nabíjací Li-lon batérií či tromi AAA batériami:
Keď vyznávate tužkovky, môžete kúpiť variantu bez nabíjacie batérie.
Tu je praktický model s nabíjacou 1.15Ah Li-Ion batériou.
Náročné uspokojí verzie s pribalenou 4.0Ah Li-Ion batériou.

sveteľná stopa

Explore 4

Toto je výborná voľba pre turistiku. Dá sa s ňou aj behať, ale oproti predchádzajúcim modelom nie je tak komfortná, čo je poznať pri rýchlom pohybe. Je to dané tým, že batérie sú priamo v tele čelovky, a tak je vpredu o niečo ťažšia.
Okrem štandardného bieleho LED svetla ponúka červené svetlo pre nerušivé nočné videnie a oranžové LEDky pre nočné čítanie máp. Keď vám to s mapou nejde, pomôže vám mód SOS blikanie.

Veľkými prednosťami sú dobrá cena, dlhá prevádzková doba, dostatočný svetelný výkon, farebné LED svietenie a vodoodolnosť IPX7.

Explore 4 prepínajte medzi troma svetelnými módmi:

 • 400 lumenov (s dosvitom 85 metrov),
 • 200 lm (s dosvitom 60 m),
 • 10 lm (s dosvitom 8 m).

S tromi kvalitnými AAA batériami vydrží svietiť pri teplote 20 °C na najvyššom režime až 40 hodín, na strednom 50 hodín a na najnižšom pokojne aj 100 hodín. Pri teplote vzduchu -5 °C potom na najvyššom režime až 30 hodín, na strednom 35 hodín a na najnižšom aj 90 hodín.

Tu nájdete testovanú variantu na 3 AAA batérie.
A tu model s nabíjacou 700mAh Li-Po batériou.

porovnanie čeloviek


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:47:24
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu