info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Test a recenzia nového modelu On Running Cloudultra

01. 04. 2021
Švajčiarska značka On Running prišla tento rok na trh s novinkou v podobe univerzálnej trailovej bežeckej topánky Cloudultra. Ako už slovo ultra v názve napovedá, jedná sa o model vhodný pre beh na dlhé vzdialenosti.
Test a recenzia nového modelu On Running Cloudultra

Hneď v úvode sa musím priznať, že On Running z mnohých dôvodov patrí medzi moje obľúbené značky a v poslednej dobe mám zo všetkých ich trailových topánok najviac ubehnutých km v modeli Cloudventure (v staršej variante z roku 2016). Zdedil som ich z testovacích zásob, avšak už dosluhujú, a preto som rád, že Cloudultra prišli na testovanie práve teraz. Pekne ich môžem vzájomne porovnať.

Design

Ak je pre vás značka On Running nová, prvé, čo vás pri ich topánkach zaujme a čo ich odlišuje od väčšiny konkurencie, je moderný a zároveň skromný dizajn ako zo sci-fi filmu z blízkej budúcnosti. Ak by sa objavili vo filmoch ako Minority Report, Oblivion, či Blade Runner, nebolo by to vôbec divné. Nenadarmo si ich pre ich estetickosť obľúbilo mnoho ľudí aj na bežné nosenie do mesta.

porovnanie

Na fotke Cloudultra a Cloudventure.

Ďalšími typickými vlastnosťami sú pohodlnosť, veľkorysá šírka (najmä v oblasti prstov), ​​nízka váha, skvelé tlmenie a odpruženie.

Konštrukcia

V On Running pri tomto modeli zužitkovali mnohoročné skúsenosti s navrhovaním bežeckej obuvi. Využili a prispôsobili mnoho osvedčených prvkov zo svojich predchádzajúcich modelov a pridali ešte niečo navyše. Na prvý pohľad je jasne viditeľné, kde sa inšpirovali. Pre človeka s osobnou skúsenosťou s touto značkou pôsobí Cloudultra veľmi familiárne.

Podrážka s technológiou Missiongrip vychádza z trailového modelu Cloudventure. Trakčné gripy sú tu však lepšie tvarované a v najviac zaťažených častiach sú hustejšie rozosiate, čo pridáva na celkovej stabilite a zlepšuje možnosť ich využitia aj pri behu po ceste.

Na podrážku nadväzuje medzipodrážka zložená z dvojitej rady obláčikov CloudTec. Podobné poznáme zo skvele tlmeného cestného modelu Cloudstratus. Tak ako pri všetkých nových generáciách ďalších modelov je tu ako tlmenie využitá ľahká superpena Helion. Výškový rozdiel medzi pätou a špičkou (tzv. drop) sa oproti trailovým Cloudventure zvýšil o 2 mm na 8 milimetrov. To je rovnaká hodnota ako u práve spomínaných cestných Cloudstratus.

Helion

Ďalej je v konštrukcii prítomný Speedboard, ktorý tiež vychádza z trailového modelu Cloudventure. Je to plát termoplastického polyméru umiestnený medzi medzipodrážkou a zvrškom. Dodáva topánke oporu pod chodidlom a spolu s obláčikmi CloudTec vám pomáha vynaloženú energiu efektívne premieňať na pohyb vpred. Zatiaľ čo u Cloudventure sme zvyknutí, že Speedboard je čiastočne vidieť v odkrytej stredovej línii, ako sa tiahne podrážkou, pri Cloudultra je kompletne schovaný za tlmiacou penou Helion.

V minulosti som sa stretol s obavami, že pri Cloudventure by sa do tohto voľného priestoru v podrážke mohol pri behu zakliesniť kameň vhodnej veľkosti. Mal som možno šťastie, ale nikdy som s nimi na takýto kameň nenarazil. V každom prípade toto vďaka odlišnej konštrukcii u Cloudultra nehrozí ani teoreticky.

zvršok

Zvršok ponožkovitej konštrukcie bez klasického jazyka je inšpirovaný cestným modelom Cloudswift. Jeho dvojvrstvová sendvičová konštrukcia je pevná, odolná, priedušná a pohodlná. Dookola je vystužená TPU, ktorá v zadnej časti dobre fixuje pätu v topánke. V špičke sú potom prsty chránené proti okopu. Zaväzovanie je doplnené o praktickú inováciu FlipRelease. Ide o plastovú súčiastku navlečenú na šnúrku pri špičke topánky. Pomocou jej otočenia stiahnete obe strany šnúrok k sebe a utiahnete tak zvršok v prednej časti obuvi. Nemusíte ich teda v prípade potreby rozväzovať a zdĺhavo utiahnutie nastavovať. Opačným pohybom súčiastky potom zvršok zase povolíte.

FlipRelease

Ďalším užitočným detailom je gumička uprostred šnurovania, ktorá zaistí zaviazané šnúrky, aby pri pohybe nikam nelietali. Z dôvodu, že zvršok je ponožkového štýlu bez prítomnosti klasického jazyka, odporúčam topánky pred kúpou dobre vyskúšať najmä bežcom obdareným vysokým priehlavkom.

Jedna topánka v pánskej veľkosti EU 42 váži 295 gramov. Pre porovnanie Cloudventure v aktuálnej verzii má tiež 295 g a Cloudstratus 305 g.

Skúsenosti

Po rozbalení z krabice som ich bez dlhého premýšľania zobral na zoznamovací desaťkilometrový beh do parku okolo brnenského hradu Špilberk. Väčšina trasy, ktorá zahŕňa okrem roviniek aj dosť výbehov a zbehov, viedla po tvrdom spevnenom povrchu.

Pri prvých krokoch som si s údivom všimol mierne tvrdší pocit pod chodidlami. Trochu som totiž vzhľadom k väčšej porcii tlmenia očakával, že tlmenie prvoplánovo pocítim. Hovoríte si, že to nie je príjemné zistenie? Práve naopak, z môjho pohľadu je to veľká prednosť, ktorá sa pri došliapnutí prejavuje na potrebnej stabilite a odozve, ale aj na lepšom prechode do ďalšieho kroku. Takejto topánke sa dá viac veriť, že vás podporí aj v technickejšom teréne. Nadpriemerné tlmenie na seba nestrháva pozornosť, ale je prítomné na každom kroku a plní funkciu absorbcie energie pri dopade. Do tlmenia sa neprepadáte a nestrácate tak zbytočne vynaloženú energiu. To je docielené vďaka použitiu polymérového plátu Speedboard medzi tlmením a vaším chodidlom.

Už pri zdolávaní prvého kopca som si uvedomil, ako ľahko sa mi beží. Kombinácia Speedboardu, dvojitej rady obláčikov a geometrie dropu tu v dokonalej súhre plní svoju funkciu a pomáha využiť vynaloženú energiu na maximum.

topánka

Po krátkej pokojnej rovinke každé kolo nasledoval jeden dlhší prudší zbeh, kde som zvýšil rýchlosť a vnímal, ako topánky zareagujú. Vďaka svojej šírke a pevnému zvršku sú pri dopade skvele stabilné. Tlmenie Helion s dvojitou radou obláčikov sa dobre stará o absorbciu energie pri dopade na tvrdý povrch. Zámerne som si z kopca nelámal hlavu nad optimálnou kadenciou krokov a ich dĺžkou a dovolil si ich robiť menej a dlhšie. Topánky moje chyby v bežeckom štýle pekne kompenzovali.

Po dobehnutí desaťkilometrovej trasy som nezistil jediný problém, kvôli ktorému by som sa nepokúsil o beh na dlhšiu vzdialenosť.

Pretože v tom čase bol kvôli koronavírusovým opatreniam pohyb obmedzený iba na územie obce, rozhodol som sa bežať okolo celého rodného Brna a otestovať hranice nielen testovaných topánok, ale aj tie svoje. Trasa bola dlhá 66 km, viedla po asfaltových cestách, dlažbách chodníkov, poľných a lesných spevnených aj nespevnených cestách, zriedka aj po skalkách a voľným terénom. Mestské suché povrchy striedali mokré cestičky a občas som sa musel brodiť do kopcov dosť slušnou vrstvou blata. Kto by bol povedal, koľko rozmanitosti sa na periférii mesta v období končiacej zimy nachádza. 

Pri tomto behu sa úplne potvrdili vlastnosti, ktoré som opísal v predošlých odsekoch. Novou skúsenosťou sa pre mňa stal pohyb na mokrých lesných a poľných cestách, kde sa na topánky nalepilo blato. Zdržalo sa na nich našťastie len krátko. Vždy na ďalšom tvrdšom úseku vďaka samočistiacim vlastnostiam obláčikov rýchlo opadalo a neznepríjemňovalo mi cestu. Oproti modelu Cloudventure je táto samočistiaca vlastnosť oveľa lepšia - vďaka odlišnej konštrukcii obláčikov a absencii prázdneho stredového priestoru v podrážke.

podrážka

Hoci grip podrážky drží pomerne dobre na mokrom pevnom povrchu a slušne zaberá aj v plytšom blate, hlbšie blato (obzvlášť ak sa s ním stretnete na svahu) zvláda horšie. Predsa len sú univerzálne, nemajú tak agresívnu vzorku, a preto od nich v takých podmienkach nemožno čakať zázraky. Ak sa zameriavate hlavne na blatisté trasy, na takú špecializáciu je vhodný iný typ bežeckej topánky. Pri troche opatrnosti však podobné kratšie úseky v rámci dlhej a rozmanitej trasy zvládnete.

Po dobehnutí celých 66 km som na svojich nohách nezaznamenal pľuzgiere či odreniny, ktoré by znemožnili pokračovať ešte ďalej, ak by to bolo v pláne. Počas celého behu som o topánkach skoro nevedel. Teda ak som na ne zrovna nemyslel kvôli testovaniu. Mohol som sa tak zameriavať iba na samotný beh a na zaujímavé miesta, ktoré som cestou míňal. A tak to má podľa mňa u dobrých topánok byť, že o nich často vlastne ani neviete.

topánky

Záver

Po otestovaní môžem s radosťou povedať, že Cloudultra sa On Running náramne podarili. Zmysluplne rozšírili naše možnosti pri výbere bežeckých topánok aj v tomto roku, ktorý je už aj tak dosť hojný na dobré trailové modely.

Ak radi beháte dlhé vzdialenosti, striedate rozmanité povrchy a potrebujete pohodlné, stabilné, dobre tlmené a citlivé topánky s dostatkom miesta na prsty, ktoré vás nesklamú pri tréningu ani na trailových pretekoch, Cloudultra môžu byť presne tým, čo hľadáte. 

KÚPIŤ ON RUNNING CLOUDULTRA


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
9:13:17:14
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-61 % Tričko na bicykel Sensor Cyklo Stars
25,95 € 66,00 €
už len 6 ks za túto cenu

  Máte nejakú otázku? Potrebujete pomôcť? Zavolajte nám na +421 222 205 421

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay