info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Test a porovnanie trailového modelu Salming Ranger

16. 05. 2021
Švédska značka Salming tento rok prišla na trh s úplne novými bežeckými topánkami Ranger. Ako už názov evokuje, je to univerzálny trailový model, s ktorým sa budete cítiť ako doma hlavne v lese. Okrem vyvážených vlastností milo zaujme aj veľmi priaznivou cenou.
Test a porovnanie trailového modelu Salming Ranger

S obuvou tejto značky mám už svoje skúsenosti, najmä s cestnými enRoute 3 a trailovým modelom Trail Hydro (obdobné varianty s priedušnými zvrškami sú Trail 5 a Trail 6). Na testovanie Rangeru, zhodnotenie jeho vlastností a vhodnosti použitia si preto občas pomôžem porovnaním s výbornou, avšak cenovo drahšou modelovou radou Trail.

Výber veľkosti

Jedným zo základných predpokladov pre bezstarostný beh je výber vhodnej veľkosti obuvi. Keďže každý výrobca obuvi značí veľkosť trochu inak, odporúčam riadiť sa primárne rozmerom CM - dĺžkou vnútornej stielky udávanej v centimetroch.

Ja som sa aj tentoraz držal môjho osvedčeného postupu. Po zmeraní dĺžky svojho chodidla (26,5 cm) a pridaním nadmerku 1,5 cm mi vyšla dĺžka vnútornej stielky 28 cm, čo je u Salmingu veľkosť EU44. Váha 1 topánky v tejto veľkosti je približne 280 g a na nohe je zanedbateľná.

foto1

V tejto veľkosti a s použitím kvalitných bežeckých kompresných podkolienok mi tieto topánky prídu veľmi priestranné a pri dostatočnom utiahnutí šnúrok zároveň spoľahlivo držia na nohe. Rovnako tak budú pohodlné pre bežcov so širokými chodidlami a aj pre tých, čo behajú skôr dlhšie vzdialenosti a vyžadujú v topánkach veľa priestoru. Bežcom s užšími chodidlami a tým, ktorí chcú mať topánky tesnejšie obopnuté pre stabilnejší beh náročnejším terénom, lepšie poslúži o pol čísla menšia obuv, teda topánky s nadmerkom iba 1 cm.

Ranger má ladný okrúhly dizajn. Jeho zvršku dominuje tmavomodrá farba, ktorá sa na slnku pekne leskne. Pretínajú ju čierne prvky a jazyk, na ktorom sa pýši švédska vlajka. Akonáhle bežíte hnedým blatom, zelenou trávou či po šedivých kameňoch, keď sa zahľadíte do zeme, zbadáte ten veselý kontrast.

Zvršok

Zásadný prvok, ktorý spoludefinuje tento model je jeho sendvičový, bohato polstrovaný a stabilný zvršok. Skladá sa z troch vrstiev (3 Layer Construction).

foto2

Vnútorný hebký polyesterový materiál z vonkajšej strany prekrýva odolný úplet. Ten je po obvode chránený pomerne vysokým polyuretánovým pruhom RocShield, ktorý je ešte zosilnený na špičke a v pätovej časti. Vo svojom strede je zvršok doplnený vystužením ExoSkeleton. Ďalším prvkom, ktorý dodáva stabilitu, je obšitá výstuha tiahnuca sa od zaväzovania nadol pod členok a končiaca až na päte.

Šnúrky vedú na každej strane štyrmi zvlášť našitými očkami a 3 dierkami, ktoré umožňujú klasické bežecké viazanie. Širšie pologuľaté šnúrky sa v očkách po zaviazaní usadia a nemajú tendenciu sa povoľovať či rozväzovať.
Polstrovaný jazyk je všitý iba jeho užšou koreňovou časťou a od špičky k priehlavku sa rozširuje.

Absencia zošitia so zvrškom po stranách a spôsob vedenia šnúrok cez vonkajšie očká dáva veľký manipulačný priestor pre umiestnenie jazyka. Odpadajú tak problémy ľuďom s vysokými priehlavkami. Po rozviazaní šnúrok ide celý ohnúť smerom von z topánky, čo je tiež užitočné pre rýchlejšie vyschnutie obuvi.

foto3

Vďaka veľkému polstrovaniu po celej ploche je to najmäkší a jeden z najpohodlnejších zvrškov, čo som mal kedy na nohe. V týchto topánkach mi pri behu prakticky nehrozí ani náznak nepohodlia, či dokonca otlačenia. Toto a mnoho ďalších stabilizačných prvkov dodáva pri behu pocit bezpečia a sebadôvery.

Pohodlie je vykúpené nižšou priedušnosťou a vyššou nasiakavosťou. V čase testovania som behal pri teplote približne 10 °C a noha sa mi nepotila. V chladnejšom počasí je hrubší zvršok výhodou, ktorá zvyšuje tepelný komfort. Je ale potrebné počítať s tým, že počas tropických letných dní bude v tomto modeli teplejšie ako v topánkach s minimalistickým zvrškom.
S tým súvisí aj vyššia nasiakavosť. Ak radi beháte v daždi alebo na trailoch brodíte rieky, majte na pamäti, že väčšie polstrovanie zvršku pojme aj viac vody a bude následne dlhšie schnúť.

Čiastočne možno husto tkaný zvršok Rangeru chrániť proti vode impregnáciou. Ja som vyskúšal tú na silikónovej báze šetrnú k životnému prostrediu. Pri behu v daždi kvapky vody do zvršku nepresakovali, ale stekali po ňom preč.

V prípade, že preferujete maximálnu priedušnosť zvršku, odporúčam vyskúšať model Trail 6.

foto4

Vyššie uvedené však neznamená, že by sa Ranger hodili len do suchého trailu. Práve naopak. Vysoký polyuretánový pás okolo zvršku RocShield spoľahlivo chráni nohu pred kameňmi, blatom aj vodou z mokrého terénu. Na jednom zo svojich testovacích výbehov som bežal údolím kľukatého Bieleho potoka na Vysočine, ktorý na mnohých miestach značne rozmáčal chodníky. Miestami som sa doslova brodil blatom dosahujúcim na hornú hranu RocShieldu. Vnútro topánok aj väčšina zvršku však zostala suchá.

Výraznou prednosťou tohto modelu je tiež jeho odolnosť. Po 100 km behu, občas aj náročným kamenistým a lesným terénom, som nezaznamenal žiadne opotrebenie vonkajšej úpletovej vrstvy a len pár nepatrných stôp na ochrannom páse.

Mnoho bežcov rieši pri svojich topánkach rozstrapkané zvršky na palcoch. Keď si odmyslíme tie, pri ktorých je príčinou výber príliš malých topánok alebo tých, ktorí zabúdajú na včasné zastrihávanie nechtov, stále zostáva časť bežcov obdarená dominantnými palcami týčiacimi sa pri behu nadmerne nahor. Ranger by pre nich mohol byť vďaka polyuretánovému pásu, ktorý prekrýva zvrchu práve aj priestor nad palcami, veľmi vhodnou voľbou.

Podrážka

Na univerzálnosti tohto modelu má veľký podiel riešenie jeho podrážky. Je z odolnej gumy, ktorá pri rovnomernom zaťažení správne vedeného došľapu dlho vydrží.

Najzaujímavejšou časťou je však jej vzorka, zložená zo 4 mm vysokých segmentov. Na vnútornej ploche je ich rozosiatych 19 okrúhleho tvaru. Po obvode je ich 44 a tvarovo predstavujú v smere behu priečne podlhovasté lichobežníky. Tie sú striedavo rôzne vysoké. Všetky majú zhrubnutý povrch. Pripomínajú mi vzhľadom aj funkciou vzorku pásov rolby.

foto5

Výrazný záber som pocítil všade tam, kde bol akokoľvek sypký alebo nestabilný terén, napr. šotolina, piesok a blato. Funguje dobre ako na rovinách, tak aj v prudších kopcoch. Na spevnených cestách a na asfalte sa chová stabilne. Jediný povrch, na ktorom som dával väčší pozor, bol ten na veľkých uhladených či mokrých kameňoch, na ktorých je priľnavosť priemerná. V tomto ohľade viac vynikajú modely z radu Trail, ktoré majú v podrážke priľnavú zmes od Vibramu.

Mnoho z vás má iste skúsenosti s nalepovaním nánosov hliny na podrážky pri behu na mokrých poľných cestách. Na niektorých topánkach sa drží tak tvrdohlavo, že často nepomáha ani odstraňovanie pomocou drevených paličiek a špicatých kameňov. Chytré rozloženie a tvar segmentov podrážky Rangeru tento otravný problém eliminuje na minimum. Stredové okrúhle segmenty sú pomerne veľké a rozmiestnené ďaleko od seba. Vďaka tomu neponúkajú dlhodobú oporu nalepenému blatu. Z podlhovastých obvodových segmentov zase nečistoty ľahko odlietajú do strán pri následnom behu na tvrdšom podklade. Po každom testovaní, ktoré zahŕňalo aj hlinené a bahnité pasáže, som sa vrátil s nezanesenou podrážkou. Nemusel som ju tak čistiť.

foto6

Medzipodrážka

Profil medzipodrážky prechádza z hrúbky 20 mm pod pätou do 15 mm pod bruškom palca. Sklon od päty k špičke (čiže drop) je teda 5 mm a prispieva k prirodzenejšiemu došľapu na stred chodidla. O tlmenie sa tu stará vrstva ľahkej peny RunLite z vysoko odolného materiálu EVA.

Medzipodrážka je spolu s podrážkou od päty k špičke pomerne flexibilná, takže ju rukou ľahko ohnete. Torzná tuhosť v rotácii je tiež poddajná. Najväčšiu ohybnosť v tom správnom mieste podporuje tzv. baletná linka TGS 62/75°, ktorá rozdeľuje podrážku pod uhlom 75° na dve časti. 62 % zadnej plochy je skôr tuhšie a pomáha stabilizovať chodidlo pri došliapnutí. 38 % prednej plochy je ohybnejšie a podporuje prirodzenú prácu chodidla pri odraze.

foto7

To všetko zabezpečuje skvelú čitateľnosť terénu pod chodidlami a prispieva tak k dobrej propriocepcii, ktorá je nevyhnutná pre správnu koordináciu pohybu.

Tlmenie medzipodrážky RunLite je stredné a z jeho dynamickosti mám pocit, že nijako nevyčnieva. Pri behu som nemal pocit, že by mi nejako zvlášť pomáhalo či ma spomaľovalo. Tento model je viac ako na výrazné tlmenie zameraný na prirodzenejší pohyb chodidla a sprostredkovanie prenosu vnemu z terénu.

Pri modeloch z radu Trail je pre porovnanie použité vo väčšej vrstve tlmenie Recoil a SoftFoam, ktoré im dodáva vyššie tlmenie nárazov pri došliapnutí a väčšiu dynamiku v odraze, sú však menej ohybné a citlivé. Ochránia chodidlá a dodajú viac opory napr. v horskom kamenistom teréne, ale sú o niečo menej citlivé.

foto8

Ja sám som si obľúbil model Trail Hydro pre beh na dlhé vzdialenosti s veľkou rozmanitosťou terénu vrátane väčšieho podielu prebehov po ceste, kde veľmi dobre tlmí. S nimi som zvyknutý behať aj 50 km.

Záverom

Nový Salming Ranger sa mi najviac osvedčil pri trailovom behu na stredne dlhých trasách do 30 km s menšou frekvenciou prebehov po cestách.

Oceňujem ho najmä pre jeho pohodlnosť a schopnosť sprostredkovať rozmanitý terén, a tak si naplno užiť beh po prírodnom povrchu. Z týchto dôvodov je okrem behu vhodný aj na turistiku.

foto9

Salmingu sa tento model podľa môjho názoru veľmi vydaril a má čo ponúknuť širokej škále bežcov za pomerne priaznivú cenu.

KÚPIŤ SALMING RANGER


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
1:08:26:22
Kari Traa Humlesnurr Tee
-59 % Športové tričko Kari Traa Humlesnurr Tee
23,95 € 59,00 €
už len 9 ks za túto cenu