info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Športtester vs. mobil

23. 03. 2017
Dávno je tomu, čo ľudia behali, aby si ulovili večeru, a ukazovateľom rýchlosti im bolo to, či večera utiekla alebo nie. Preč sú tie časy, keď jediné vybavenie, ktoré so sebou pri behu mali, nemerala kilometre, ale posledné sekundy života ich koristi.
Športtester vs. mobil

Od čias lovcov mamutov sa skrátka pár vecí zmenilo. Jednou z nich je, že namiesto oštepu beháme preťažení pípajúcimi meradlami a technologickými vymoženosťami, ktoré sa množia geometrickým radom, až nám z nich ide občas hlava mimo. Poďme si teda zodpovedať otázku, ktorú veľa z vás bežcov rieši: "Mobil, alebo športtester?"

Mobil, všestranný parťák

Chytrý telefón nám dnes dokáže zastúpiť všeličo od budíka cez knihu, fotoalbum, walkmana až po menštruačný kalendár. Niet teda divu, že jedným z jeho es v rukáve sú tiež bežecké aplikácie.

Nič vám nechýba

Jeho veľkou výhodou je jeho multifunkčnosť. To si takto bežíte, z mobilu vám pritom do uší pekne hrajú, appka počíta kilometre, tu a tam zvládnete cvaknúť aj nejaké to selfíčko pre #behamzdarma, a keď náhodou spadnete a natlčiete si kolienko, môžete si zavolať sanitku.

Čo sa týka bežeckých aplikácií, ich silným argumentom je, že mnohé z nich sú (aspoň v základnej verzii) na stiahnutie zadarmo, nehovoriac o širokom spektre, z ktorého môžete vyberať.

Navyše, ak behanie s mobilom beriete naozaj vážne, nie je problém dokúpiť si k nemu všemožné príslušenstvo, ako je hrudný pás či chytré hodinky smartwatch, vďaka ktorým sa z vášho telefónu obratom stane vychytaná bežecká pomôcka.

Beh s mobilným telefónom

Má to aj svoje muchy

Naopak nevýhodou telefónu môže byť jeho veľkosť. Najmä dnes, keď je hranica medzi mobilom a tabletom rovnako tenká ako podrážka barefootových topánok, je potom také bremeno trochu na obtiaž.

Potom je tu tiež tá vec s citlivým a krehkým sklíčkom displeja. Za ideálnych podmienok síce funguje precízne, ale už ste počas tréningu zažili ideálne podmienky? Manipulácia s dotykovým telefónom v rukaviciach či s vlhkými rukami je dosť nepohodlná, a nedajbože, aby vám napríklad spadol do prachu, na asfalt či dokonca do vody! To by bol skutočne úspešný beh. Radšej nemyslieť.

Otravná je tiež slabšia citlivosť GPS v niektorých mobiloch, kvôli ktorej občas zistíte, že váš dnešný osobáčik zmizol v prepadlisku dejín, pretože to aplikácia akosi nezaznamenala. A čo potom, keď sa uprostred tréningu váš telefón rozhodne, že vysielať signály do vesmíru a ešte vám pri tom prehrávať pesničky je na neho už trochu veľa a kľakne baterka? To by sa jeden snáď vrátil domov k telke!

Nehovoriac o tom, že mať po ruke telefón znamená byť aj v tak meditatívnej chvíli, ako je beh, stále dostupný pre okolitý svet. A to nechcete.

Beh trening

Športtester

Druhým variantom, ako mať svoj tréning pod kontrolou, je zaobstarať si športtester. Táto šikovná vecička je jedným z najistejších spôsobov, ako na prvý pohľad poznať, že máte čo do činenia s naozajstným športovým nadšencom. Aj oni však majú svoje výhody aj nevýhody. Aké?

Ďalšie haraburdie

Ano, môže to byť už trochu otravné. Ako by nestačilo, že okolo nás neustále svieti a pípa mobil, laptop, tablet, plazma v obývačke, mikrovlnka ... Musíme si zaobstarať ďalšiu technologickú "zbytočnosť" v podobe športtestera. Zdanlivo zbytočne nás stojí ďalšie peniaze, zaberá ďalšie miesto a navyše ani nepodporuje prehrávanie hudby. A potom - videli ste, ako veľké niektoré modely sú? Na krehkom ženskom zápästí to teda naozaj nie je žiadna decentná dekorácia.

Sporttester

Tak prečo ich športovci milujú?

Hlavným dôvodom, prečo mnoho športovcov siaha po športtestery, je ich praktickosť. A ako je známe, na tú si športovci u svojho vybavenia potrpia.

Športtestery sa obvykle vyznačujú nízkou hmotnosťou, výrazne dlhšou výdržou oproti telefónu a efektívnemu umiestneniu na zápästí, vďaka ktorému môžete rýchlo a pohodlne kontrolovať svoj výkon priamo v priebehu aktivity. Ďalšou výhodou je široké spektrum značiek a typov športtesterov, z ktorých mnohé dokážu monitorovať a vyhodnocovať vašu celodennú aktivitu vrátane spánku.

Okrem času a vzdialenosti merajú niektoré športtestery tiež tepovú frekvenciu vďaka hrudnému pásu či optickému senzoru. Vďaka tomu vám pomôžu efektívnejšie pracovať so zdrojmi energie a rýchlejšie tak dosiahnuť svoje ciele. S tým súvisí aj celá séria športových profilov, či už prednastavených či individuálne navolených. Tie sú užitočným radcom, ktorý vám napovie, ako trénovať najefektívnejšie.

Beh so športtesterom

Už u športtesterov strednej triedy sa môžete spoľahnúť na citlivé GPS pre spoľahlivé plánovanie i zaznamenávanie trasy. Na rozdiel od mobilu sa tiež nemusíte báť, že vám športtester pri kontakte s vodou skolabuje. Naopak, mnohé typy sú vodotesné a slúžia aj na monitorovanie aktivity pri vodných športoch.

Všetku nameranú aktivitu si následne môžete pohodlne zanalyzovať na mobile či v PC, s ktorými sa športtestery vedia bezdrôtovo synchronizovať pre ešte väčší užívateľský komfort. Vďaka týmto doplnkovým aplikáciám si tak môžete prezrieť svoj výkon v podobe prehľadných grafov, štatistík a ďalších vychytávok.

Čo sa týka užívateľskej prívetivosti, na športtesteroch je skvelé ich zvyčajne veľmi intuitívne ovládanie, dobre čitateľný displej za šera, ostrého svetla či inak sťažených podmienok a tiež jednoduché zaobchádzanie aj v rukaviciach či s mokrými rukami.

Beh chytré hodinky

Čo sa multifunkčnosti týka, telefonovať s ním síce nemôžete, zato vám športtester poslúži čoby hodinky s extrémnym presahom. Zastane vám funkciu trénera a motivátora (prostredníctvom smart notifikácií), funguje ako barometer, kompas, teplomer, budík, otestuje vašu kondíciu, VO2max a vôbec vám bude verným parťákom na každom kroku.

Nebudeme vám klamať, u nás v Sanasportu sme do športtesterov tak zamilovaní, že sa ani nedokážeme tváriť, že im nenadržujeme. A čo vy? Idete do nich? :-)


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:35:39
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu