info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Športové podprsenky a prečo je nosiť

01. 09. 2016
Dámy, poznáte ten pocit, keď si idete zabehať alebo sa venujete inému obľúbenému športu, a pritom si až bolestne (mnohokrát doslova) uvedomujete, ako vám prekáža hopsajúce poprsia? Tie z nás, ktoré v obchodoch častejšie pokukujú po push-upkách s vypchávkami, majú to šťastie, že je drobnejšie prsia toľko neobmedzujú. My ostatní sa so svojimi roztancovanými vnadami musíme nejako popasovať. Zistite, čo sa s našimi prsiami pri športe deje, a čo robiť, aby sme ich nepriviedli k trvalej invalidite.
Športové podprsenky a prečo je nosiť

Pre ženy-športovkyne je športová podprsenka rovnako potrebná ako kvalitné topánky. Nielen, že nám výrazne uľahčí a spríjemní pohyb, ale tiež chráni naše prsia pred fatálnym poškodením.

Intenzívne nadskakovanie a trhavé nárazy do strán totiž nenávratne narušujú prsné väzy, ktoré sa týmto vyťahávajú a strácajú na pevnosti. Zároveň trpia aj pokožka, na ktoré častou námahou zbytočne vznikajú strie. A ovisnuté prsia, to rozhodne nie je efekt, ktorý by sme od športu očakávali.

Záchrana pre ňadrá: Športová podprsenka

Vydesila som vás tým hororovým scenárom? Nebojte, rozhodne nie je podmienkou, že každá športovkyňa musí do tohto bodu dospieť. Existuje totiž ľahká pomoc, ktorú je športová podprsenka. Tá zaistí poprsiu potrebnú oporu a zafixuje ho mieste, takže prsné väzy nie sú vystavené takej záťaži.

Hovoríte si, že pre občasný šport vám predsa musí stačiť podprsenka obyčajná? Ako myslíte, ale podľa výskumov prechádzajú prsia v klasickej podprsenke až dvojnásobnú záťažou oproti tým, ktoré majú oporu správnu.

Rozdiel medzi športovou podprsenkou a tou pre bežné nosenie spočíva predovšetkým v jej konštrukcii. Kým zmyslom klasického bielizne je prsia nadvihnúť a dať im efektný tvar, športová podprsenka pred estetickým pôžitkom uprednostňuje funkčnosť. Prsia drží na mieste, aby sa pri pohybe nehoupala, a rozloží ich hmotnosť medzi ramená a chrbát, čím zamedzuje bolesti chrbta a prispieva k lepšiemu držanie tela.

Športová podprsenka

Typy športových podprsenek

Existuje niekoľko druhov športových podprseniek, a to podľa veľkosti pŕs a druhu športu, pre ktorý sú určené. Podprsenky sa delí na kompresné a nekompresné. Prvý typ postráda košíčky a kostice a má podobu akéhosi veľmi upnutého krátkeho tielka. Prsia fixuje tým, že je pritlačí k telu, čo je efektívna najmä v prípade menšieho a stredného objemu hrudníka. Mieru záťaže, ktoré taká podprsenka odolá, udávajú ďalšie faktory, napr. šírka a postavenie ramienok či šírka a pevnosť švov. Kompresné podprsenky sa číslujú klasicky S, M, L atď.

Ľahká opora

Podprsenky poskytujúce ľahkú oporu bývajú často bezšvíkové a teda veľmi príjemné na koži, mávajú úzke ramienka vzadu do X alebo Y a sú vhodné pre menej alebo stredne dynamické športy ako je joga, pilates, posilňovanie alebo chôdza. Dovoliť si ich môžu predovšetkým dámy s menším poprsím.

Podprsenka ľahká opora

Stredná opora

Strednú podporu nám poskytnú modely so širšími ramienkami, zvyčajne strihanými do písmena Y a s pevnejšími lemami. Tento typ sa výborne hodí pre cyklistiku, box, posilňovanie, in-line korčuľovanie a podobne a zvládne skorigovať aj stredne veľké prsia.

Podprsenka stredná opora

Vysoká opora

Spoľahlivú oporu pri veľmi dynamických športoch či pre výrazne obdarené ženy ponúkajú podprsenky nekompresné, ktoré prsia namiesto pritisnutie k telu mierne rozdelí od seba a každé z nich chráni samostatným vypolstrovaným košíčkom. Vďaka tomu sa ani naozaj veľké prsia nepohnú z miesta, či už s nimi tancujete írske tanca, alebo bežíte maratón. Tento typ podprseniek sa vyznačuje kosticami, hutným zapínaním na chrbte a širokými ramienkami pre maximálne pohodlie a stabilitu. Číslovanie je rovnaké ako u tradičných podprseniek, teda napr. 75B, 80D a pod.

Vyberte si správnu podprsenku

Či už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ, je ideálne si ho najprv vyskúšať a overiť si, či vám správne sedí na tele. Nejde ale len o to, ako na vás podprsenka vyzerá, a či sa vám niekde viditeľne nezarezáva (takú rovno vyraďte, inak ju budete neskôr preklínať, až vám v akcii spôsobí odreniny). Skúste si v kabínke zaskákať, predkloniť sa, zakrúžiť pažami, skrátka nasimulovať akékoľvek pohyby, ktoré pri vašej obľúbenej telesnej aktivite obvykle vykonávate. Jedine tak zistíte, akú službu vám podprsenka bude robiť.

Veľký vplyv na kvalitu športovej podprsenky má tiež materiál. Bielizeň z funkčných materiálov je priedušné, dobre odvádza pot, prípadne má antibakteriálnu úpravu.

Športová podprsenka

Vzhľadom na záťaži nie je ani veľmi kvalitná športová podprsenka nesmrteľná. Jej životnosť samozrejme ovplyvňuje to, ako často ju používate a ako šetrne ju periete. Všeobecne ale platí, že často používaná podprsenka správne funguje zhruba rok. Potom začnú materiály strácať na pevnosti a funkčnosti a je na čase urobiť si radosť novou.

Urobí vám dobre na psychiku

Mnoho žien s veľkými prsiami má už od školských rokov averziu k športu. Býva to spôsobené spomienkami na behy, pri ktorých nám boľavé prsia nadskakovali až k brade a pubertálny spolužiaci to nemohli nechať bez komentára. Zbavte sa týchto svojich nezahojených tráum. Športová podprsenka vás od podobných situácií raz pre vždy uchráni a vy sa môžete bezstarostne a s chuťou venovať akémukoľvek pohybu. Nenechajte sa obmedzovať svojím telom. Behajte, tancujte či hrajte volejbal s čistou hlavou a prsiami presne tam, kde majú byť.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:02:57
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu