info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Slúchadlá Sony: športujte s hudbou, žite s hudbou

14. 02. 2019
Do rúk sa mi dostalo to najlepšie zo športových slúchadiel Sony. V tomto článku vám predstavím a porovnám modely Sony SP-500, SP-600 a SP-700. Rozhodne je z čoho vyberať.
Slúchadlá Sony: športujte s hudbou, žite s hudbou

Značka Sony je vo svete elektroniky dlhodobo zaužívaným pojmom a ich slúchadlá patria medzi špičku čo do kvality zvuku aj použitých technológií. Modely rôznych cenových kategórií sú však samozrejme tiež rôzne nadupané. Poďme si ich priblížiť.

SP-700: Vyladený model pre fajnšmekrov

Technicky najvyspelejší a najprepracovanejší kúsok SP-700, to sú kompletne bezdrôtové slúchadlá. Po rozbalení objavíte malú krabičku, ktorá slúži ako úschovňa a zároveň nabíjačka pre slúchadlá. Ďalej na vás vyskočia náhradné špunty rôznych veľkostí, kábel, návod na použitie a - to najdôležitejšie - samotné slúchadlá.

Krok prvý: Spárujte ich

1) Ak má váš telefón funkciu NFC, stačí krabičku so slúchadlami vnútri priložiť k telefónu a slúchadlá sa ihneď spárujú.

2) Ak váš telefón NFC nemá, zostáva synchronizácia na funkciu bluetooth, ktorá ale môže na niektorých telefónoch robiť neplechu. Najproblémovejšími  sú značky Huawei a Xiaomi, ktoré mávajú všeobecne problém s pripájaním k iným zariadeniam.

Po spárovaní si môžete do svojho smartphonu stiahnuť appky Headphones od Sony, kde nájdete rozšírené nastavenia slúchadiel ako equalizér a funkcie tlačidiel na slúchadlách. Nie je to však nutné.

Sony WF SP 700

Krok druhý: pripravte sa, hráme!

Po vybratí z krabičky sa slúchadlá samé zapnú. Ak ste ich spárovali pomocou NFC, je potreba podržaním tlačidla na ľavom slúchadle spustiť párovanie s telefónom.

Hotovo? Môžete začať počúvať. Tlačidlom na ľavom slúchadle je možné jednoducho prepínať dve dôležité funkcie, ktoré z týchto slúchadiel robia špičku v obore - Ambient Sound a Noice Cancelling.

Noise Cancelling je digitálne vyrušenie okolitého hluku. Táto funkcia pracuje výborne a je ideálna tam, kde si môžete dovoliť nevnímať svoje okolie - napríklad pri ceste v MHD alebo pri športoch ako je posilňovanie či jóga.

Ambient sound je opačná funkcia, ktorá digitálne prenáša ruch z okolia do vašich uší. A k čomu je to dobré? Pri behu, cyklistike, lyžovaní a podobných športoch je v záujme vašej bezpečnosti, aby ste počuli varovné zvuky. Okrem toho sa Ambient sound hodí, keď chcete v posilňovni počúvať hudbu a zároveň počuť, že na vás hovorí váš sparing partner. V režime normal slúchadlá prenášajú všetky zvuky, voice mode potom iba hovorenú reč. Milo ma prekvapilo, ako skvele funguje!

V appke si môžete funkciu ľavého tlačidla zmeniť na Google Assistent, s ktorým sa porozprávate anglicky a ktorý vám trebárs zaznamenáva východiskovú polohu tréningu alebo vám povie, aké počasie váš v danom mieste čaká.

Jedno tlačidlo je tiež na pravom slúchadle. Tým ovládate hudbu. Jedným stlačením pozastavíte pesničku, dvoma posuniete o jednu ďalej a tri stlačenia posunú playlist o krok späť. No a v prípade prichádzajúceho hovoru ho stlačením tohto tlačidla prijmete a môžete telefonovať, bez toho aby ste mobil vytiahli z vrecka.

Trochu ma mrzí, že nemožno zo slúchadiel ovládať hlasitosť, ale je to maličkosť, s ktorou som sa naučil žiť.

Sony WF SP 700

Audiofilovia zatlieskajú

A teraz k samotnému počúvaniu. Milujem kvalitný zvuk a tieto slúchadlá uspokoja aj tých najnáročnejších fajnšmekrov. Čistota zvuku je nadmieru vysoká, a ak vezmete do úvahy to, že ide o špunty, budete hľadať konkurenciu len veľmi ťažko.

Slúchadlá disponujú tiež funkciou extra bass, ktorá neskresľuje zvuk a "nevymýšľa" si basy tam, kde nie sú. K vysokej kvalite prispievajú aj gumové háčiky, vďaka ktorým slúchadlá krásne držia, aj keď sa potíte a vaša hlava sa natriasa pri behu. Navyše sú veľmi ľahké a bezdrôtové, takže skoro neviete, že ich máte v ušiach. Jediné, čo potrebujete, je vychytať veľkosť štupľov a háčikov, aby vám čo najlepšie padli.

A čo ďalej?

Dôležitá je pre mňa tiež vodotesnosť, pretože sa veľa a rád potím. Tieto slúchadlá majú certifikáciu IPX4, čo znamená, že sú odolné voči potu a striekajúcej vode alebo dažďu.

Výrobca deklaruje výdrž batérie max. 3 hodiny + ďalších 6 hodín pri nabíjaní v krabičke. Tieto údaje môžem viacmenej potvrdiť. Ak však budete mať neustále zapnutý Ambient sound alebo Noise Cancelling, výdrž môže ľahko klesnúť. Podobne je tomu v nízkych teplotách, ako už sme zvyknutí u telefónov. Preto by som tieto slúchadlá neodporučil ultra bežcom. Výdrž ma však pri bežnom používaní (behy do 90 min, cestovanie) vôbec neobmedzovala. Pri uskladnení slúchadiel v krabičke sa automaticky nabíjajú, takže len čas od času nabijete krabičku a máte vystarané.

Sony WF SP 700

Nejaké negatíva?

Aby som len nevychvaľoval, našiel som aj malé nedostatky.

Keďže nejde o klasické "špuntovky" ale sú o niečo väčšie, nenatiahnete cez ne v zime čiapku. Mne osobne to nevadí, ale niekomu by mohlo. Zvážte, na čo sa vaše uši cítia.

Ďalší nedostatok pri použití vonku som našiel u funkcie Ambient sound, ktorá bohužiaľ do uší prenáša nielen okolité ruchy, ale aj vietor. Nie je to nejako zásadné, ale pri silnejšom vetre by som odporučil túto funkciu nepoužívať, pretože vám môže znepríjemniť počúvanie.

Suma sumárum

Všeobecne hodnotím slúchadlá veľmi priaznivo. Použité technológie, akonáhle sa s nimi človek zžije, dokážu výrazne spríjemniť ich používanie a celý športový zážitok. A verte mi - človek si na to rýchlo zvykne! :)

SP-600: Skvelý parťák do fitka

Po modeli SP-700, ktorý nastavil latku veľmi vysoko, som si vzal do parády SP-600. Výrobca aj tu sľubuje veľa muziky a má pravdu. Avšak ako cena (nižšia o viac ako 1000 Kč) naznačuje, niekde slúchadlá museli urobiť kompromis.

Sony WI SP 600

Čo sa týka kvality zvuku, nepostrehol som žiadny rozdiel. Všetky funkcie (Ambient sound, Noise Cancelling, NFC, Bluetooth, IPX4) nájdete aj u tohto modelu. Zásadný rozdiel je však v tom, že na nich pribudol kábel medzi slúchadlami. Ten je z kvalitného materiálu, nekrúti sa a na ľavej strane má ovládací panel, kde je navyše oproti SP-700 i ovládanie hlasitosti. Tento panel však trochu vadí pri behu, preto by som tieto slúchadlá odporučil skôr na fitness aktivity, prípadne športy, kde nedochádza k tak početným otrasom ako pri behu.

SP-500: Vyskúšajte na vlastné ucho

Model SP-500 je z týchto bezdrôtových slúchadiel technologicky najmenej vybavený. Nenájdete tu funkcie Ambient sound a Noise Cancelling, párovanie cez NFC alebo Bluetooth však zostali. Na druhej strane majú tieto slúchadlá najdlhšiu výdrž batérie. Pri opakovanom použití som sa dostal skutočne na skoro 8 hodín. Slúchadlá sú prepojené tenkým káblom, ktorý nevadí ani pri behu, čo oproti SP-600 hodnotím veľmi pozitívne.

Sony WI SP 500

Ovládanie tu nájdete na pravom slúchadle. Ide však len o tlačidlo ON / OFF a ovládanie hlasitosti. Rovnakým tlačidlom i prehadzujete pesničky. Podržaním "plus" dopredu a "mínus" dozadu.

Čo mi však nevyhovovalo, boli špunty. Aj keď sú v balení dve veľkosti, ani jedny mi nesadli. Vďaka tomu som si počúvanie neužil tak ako u predošlých dvoch kúskov. Športovcom, ktorým však tieto špunty padnú, môžem sľúbiť dobrý posluch a kvalitu. Vyskúšajte.

Sčítané, podčiarknuté

Celkový pocit z týchto troch slúchadiel je viac než dobrý. Najviac ma (prekvapivo) zaujal model SP-700, ktorému nie je skoro čo vytknúť. Pokiaľ ale máte nižší rozpočet, bude dobrá voľba aj nižšia rada SP-600, ktorá je vhodná prevažne na menej hopsavé aktivity, alebo SP-500, ktoré môžete v pohode vziať aj na beh. Musia vám však sadnúť špunty.

Moje subjektívne hodnotenie:

  • SP-700 9,5/10 - skoro nemám čo vytknúť.
  • SP-600 7/10 - tu mi vadil ovládací panel pod ľavým slúchadlom.
  • SP-500 6/10 - nižšie hodnotenie kvôli nedržiacim špuntom. Možno je to ale skôr ušami. Tie moje sú obzvlášť vyberavé :)

Sprievodca slúchadlami Sony

Autorom recenzie je náš produktový špecialista Matej


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:10:12:56
Mizuno Terry FZ Jr
-68 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
15,24 € 46,94 €
už len 12 ks za túto cenu