info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Saucony Endorphin Speed 2 testoval ultrabežec a tréner Zdenek Štěpánek

27. 05. 2022
Zdenka ste mohli vidieť v našej predajni v Bratislave pred niekoľkými rokmi. Už vtedy behával ako málokto a svoje skúsenosti odovzdával ďalším bežcom. Teraz si obul nový model obuvi Saucony Endorphin Speed 2.
Saucony Endorphin Speed 2 testoval ultrabežec a tréner Zdenek Štěpánek

Saucony je značka, ktorá v našich podmienkach nemá veľa priestoru. Ako predajca som vnímal ich kvalitu, ale v športovom odvetví potrebujete trochu viac, musíte byť sympatický, sexy a trendy. Značka Saucony nemala zvučných ambasádorov a jej modely topánok neboli príliš sexy, ale nevzdala sa.

Mal som v rukách niekoľko modelov od Saucony. Boli to skôr objemové tréningové modely (Triumph, Guide - 3. generácia), takže som bol celkom zvedavý, čo prinesie nový Endorphin Speed 2 z hľadiska pocitu na nohe a pri behu. Nikdy som nemal na nohe predchádzajúcu generáciu, takže nemôžem poskytnúť porovnanie. Ale svedectvo bežca, trénera a dlhoročného predajcu obuvi vám rád poskytnem.

saucony

Prvý dojem

„Čo je to? Táto topánka nič neváži!“ Mnohé pretekárske modely sa chvália nízkou hmotnosťou, ale pri dĺžke nohy 30 cm sa hmotnosť materiálu zvyčajne ukáže. Model Endorphin je ultraľahký a už len držať túto obuv v ruke je zážitok. 253 g pri veľkosti 47 EU, to je dobré, nie?

Ďalší skvelý pocit prišiel s obuvou. Veľmi pohodlné nosenie a príjemný materiál. Zvršok obuvi je ľahký, priedušný a dobre sa prispôsobuje chodidlu. Ak máte v rukách pocit, že topánky nič nevážia, na nohách to na druhej strane nič nie je. Tento pocit vás skutočne povzbudzuje k dynamickému, rýchlemu behu a pretekaniu.

Záver prvého dojmu bol pokrytý dizajnom. Tento model je naozaj pekný. Možno mám „rýchlu mandarínku“, ale bez ohľadu na farbu vyzerá konštrukcia, tvar a strih modelu naozaj veľmi pekne.

saucony2


Prvých 100 km

Zvláštny pocit mäkkosti v medzipodrážke a tiež spomínaná dynamika. Dokonca aj výrobca informuje o tejto topánke v tejto obojstrannej výhode. Často sa zamýšľam nad tým, či je to fakt alebo len snaha zachytiť širšie spektrum cieľových zákazníkov, ale odpoveď na túto otázku nepoznám.

Osobne som vyskúšal topánku v intervaloch na trati, ako aj v dlhých víkendových šprintoch (1/- 20 km) a musím povedať, že je to funkčný hybrid. Ako bežec hybridom príliš nedôverujem, vždy sa viac prikláňam k jednej funkčnej stránke. Tu sa prikláňam na stranu rýchlosti a dynamiky.

Dôvodom tejto voľby je nižšia stabilita v pravo-ľavom smere. Napadajú mi dve situácie, v ktorých je vhodné hovoriť o tejto stabilite. Prvou je celková stabilita členku a schopnosť ovládať techniku a nenechať sa ovládať pohybom. Ak práve pracujete na silnom a dynamickom členku, alebo ak vy alebo váš tréner vidíte veľké nedostatky v technike kroku, počkajte na Endorphin. V kontexte technických cvičení a bežeckých cvičení alebo bežeckej plyometrie a rovnováhy je badateľná nižšia stabilita.

Po druhé sa to prejavuje pri dlhých behoch, keď noha v unavenom stave už niekedy nedokáže udržať optimálnu techniku. Tu by bola užitočná podpera obuvi, ktorá nie je vidieť. Takže téma spojená s prvou, všeobecne povedané, únava a schopnosť udržať technický krok v únave.

Ale v prípade hybridných kompromisných topánok som asi nikdy nenašiel takú, ktorá by mala nedostatky v jednej alebo druhej funkcii. Kompromisy nie sú zlé, ale sú to ústupky z funkčnosti, a to si treba uvedomiť a zohľadniť.

saucony3

Celkové hodnotenie

Táto nižšia pravo-ľavá stabilita je, samozrejme, jedinou nevýhodou, ktorú som pri Endorphin Speed 2 našiel.

Pohodlie, dynamika, tlmenie, dizajn a ľahkosť to ďaleko prevyšujú a celkovo ma tento produkt od Saucony veľmi nadchol. Ak teda hľadáte partnera na rýchlu jazdu, ktorý sa bude cítiť skvele z hľadiska ľahkosti a dynamiky, Endorphin Speed 2 je skvelým ašpirantom.


KÚPIŤ SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:34:43
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu