info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Recenzia všestranných trailoviek Salomon Sense Ride 4

02. 07. 2021
Salomon prichádza so štvrtou generáciou trailových bežeckých topánok Sense Ride 4. Oproti predchádzajúcim modelom rovnakej rady dostal Sense Ride 4 niekoľko vylepšení, ktoré ho zaradili medzi najlepšie všestranné trailovky tejto cenovej kategórie.
Recenzia všestranných trailoviek Salomon Sense Ride 4

Pred viac ako pol rokom som testoval úplne nové trailovky WildCross od francúzskej značky Salomon. Vynikajú hlavne pri behu na kratších a stredne dlhých trasách na zablatených lesných cestách aj v technickom voľnom teréne. Viac si o nich môžete prečítať v mojej recenzii tu.

Teraz som vyskúšal model o niečo všestrannejší. Reč je o inovovanej štvrtej generácii univerzálnych trailoviek Sense Ride 4.

Konštrukcia a posun oproti predošlej generácii

Osvedčená podrážka Contagrip® MA zostala zachovaná takmer bezo zmeny. Svojou univerzálnosťou sa zavďačí hlavne bežcom, ktorí pri svojich behoch striedajú veľa typov prírodných povrchov - v rámci jedného výbehu často kombinujú trail s cestou, ale nevyhľadávajú extrémne podmienky.

Dezén

S hĺbkou 4 mm zaisťuje dezén dobrú priľnavosť a istotu pri behu na tvrdom aj sypkom prírodnom podklade a rovnako tak na ceste. Dobre si vo väčšine situácií poradí s mokrým povrchom. Je však potrebné mať sa na pozore pri došliapnutí na exponované hladké a mokré plochy niektorých kameňov a popadaných kmeňov. Do istej miery si topánky poradia aj s bahnitým a technickejším terénom. Na beh prevažne v týchto podmienkach však máme špecializovanejšie modely, ako napríklad už spomínaný WildCross, SpeedCross alebo Cross/Pro.

O ochranu chodidiel pred ostrými kmeňmi, tvarovú stabilitu a oporu nohy pri odraze sa v podrážke stará technológia Profeel Film. Salomon tu dosiahol dobré vyváženie medzi týmito funkciami, ktoré súčasne príliš neobmedzujú prirodzenú prácu chodidiel.

Veľmi tiež oceňujem dobrú životnosť dezénu pri jeho rovnomernom zaťažovaní. Po 200 km testovaní zatiaľ nevykazuje zásadné známky opotrebenia.

Medzipodrážka

Ďalším prvkom, ktorý zostal zachovaný je medzipodrážka s tlmením Optivibe™. Jedná sa o kombináciu pien, z ktorých jedna vyniká absorbciou nárazov pri došľape a druhá odozvou, ktorá poháňa bežca pri odraze. Páči sa mi, že tlmenie je pocitovo tuhšie, takže sa do neho neprepadáte a cítite pevný kontakt s povrchom, čo pomáha jeho správnemu čítaniu a dodáva istotu pri behu. Medzipodrážka zároveň plní svoju funkciu tlmenia nárazov tak dobre, že nie je problém v týchto topánkach prekonávať aj veľmi dlhé vzdialenosti alebo dlhšie prebehy po ceste.

Pre dobrú odozvu tlmenia nie je beh v Sense Ride ťažkopádny ako u iných univerzálnych viac tlmených topánok. Naopak je beh s nimi veľmi svižný a predurčuje ich tak k použitiu nielen pri tréningoch, ale aj na pretekoch.

Anatomický tvar vnútornej strany medzipodrážky a jej ľahký presah nad úroveň chodidla v členkovej časti zabezpečuje v spolupráci s vyberateľnou stielkou OrthoLite® príjemné a veľmi isté usadenie nohy v topánke.

Zvršok topánky

Výraznej inovácie sa u Sense Ride 4 dočkal ich zvršok. Príde mi, že je ľahší, pohodlnejší a lepšie sa prispôsobí nohe. Vystuženie Sensifit™ je nalaminované zvonku na priedušnom materiáli. Obopína nohu od medzipodrážky až po šnurovanie, a tým ju spoľahlivo stabilizuje. Gumový lem špičky chráni prsty proti nakopnutiu a je pre nohu príjemnejší a pružnejší než v predchádzajúcej generácii. Na zadnej časti zvršku sú väčšie nalaminované plochy. Sú tu tiež zosilnené výstuhy po stranách päty, ktoré nohu v topánke lepšie stabilizujú. Zvršok tak funkčne aj dizajnovo pôsobí oveľa ucelenejšie. Dojem z neho podčiarkujú aj na prvý pohľad kvalitnejšie materiály.

Vnútorné polstrovanie sa tiež dočkalo zmien. V oblasti päty a členku už nie je celoplošné. Je lokalizované do dvoch od seba oddelených polstrovaných „klinov“, ktoré pätu v topánke pohodlne a pevne usadia. O stabilitu prednej časti nohy sa stará vnútorná vložka Endofit™ spolu so širokým a dobre padnúcim jazykom.

Zaväzovanie

Zaväzovanie je u tohto modelu riešené pomocou sťahovacieho systému Quicklace®. Pomocou postupného utiahnutia šnúrky od prednej časti smerom k jazyku - najprv prstami a potom následným dotiahnutím jazdca možno veľmi presne dosiahnuť dostatočné a pohodlné zaviazanie topánky. Po dobu testovania systém fungoval spoľahlivo a bez známok samovoľného povoľovania. Jazyk má kapsičku na uschovanie šnúrky. Pretože je ale v mieste ohybu a môže pri behu zbytočne tlačiť na priehlavok, odporúčam zvyšok šnúrky prevliecť pod zaviazaním smerom k špičke topánky.

Okrem priedušnej varianty Sense Ride 4, ktorú som vyskúšal, je možné zakúpiť aj vodoodolnú verziu s membránou Gore-Tex.

Kde som ich testoval a ako sa im darilo

Topánky som vzal na mnoho testovacích výbehov. Začal som tradične 10 km krúžením zvlneným parkom okolo brnenského hradu Špilberg na tvrdšom povrchu. Overil som si svoj odhad, že tento dobre tlmený model postavený na 8 mm drope je k bežcovi veľmi šetrný.

Preto som sa nebál ich následne zobrať na 46 km prebeh z Otrokovíc do Bohuslavíc u Kyjova. S uspokojením som po dobehnutí zistil, že ma vôbec neboleli nohy a cestou sa s topánkami nevyskytli žiadne problémy.

V testovaní som pokračoval v svižnejšom duchu na niekoľkých rozmanitých pretekárskych etapách Trailtour 2021. V Bzenci na našej Sanasporťáckej etape som ich preveril na sypkom piesočnom povrchu. Na Pálave som ich vyskúšal pri dlhších stúpaniach a zbehoch. Mal som šťastie na počasie a druhú polovicu etapy som bežal v silnom daždi. Suchá zem sa mi pod nohami rýchlo menila na malé potôčiky, čo mi umožnilo zistiť, ako zaberajú v blate a či kĺžu.

V tomto smere sa im darilo veľmi dobre. Pri pestrej etape okolo Adamova v Moravskom krase som zažil aj relatívne dlhšie prebehy po ceste, ktoré pri behu v Sense Ride nerobia problém. A nakoniec som si pri kratšej, veľmi peknej a náročnej etape Hádeckou planinou v Brne uvedomil, ako veľmi dobre topánky fungujú pri takmer bezhlavom prudšom zbehu sypkou kamenistou a miestami zablatenou cestou. Taký beh si človek dovolí len v slušne tlmených a stabilných topánkach s dostatočným gripom, ktoré na nohách dokonale sedia.

Testovanie som zavŕšil týždenným pobehovaním po horských cestách v Krkonošiach. Z tých dlhších spomeniem  50 km okružnú trasu z Pece pod Snežkou k prameňu Labe a desiatu etapu Trailtour zo Špindlerovho mlyna okolo Snežky do Pece a späť.

Z testovania vyplynulo, že tieto topánky Salomon sa hodia nielen na pohodové kratšie a stredne dlhé výbehy. Dobre sa v nich preteká a možno v nich úspešne behať aj vzdialenosti z kategórie ultra. Len upozorním, že pre dlhšie behy je dobré nepodceniť výber vhodnej veľkosti a nevybrať topánky príliš malé. Z mojej skúsenosti často býva nadmiera okolo 1,5 cm nad dĺžku chodidla optimálna.

Na záver

Salomon Sense Ride 4 sú jedny z najvšestrannejších trailových topánok, v ktorých som kedy bežal. Doteraz som nenarazil na ich hranicu, kedy by ma v behu niečím limitovali. Sú k bežcovi pomerne šetrné, a preto ich odporúčam vyskúšať nielen pokročilejším, ale aj začiatočníkom. Ja sám sa k nim často rád vraciam.

KÚPIŤ SALOMON SENSE RIDE 4


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:47:35
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu