info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Recenzia topánok Flight Vectiv od The North Face

01. 03. 2021
Po otvorení krabice s modelom Flight Vectiv sa Michalovi naskytol pohľad na vcelku pekné a nenápadné topánky. V tej chvíli ešte nevedel, čo od nich čakať a kvôli čomu si ich tak veľmi obľúbi. Vráťme sa však na začiatok príbehu.
Recenzia topánok Flight Vectiv od The North Face

Začiatkom roka sa ma kolega spýtal, akú mám veľkosť topánok. Americká značka The North Face, ktorú mám spojenú hlavne s vysokohorskú turistikou, totiž uvádza do predaja prvé trailové bežecké topánky s karbónovým plátom a čoskoro nám jedny pošlú na test! Vďaka súčasnému rozmanitému počasiu som sa tešil na tie pravé podmienky pre poctivé testovanie. Jeden deň bežíte hlbokým snehom a o týždeň neskôr už je sneh skoro preč a strieda ho blato a kamenisté lesné cesty.

Výber veľkosti

Hneď som teda s radosťou začal riešiť, akú veľkosť topánok zvoliť. Tí z vás, čo niekedy vyberali bežecké topánky cez internet bez toho, aby si ich mohli vyskúšať, iste vedia, ako nevyspytateľné to môže byť pri rozdielnosti značenia veľkostí a celkovo rozdielnej konštrukcii topánok mnohých značiek. Zvolil som asi najbezpečnejší postup - k dĺžke svojho chodidla som pripočítal navyše 1,5 cm. Vyšla mi požadovaná dĺžka vnútornej stielky topánky 28 cm, čo u TNF podľa tabuľky zodpovedá veľkosti EU 43. Zostávalo už len čakať a nechať sa prekvapiť.

Prvé dojmy

Čoskoro dorazila matná čierna krabica s lesklým čiernym logom Flight Series na veku. Toto logo zdobí aj obe topánky vzadu na vnútorných stranách. Nechýbalo na nej ani známe biele logo The North Face, ktoré tiež zdobí topánky vzadu, tentoraz však z vonkajších strán a nachádza sa aj na jazyku. Obe logá sú v lesklej šedej farbe na čierno sfarbených častiach zvršku.

Po otvorení krabice sa mi prvýkrát naskytol pohľad na čierno-biely pár bežeckých topánok s ladnými krivkami. Okrem pekného vizuálneho dojmu som zatiaľ nevedel, čo od topánok očakávať.

tnf pata

Pri vyberaní z krabice mi neunikla pomerne nízka váha (jedna topánka váži len 292 gramov). Celková konštrukcia pôsobí veľmi príjemným a kompaktným dojmom vďaka jednoliatemu zvršku, kde jazyk nie je oddelený od zvyšku tela.

Po letmom prieskume a zvážení topánok som ich obul. Nastalo prekvapenie. Nielenže mi ich veľkosť sedela presne tak, ako podľa skúseností s výberom topánok mala, ale mal som pocit, akoby mi ich v TNF ušili priamo na mieru. To sa mi stalo prvýkrát. Aj neskoršie skúsenosti pri samotnom behu potvrdili moje predošlé dojmy. Zásadný podiel na tom má správna dĺžka stielky, skvele padnúci anatomicky tvarovaný zvršok a aj samotný tvar karbónového plátu. Špička topánky je široká a poskytuje dostatok miesta pre prsty. Stred a pätná časť sú naopak skôr užšie a poskytujú bežcovi maximálnu stabilitu.

Konštrukcia topánky

Práve spomínaný trojrozmerný karbónový plát 3D Vectiv Plate“ je to zásadné, od čoho sa odvíjajú vlastnosti modelu. Zatiaľ čo iní výrobcovia svoje dvojrozmerné karbónové pláty umiestňujú uprostred peny medzipodrážky, TNF ich vo Flight Vectiv umiestnil do hornej časti. Veľkou výhodou tohto počinu je plná výška medzipodrážky, ktorá pod karbónovým plátom zaisťuje najlepšie tlmenie. Táto karbónová doska je navyše trojrozmerne navrhnutá tak, aby svojím presahom lemovala okraje topánok najmä v pätovej a prstovej časti. Lemovanie z tohto exotického materiálu je na obuvi pekne vidieť a podieľa sa tak aj na atraktívnom vzhľade topánok. Vďaka spomínanému bočnému presahu a umiestneniu tesne pod ploskami nohy chodidlo v topánke spoľahlivo sedí a je tak zaistená účinná bočná stabilita, ktorá je pri behu v náročnejšom teréne nevyhnutná.

tnf sebeh

Na stabilite a pohodlí sa nemalou mierou podieľa aj prepracovaný zvršok. Je jednoliaty bez tradičného jazyku, na jeho mieste sa nachádza dobre polstrovaný materiál. Topánku vďaka tomu obujete ako ponožku. Základ zvršku tvorí pružná pletená sieťovina, ktorá sa nohe dobre prispôsobí. Strednú a pätnú časť doplňuje odolný materiál s kevlarovými vláknami Matryx®, ktorý zvršku dodáva potrebnú stabilitu. Šnúrky na neho úzko nadväzujú a ich zaviazaním sa zvršok na nohe spoľahlivo stiahne. Diery pre šnúrky aj časti z Matryx na povrchu lemujú čierne a biele gumové výstuhy.

Päta je vďaka polstrovaniu okolo achilovky dobre a pohodlne fixovaná. Toto riešenie zaisťuje, že sa zadná časť nohy nedotýka lemu zvršku, čo môže zabraňovať rôznym problémom s otláčaním. Polstrovanie v pätovej časti navyše zabraňuje vniknutiu nečistôt do topánky rovnako ako zvyšok lemu, ktorý nadväzuje v bočných častiach a tesne prilieha k nohe.

Na špičke topánky je zvršok doplnený vonkajším gumovým lemom, ktorý spolu s presahujúcou podrážkou chráni prsty pri zakopnutí. Veľkou prednosťou zvršku je jeho priedušnosť. Tú oceníte hlavne v teplých letných mesiacoch. Ďalším bonusom je minimálne nasiaknutie vody pri prebehnutí potokom.

Vnútro je doplnené o červenú vyberateľnú stielku s bielym logom Flight Series. Je z pevného a mäkkého pórovitého materiálu, ktorý rýchlo schne.

Pod karbónovým plátom je medzipodrážka dvojitej hustoty z EVA peny. Medzipodrážka má prepracovanú geometriu „Vectiv Rocker Midsole“. Tá spolu s karbónovým plátom pomáha bežcovi efektívne premeniť vertikálnu pohybovú energiu na horizontálnu - teda využiť maximum energie na pohyb vpred. Úroveň tlmenia je niekde na pomedzí medzi stredným a vysokým.

tnf podrazka

Univerzálna podrážka „SurfaceCTRL Outsole“ sa skladá z patentovanej 40% rastlinnej gumovej zmesi s vysokým koeficientom lepivosti a trvanlivosti. Podrážka je navrhnutá tak, aby bola biologicky odbúrateľná, keď sa pri behaní opotrebuje a jej fragmenty zostanú v životnom prostredí. Tento vľúdny prístup TNF k prírode je mi veľmi sympatický.

Podrážka má 3,5 mm vysoké výstupky rôznych tvarov a veľkostí, ktoré dobre zaberajú v rôznych smeroch. Hodí sa na všetky typy povrchov okrem ľadu a hlbokého blata. Výškový rozdiel sklonu medzi pätou a špičkou je 6 mm. Tento stredný drop umožňuje na dlhých trailoch dosiahnuť rovnováhu medzi rovným držaním tela a podpory päty, ktorá je potrebná pre efektivitu kroku.

Skúsenosti s topánkou

V topánkach som doposiaľ nabehal okolo 80 km v rozmanitom teréne prevažne v Moravskom krase, kde okrem tiahlych roviniek v dolinách nie je núdza ani o poriadne stúpania do kopcov a prudké zbehy.

Pred mojím prvým výbehom napadlo toľko snehu, že som nenarazil na holú zem. Časť cesty som absolvoval vo vyložene hlbokom snehu. Žiadneho iného bežca som v ten deň nestretol, trúfli si len bežkári. Topánky klzký povrch zvládajú veľmi dobre. Väčší pozor som si musel dávať len na ľadových platniach na svahu. Dobrú priľnavosť podrážky som si overil aj neskôr v brnenskom parku Lužánky v čase, keď sa tvorila poľadovica a časť parku nebola ani posypaná.

tnf vzorek

V snehu sa prejavila aj kvalita zvršku. Pri behu hlbokým snehom mi vďaka jednoliatemu dizajnu okolo členku nenapadal dovnútra žiadny sneh. Dostal sa len trochu cez okraj pri achilovke, kde ho však dovnútra topánky nepustilo polstrovanie. Pri neskorších behoch (už bez snehu) po lesných kamenistých chodníkoch sa mi ďalej potvrdzovala skvelá funkčnosť polstrovania. Preto nebolo potrebné riešiť návleky proti vniknutiu nečistôt.

Pri zimnom behu je ešte potrebné počítať s tým, že ich zvršok je veľmi priedušný, čo samozrejme poteší hlavne v teplejších mesiacoch. V tých chladnejších to vyriešia teplé ponožky. Jediným vyložene nevhodným použitím, ktoré som u tohto modelu zistil, je beh hlbokým blatom.

Ako sa topánky správajú pri behu?

Topánka je pri dopade na pätu či na stred chodidla primerane tuhá, dobre tlmí nárazy a je stabilná. Vďaka jej geometrii vám umožní kolísavým pohybom preniesť váhu do prednej časti chodidla. Tam je naopak príjemne ohybná a podporuje prirodzený pohyb pri odraze. Vďaka tomu maximálne využijete vynaloženú energiu. Topánky sú dostatočne stabilné, takže by som ich odporučil bežcom s neutrálnym aj mierne pronačným došľapom.

tnf snih

Na záver

The North Face Flight Vectiv je najuniverzálnejší topánka, v ktorej som kedy bežal. Je ľahká, rýchla a dynamická. Pritom je súčasne dobre tlmená a stabilná. V prednej časti je priestranná a pohodlná. Pri dopade sa do nej „neprepadávam“, ale cítim pod chodidlom pevnú a stabilnú oporu, ktorá umožňuje rýchly odraz bez výraznej straty energie. Mám pocit, akoby sa pri behu stala mojou súčasťou – verne prenáša môj pohyb a bez kompromisu so mnou spolupracuje. Preto sa na ňu môžem spoľahnúť aj v technickejšom teréne a pri prudkom zbehu.

Hodí sa na beh prakticky na akúkoľvek vzdialenosť a po takmer akomkoľvek povrchu. Uplatníte ju rovnako dobre pri trailových závodoch, tréningoch či dlhých bežeckých výletoch.

tnf na kopec

Ako hobby bežec vyhľadávam desiatky kilometrov dlhé „výletové behy“, kde sa počas jedného behu vystrieda veľa rôznych povrchov (vrátane dlhých pasáží po ceste). Model Flight Vectiv svojimi vyváženými vlastnosťami takmer stiera hranicu medzi trailovými a cestnými topánkmami a novo definuje moju predstavu o tom, ako by mala univerzálna bežecká topánka vyzerať.


Ak hľadáte neobyčajne univerzálnu trailovú bežeckú obuv, ktorá vás za všetkých okolností vo vašom behu podporí, potom vám The North Face Flight Vectiv môžem vrelo doporučiť.

KÚPIŤ TNF VECTIV


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:09:57
Kilpi Sylane
-74 % Outdoorové šortky Kilpi Sylane
22,95 € 89,90 €
už len 4 ks za túto cenu