info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Plogging alebo Ako spasiť svet v pokluse

31. 03. 2019
To si takto bežíte parkom alebo lesom, kocháte sa prírodou a zrazu to leží priamo pred vami - odpad! Najprv si pomyslíte (ak nie nahlas vyslovíte) niečo o prasatách a bežíte ďalej. Keď ale vzápätí míňate kôš, nedá vám to, vrátite sa a vyhodíte ten neporiadok, kam patrí. A voilá - je z vás plogger!
Plogging alebo Ako spasiť svet v pokluse

Plogging je v súčasnosti silný trend v škandinávskych krajinách, kde tiež vznikol. Závratnou rýchlosťou sa však šíri smerom na juh, a pretože nás baví, ideme mu v ústrety.

Čo je to plogging?

Plogging (švédsky plocka upp) je kombinácia behu a zbierania odpadkov. Bežec pri ňom využíva upratovanie, aby zapojil aj iné časti tela, ohýbal sa, drepoval a rôzne sa preťahoval. Tento "šport" vznikol v roku 2016 vo Švédsku, ale povedomie o ňom sa rýchlo rozšírilo aj v ďalších krajinách a jeho popularita stále rastie. Je totiž nielen prospešný pre nás, ale zároveň pomáha čistiť prírodu a verejné priestranstvá od záplavy neporiadku, predovšetkým plastov.

Prečo upratovať po ostatných?

Možno si hovoríte, že by si mal po sebe každý upratovať sám. V ideálnom svete samozrejme áno. Skutočnosť je ale taká, že mnoho ľudí si nosí do prírody sušienky a PET fľaše s nápojmi, a tie potom - zrejme s predstavou, že keď ich nikto neuvidí, ako by sa nestalo - zahodí do krovia alebo napchajú do dutín stromov. Smutná pravda.

Správcovia lesov a turistických trás zúrivo vyvesujú poriadky, ako sa v prírode správať, a nabádajú turistov, aby si všetok odpad odnášali tam, odkiaľ prišli (ostatne, prázdny obal alebo zošliapnutá PETka im v bahotu veľa miesta nezaberie a ťažká tiež nie je). Ani to ale často nestačí.

Plogging

Choďte príkladom

Plogging je skvelý spôsob, ako byť pre druhých pozitívnym vzorom a urobiť niečo dobré pre seba aj pre prírodu. Aj keby ste svojím správaním prinútili čo len jediného človeka zmeniť svoje zlé návyky, je to úspech, ktorý stojí za to.

A keby nie, aspoň napravíte škodu, ktorú napáchal a dobro zvíťazí nad zlom.
Plus - každý pohyb naviac je dobrý, takže WinWin!

Poďme do toho spolu

Zaujal vás plogging? Upratujte s nami! Po celý apríl budeme spoločne adoptovať a starať sa o svoje obľúbené bežecké trasy a celé to dobro vyvrcholí 27. 4. 2019 v Bratislave sanasportím Dňom Zeme plným zábavy a súťaží. Pridajte sa do našej FB udalosti a nenechajte si to ujsť. Planéta vám bude vďačná

Cenová
bomba
Akcia zmizne za
1:08:51:40
Kari Traa Humlesnurr Tee
-59 % Športové tričko Kari Traa Humlesnurr Tee
23,95 € 59,00 €
už len 9 ks za túto cenu