info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Plne recyklovateľná bežecká obuv Salomon Index.01

18. 03. 2021
Cestná bežecká topánka Salomon Index.01 je celá vyrobená z recyklovaného materiálu. Až raz doslúži, jej konštrukcia ju umožní jednoducho rozobrať a opäť zrecyklovať. Salomon tieto recykláty hodlá použiť napríklad na výrobu lyžiarskych topánok.
Plne recyklovateľná bežecká obuv Salomon Index.01

Salomon - globálny líder v trailovom behu a lyžovaní s hrdosťou predstavuje Index.01, výkonnostnú cestnú bežeckú obuv vyrobenú kompletne z recyklovaných materiálov a určenú na recykláciu. Je výsledkom trojročného výskumu a vývoja v Salomon Annecy Design Center vo francúzskych Alpách a bola vyrobená tak, aby znižovala plytvanie materiálom a cennými zdrojmi a zároveň tým znižovala negatívny dopad na životné prostredie

Cieľom Salomonu a jeho vývojového tímu bolo vytvoriť všestrannú výkonnostnú bežeckú obuv, ktorá je vyrobená kompletne z recyklovaných materiálov a zároveň je sama plne recyklovateľná. A to bez akýchkoľvek kompromisov, čo sa týka jej športových vlastností a výkonu. Vďaka jedinečným materiálom a konštrukcii modelu Index.01 sa sen stal skutočnosťou.

Salomon Index.01

Použitím recyklovaného polyesteru v zvršku a termoplastického polyuretánu (TPU) v medzipodrážke a v spodnej časti topánky tím Salomon zabezpečil, že obe tieto časti Index.01 budú plne recyklovateľné. Na konci životnosti topánky je iba odstránená stielka (tá sa recykluje separátne), aby bolo možné začať proces recyklácie hornej a spodnej časti topánky. Po oddelení sa spodná jednotka rozomelie na malé pelety a potom sa skombinuje s čistým TPU a všetko sa použije na výrobu skeletov lyžiarskych topánok Salomon a ďalších produktov. Polyesterový zvršok je možné tiež znovu použiť pri výrobe technickej textílie.

Čo stojí za skvelými bežeckými vlastnosťami modelu Index.01? Predovšetkým je to ľahká pena na báze TPU, z ktorej je vyrobená medzipodrážka, a úplne špecifická geometria topánky tzv. „Rocker“, ktorá pomáha pohybu bežca vpred vďaka rýchlemu prechodu z dopadu do odrazu, a tým sa minimalizuje doba kontaktu topánky s povrchom. Kombinácia výkonu, štýlu a pridaných hodnôt spolu s čistým, jednoduchým, ale inovatívnym vzhľadom, to sú benefity modelu Index.01. S hmotnosťou iba 285 gramov je vhodný pre každodenný tréning. Disponuje 9 mm dropom a tvarovateľnou stielkou z recyklovanej EVA peny.

stielka

„Jedinečné odborné skúsenosti z vývoja a know-how spoločnosti Salomon naprieč mnohými športmi spojené s vášňou pre zdravé životné prostredie viedli k vývoju tohto skvelého nového modelu,“ hovorí prezident spoločnosti Salomon Michael White. „Keď bol Index.01 predstavený interne v rámci našej spoločnosti, publikum prepuklo v spontánny potlesk, vtedy sa sen o vysoko výkonnej bežeckej obuvi Salomon, ktorá je plne recyklovateľná, stal skutočnosťou.“

„Nadšenie našich kolegov z Index.01 odráža to, čo počujeme tiež od našich spotrebiteľov, od našej  komunity milovníkov outdoorových aktivít - teda to, že túžia po značkách a hodnotách, ktoré prezentuje práve Salomon, a že chcú nájsť udržateľnejšie spôsoby vývoja spotrebiteľských produktov,“ dodal White. „Návrh recyklovateľnej bežeckej topánky, ktorá zároveň spĺňa vysoké nároky na výkon (ktorý športovci od Salomonu očakávajú) je niečo, na čo sme veľmi hrdí. Bude vzrušujúce sledovať, čo sa z tohto procesu naučíme a aký to bude mať vplyv na budúce inovácie našich produktov.“

beh

AKO SA INDEX.01 VYRÁBA

Na konci roka 2019 predstavil Salomon koncept obuvi vyrobenej kompletne z termoplastického polyuretánu (TPU). Predpokladalo sa, že celá topánka môže byť na konci svojej životnosti rozdrvená na malé kúsky a potom použitá pri výrobe skeletov lyžiarskych topánok Salomon. Tento koncept inšpiroval nový Index.01.

Najväčšou výzvou pri vývoji Index.01 bolo nájsť vhodný materiál pre spodnú jednotku - medzipodrážku a podrážku, ktorý by bol kompletne recyklovateľný a zároveň dokázal poskytnúť to správne množstvo tlmenia spolu s energickým odrazom, toto všetko potrebné pre beh na tvrdom povrchu. Ako odpoveď bola vyvinutá pena s obsahom dusíka na báze TPU s názvom INFINIRIDE, ktorú možno rozdrviť na malé kúsky a recyklovať, keď topánka dôjde ku koncu svojej životnosti. Pre funkčné prepojenie spodnej jednotky so zvrškom sa používa špeciálne lepidlo na báze vody, aby sa minimalizovala nežiaduca kontaminácia recyklovateľného materiálu. 

recyklácia

Topánka je konštruovaná tak, aby ju bolo možné na konci životnosti ľahko „rozobrať“. Po oddelení sa materiály z hornej a spodnej jednotky recyklujú samostatne. Priadze použité na spájanie hornej a spodnej jednotky sú tiež vyrobené z polyesteru, čo umožňuje, aby boli recyklované spoločne s ostatnými materiálmi.

„Najprv sme museli skonštruovať topánku s využitím iba dvoch druhov materiálu, ktoré by bolo možné neskôr separovať a recyklovať,“ hovorí Olivier Mouzin manažér programu udržateľnosti Salomon (Salomon Footwear Sustainability Program). „Tiež sme si museli byť istí, že tieto materiály nám umožnia vytvoriť topánku, ktorá spĺňa naše najvyššie štandardy pre každodenné používanie, pokiaľ ide o komfort, výkon a životnosť.“

RECYKLÁCIA INDEXU.01

Ak sa chcú stať súčasťou procesu recyklácie obuvi Salomon, môžu vlastníci modelu Index.01 jednoducho navštíviť stránku Salomon.com a vytlačiť si prepravný štítok, pomocou ktorého môžu topánky zdarma zaslať do najbližšieho zberného strediska. Tu potom začnú ďalšie životné fázy topánok, ich druhý život ...

Kvôli minimalizácii dopadu na prepravu budú tieto vrátené topánky sústredené v zberných strediskách v každej z európskych, severoamerických a ázijsko-pacifických oblastí. Tam bude produkt umytý a rozobraný, než bude separovaný materiál odoslaný na recykláciu. Materiály spodnej jednotky, ktoré sú recyklované v Európe, budú použité na vytvorenie nových lyžiarskych topánok Salomon počnúc zimnou sezónou 2022. Polyesterový zvršok bude tiež spracovaný, potom premenený na priadzu a použitý k tkaniu látky. V súčasnej dobe sa definujú partneri pre program recyklácie a konkrétne využitie materiálov v ich ďalšom živote v každom regióne. 

podošva

„Je dôležité, aby ste pri snahe o využitie použitej obuvi na recykláciu boli zodpovední,“ hovorí Mouzin. „Pochopiteľne nechceme, aby topánky cestovali po celej planéte. Preto sme ako prvý krok zriadili zberné strediská v každom regióne. Tu sme tiež museli nájsť recyklačných partnerov na miestnu recykláciu použitej obuvi. Salomon môže recyklovať TPU v Európe a v spolupráci s našimi továrňami v Ázii, ale museli sme nájsť riešenie tiež pre polyester a pre TPU v Severnej Amerike.“

Okrem toho nebude vnútri topánok Index.01 použitý žiadny papier ako vypchávka ani žiadne ďalšie visačky a štítky, aby sa znížil materiálny odpad. Pre sezónu jar 2021 bude všetka obuv Salomon používať obaly certifikované FSC. Vplyv výroby obuvi Salomon na životné prostredie sa dramaticky znížil v roku 2017, kedy bolo výrazne znížené množstvo lepenky, použitého lepidla a atramentu. 

KÚPIŤ SALOMON iNDEX.01


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:17:13:41
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu