info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

O čom je prvá pomoc?

03. 04. 2020
Zdravie je najdôležitejšie. Či už ide o zdravie naše, našich blízkych, alebo náhodných okoloidúcich. Každý tuší, ako sa má zachovať, keď sa v našom okolí vyskytne osoba, ktorá je v kaši a potrebuje pomôcť. Keď sa však táto predstava premietne do skutočnosti, nič nie je tak jednoduché, ako sa spočiatku zdalo.
O čom je prvá pomoc?

Veľa ľuďom sa to už stalo - idete po ulici, a z ničoho nič si všimnete na zemi ležiaceho človeka. Každému racionálne uvažujúcemu človeku hneď prebleskne hlavou, že tu je niečo zle. V tej chvíli nezáleží na tom, či sa ponáhľate do školy, na rande alebo na pracovný pohovor. V tej chvíli totiž môže ísť o život.

Áno, občas sa stane, že ona ležiaca osoba je iba alkoholom omámený človek, ktorý si sadol a následne ustlal, kde nemal. Na rovinu, tento prípad je v podstate to najlepšie, čo sa vám v podobnej situácii môže prihodiť. Ale aj v tomto prípade sa najprv musíte presvedčiť a nie predčasne odsúdiť ležiaceho človeka za vagus. Aj tomu môže ísť o život.

Poskytnutie prvej pomoci je zákonom prikázané, v prvom rade by naša pomoc mala vychádzať z našich vlastných morálnych zásad. Prvá pomoc môže mať mnoho podôb, ide predovšetkým o vážnosť situácie. Cieľ prvej pomoci je samozrejme záchrana ľudského života. Ide ale aj o včasné ošetrenie raneného, ​​zníženie následkov úrazu, prípadne obmedzenie komplikácií sníva spojených. Nech sa stane čokoľvek, veľmi dôležitá je vaša rýchla orientácia v teréne, správna reakcia na danú situáciu a schopnosť improvizácie - zvlášť, keď okolo vás nie je ďalšia pomocná ruka.

První pomoc - kotník

Ak sa dostanete k nehode či k ranenému, vždy pamätajte na tri najdôležitejšie prikázania prvej pomoci:

Nikdy nerobte nič, čo môže ohroziť váš vlastný život a zdravie. Používajte rukavice a rúško a buďte nadmieru opatrní na všetky okolité nebezpečenstvá - dajte pozor na elektrický prúd, neskáčte pre topiaceho, ak nie ste skvelý plavec, apod. Keď svoju neopatrnosťou postavíte aj seba do pozície raneného či topiaceho sa, nikomu tým nepomôžete.

Vždy sa pred začiatkom ošetrovania snažte čo najviac upokojiť. Nádych, výdych, nádych a výdych. Rozmyslite si, čo budete robiť. Akonáhle nie ste sami u tepnového krvácania, pol minúta pokoja neublíži ranenému ani vám samotným. Ba naopak, aspoň budete mať dostatok času premyslieť, či vám samotným nehrozí nejaké nebezpečenstvo a keď s vami ranený nebude komunikovať, môžete počas týchto tridsiatich sekúnd odhadnúť, čo sa tu mohlo stať (čo pomôže pri privolávaní pomoci).

Vždy vytočte telefónne číslo záchranného systému. Aj trénovaný profesionál môže stratiť hlavu, ak sa dostane do nepríjemnej situácie s raneným (napríklad s raneným dieťaťom alebo osobou sebe blízkou). Nie je hanba zavolať o pomoc či o radu. Školenie operátori vám pomôžu vyhodnotiť, čo sa stalo a aké to mohlo mať dôsledky. Pamätajte, že vytočenie čísla záchranného systému NIE JE trestný čin.

  Privolanie zdravotníckej starostlivosti je súčasť prvej pomoci!

  Pre privolanie pomoci volajte na konkrétne čísla zložiek integrovaného záchranného systému (IZS). Základné zložky IZS (hasiči, polícia a záchranná služba) si medzi sebou odovzdávajú relevantné informácie v radoch sekúnd, nie je preto potrebné volať každého zvlášť. Na miesto potom podľa potreby vyrazia vyškolení hasiči, zdravotníci a policajti. Vďaka tomuto faktu sa k vám pomoc dostane, čo najskôr je to možné.
  Čísla IZS:

  • 150 – hasiči
  • 158 – polícia
  • 155 – zdravotníci- volajte v prípade, kedy je potrebná rýchla zdravotnícka pomoc a nie sú potrební hasiči či polícia - napr. ak ste svedkami nehody cyklistov mimo dopravnej komunikácie

  Ďalšie čísla, ktoré vzhľadom k svojej aktuálnej polohe môžete použiť:

  • 159 – mestská polícia
  • 18 300 – horská služba
  • 112 - integrovaný záchranný systém - volajte, keď sa stalo niečo, u čoho bude potrebné viac zložiek záchranného systému (autonehoda, požiar, ...). Toto číslo volajte tiež v prípade, keď nemáte signál.

  Vždy je výhodnejšie volať na konkrétne linky ako na 112, pretože tu nemusia byť školení odborníci na telefóne.

  Ako správne postupovať na mieste nehody:

  1. 30 sekúnd na upokojenie: Rozhliadnite sa okolo seba, zhodnoťte situáciu. Porovnajte si v hlave myšlienky i ďalšie kroky.

  2. Zaistite vlastnú bezpečnosť - napríklad si navlečte rukavice (obzvlášť dôležité je to u krvácajúcich poranení kvôli riziku infekcie)

  3. Zaistite bezpečnosť seba i ostatných, aby nedošlo k ďalšiemu riziku (autonehoda, požiar, elektrický prúd)

  4. Obhliadnite ranených, aby ste získali prehľad

  5. Preveďte život zachraňujúce úkony:

  • strčte prsty (v rukavici) do rany masívne krvácajúceho človeka
  • zakloňte hlavu bezvedomého (kvôli nezapadnutiu jazyku)
  • prekryte ranu v hrudníku dlaňou (u pneumotoraxu = prepichnuté pľúca, u rany je spenená krv)

  6. Volajte sanitku

  7. Ošetrujte ranených. Ak je ranených viac, ošetrujte podľa intenzity zranenia. Všeobecná pomôcka znie: kto zvláda veľa kričať, počká.

  8. Zotrvajte na mieste až do konca. Môže sa stať, že niekto zo záchranné zložky bude potrebovať pomôcť (s raneným, s okolnosťami ranení, kvôli svedectvu, …)

  Nepanikárte!

  Keď vytočíte ktorékoľvek číslo, buďte vždy pripravení operátorovi oznámiť:

  • svoje meno a priezvisko
  • číslo telefónu, z ktorého voláte (pre prípadné spätné zavolanie)
  • miesto, kde sa nachádzate = najdôležitejší bod! Názov mesta, ulice, číslo domu, poschodie. Keď ste mimo mesto, povedzte číslo cesty, prípadne názov blízkej dediny a smer jazdy.
  • čo sa stalo
  • koľko ľudí je zranených
  • aké sú zranenia, na aké bolesti a ťažkosti sa sťažujú
  • ako to zvládate, s čím potrebujete pomôcť a poradiť
  • počkajte na ďalšie otázky
  • neprestávajte hovor skôr ako dispečer!

  Zaujíma vás viac?

  Vďaka osvedčenej aplikácii Prvá pomoc si môžete priebežne zlepšovať svoje vedomosti a skrz jednoduché ovládanie sa jednoducho dostanete k samotnému postupu poskytnutia prvej pomoci.
  Väčšina profesionálnych hasičov a záchranárov odporúča špeciálnu mobilnú aplikáciu Záchranka, vďaka ktorej môžete jednoducho zavolať o pomoc a ktorá tiež na príslušné miesta odošle vaše presné GPS údaje a tým uľahčí určenie vašej aktuálnej polohy.

  Aplikácie pre Android je na stiahnutie tu:

  Prvá pomoc  Záchranka

  Aplikácie pre iOS je na stiahnutie tu:

  Prvá pomoc  Záchranka

  Obe aplikácie sú skvele a jednoducho spracované, napriek tomu silne odporúčame si ich po stiahnutí prejsť, aby ste vedeli, čo a ako robiť v prípadoch núdze. Aplikácia Záchranka vyžaduje overenie mobilného telefónu, čo je vzhľadom k možnému zneužitiu úplne pochopiteľné.


  Cenová
  bomba
  Akcia zmizne za
  2:17:45:39
  Mizuno Core 3/4 Tight
  -60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
  18,95 € 47,95 €
  už len 7 ks za túto cenu