info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Nordic Walking/Runwalk je prekvapivo (ne)náročný šport

23. 05. 2019
Nordic Walking je športová aktivita nenáročná na aktuálnu kondíciu aj vybavenie, vhodná pre všetky vekové a výkonnostné skupiny. Má veľmi dobrý vplyv na zdravie - je to prirodzený pohyb, u ktorého si sami volíme intenzitu a tempo.
Nordic Walking/Runwalk je prekvapivo (ne)náročný šport

Pri správnej technike u Nordic Walking zapájame až 90 % všetkých svalov. Často stretnete skupinky, ktoré sa nikam neženú a pri chôdzi nezavrú pusu - aj preto sa veľa ľudí nechalo strhnúť týmto atraktívnym športom.

Zrodenie Nordic Walking - "Severskej chôdze" sa dá jasne určiť - vznikol v severských krajinách (oficiálne vo Fínsku v roku 1930) ako letná príprava tamojších bežcov na lyžiach. Postupom času sa palice premietli do tréningu v horách a zanedlho aj ako pomôcka pri turistike. Z Nordic Walking sa vyvinuli ďalšie alternatívy pohybu s palicami - Nordic Runwalk, Nordic Blading, Nordic Snowshoeing, Nordic Cruising, Nordic Running.

Využitie:

 • rozhýbanie celého tela
 • úprava držania tela;
 • odľahčenie kolien, achiloviek a bedier
 • zvýšenie kondície
 • efektívne chudnutie
 • psychický odpočinok
 • výborný tréning pre bežcov (začiatočníkov i pokročilých)

Ďalšou nespornou výhodou je priestor, v ktorom Nordic Walking robíte, teda vonku kdekoľvek na svete. Vďaka tomu sa nadýchate čerstvého vzduchu a môžete si užívať úchvatné výhľady na hrebeňoch hôr alebo pozerať po hubách pozdĺž lesnej cesty v doline. No, a keď nie je po ruke hlbšia príroda, postačí mestský park alebo nábrežie.

Rovnako ako pri chôdzi, behu alebo cyklistike si dĺžku trasy a terén vyberáte sami a tým si určíte aj náročnosť. Môžete ísť, kam vás oči povedú, rovno za nosom alebo po ceste na obľúbenú vyhliadku. Kamkoľvek.

Nordic Walking

Naučiť sa správnu techniku ​​chôdze a behu je síce vcelku jednoduché, ale musíte si dať pozor na niekoľko základných bodov. V podstate ide o rovnakú techniku, akú využívate pri bežeckom lyžovaní:

 • telo mierne naklonené vpred
 • pohyb paží vychádza z ramien
 • od palíc sa odrážate (nielen pokladáte vedľa seba) - palice musia zostávať za vami
 • striedavo povoľujte úchop (pred zdvihnutím) a opäť uchopte palice (pred položením a odrazom)

Rýchlosti chôdze musíte prispôsobiť náklon tela (čím rýchlejšie, tým viac naklonené) i frekvenciu odpichovania.

Vďaka paliciam ľahšie zdoláte kopce a budete neustále navyšovať svoju fyzickú kondíciu. Pretože zapájate svaly celého tela, jedná sa o jeden z najzdravších športov. So správnou technikou budete prehĺtať kilometre ako na bežiacom páse - nech ste trénovaný športovec alebo s vyššou frekvenciou pohybu, len začínate.

K Nordic Walking a Runwalku potrebujete predovšetkým kvalitné palice, ktoré tlmia nárazy a poriadne bežecké topánky, ktoré vás ochránia pred zranením zo zlého došliapnutia. Vhodné je športové oblečenie, v ktorom nebudete obmedzení v pohybe, a zároveň bude dobre odvádzať pot od tela. V chladných mesiacoch si rozhodne nezabudnite vziať rukavice, aj keby len do vrecka - pre istotu. Na dlhšie vychádzky vyberte bežecký batôžtek alebo ľadvinku, nech môžete udržiavať pitný režim.

Nordic Walking

Ako vyberiete palice?

Palice vyberajte podľa výšky svojej postavy (určuje výšku palice), hmotnosti postavy (určuje materiál palice), spôsobu použitia (určuje výšku i materiál) a typu palice (teleskopická / pevná dĺžka). Správna dĺžka palíc dosahuje zhruba k stredu hrudníka.

Dajte si pozor, palice na Nordic Walking sú znateľne kratšie ako palice na Nordic Running. Rovnako tak menej výkonnostné typy (a pokročilé vekové kategórie) musia pozerať skôr po kratších paliciach - pohyb s nimi nebude tak dynamický, zato ušetríte veľa síl.

Všeobecný vzorček pre výpočet dĺžky palíc na Nordic Walking je: výška postavy (cm) x 0,68 = výška palice.
Vzorček pre výpočet dĺžky palíc na Nordic Runwalk je: výška postavy (cm) x 0,78 (± 3 cm) = výška palice.
Vzorec pre výpočet dĺžky palíc na Nordic Running je: výška postavy (cm) x 0,78 (+3 až 5 cm) = výška palice.

Ak máte problémy s ramenným kĺbom a krčnou chrbticou, kúpte radšej nižšie palice. Ak problémy nemáte a chystáte sa s palicami často behať, určite si kúpte vyššie palice.

Dajte pozor na trekové palice. Treková palica máva pútko ako palica na zjazdové lyžovanie. Palice na Nordic majú väčšinou pútko ako rukavičku (navlečiete do neho dlaň), ktoré lepšie držia na ruke. Hrot u palíc na Nordic je tupý, u treku je ostrá špička.

Nordic Walking

Materiály palíc

Hliníkové palice a palice zo sklolaminátu:
Hliníkové palice sú najťažšie a najmenej kvalitné. Rovnako ako palice zo sklolaminátu nie sú odpružené, a tak všetky nárazy a otrasy musia absorbovať vaše paže (ak sú odpružené, skladajú sa väčšinou z viacerých kusov a za životnosť väčšiny spojov by sme ruku do ohňa rozhodne nedali - veľa záleží na výrobcovi).

Tieto typy palíc sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí chcú palice za čo najnižšiu cenu a pre tých z vás, ktorí berú Nordic Walking skôr ako ľahkú prechádzku s priateľmi, než ako plnohodnotnú náhradu za bežecký tréning. 

Karbónové palice:
Čím viac karbónu je v palici, tým lepšie. Palica je ľahšia, tvrdšia, lepšie drží smer (nevykláňa sa) a otrasy neprechádzajú do vášho tela. Vyrábajú sa od 20 % po 100% karbónové palice. Počet percent karbónu v karbónovej palici udáva CI (carbon index). Napríklad CI 550 znamená, že v palici je 55 % karbónu. Palice z tohto materiálu si zaslúži každý, kto chce aktívne vylepšovať svoju fyzickú kondíciu.

U karbónových palíc platí, že čím vyššiu váhu máte, tým viac karbónu by palica mala obsahovať - ​​lepšie vás podržia a skvele odpružia váš pohyb. Ak chcete slušné palice, na ktoré sa môžete spoľahnúť pri chudnutí, behu a celkovej väčšej záťaži, voľte palice, ktoré sú aspoň zo 40 % karbónu.

Nordic Walking

Sú lepšie skladacie (teleskopické) alebo pevné palice?

Teleskopické palice sú samozrejme skladnejšie. Pripnete ich na batoh a hurá na výlety. Navyše si ich môžete nastaviť presne podľa aktuálnych podmienok - kratšia na pomalú nenáročnú chôdzu, dlhšia do terénu a na behanie. Mohlo by sa zdať, že vás nič nemôže zastaviť v kúpe skladacích palíc, ale opak je pravdou.

Teleskopické palice nikdy nebudú mať životnosť a kvalitu spracovania, ako palice pevné. Pevné palice majú všeobecne lepšie tlmenie a nezavinia váš pád, ak si ich zle utiahnete (palice sa môžu v nevhodnom momente zasunúť a neslúžia ako opora).

Máte tiež chuť vybehnúť do šíreho sveta po štyroch? Tak smelo do toho - kto chce behať lepšie, palice u nás vždy nájde!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:01:10:57
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu