info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Naša "ghanská strela" - Titus Ablorh

17. 11. 2017
Je nám cťou predstaviť vám nášho nového ambasádora. Je ním vynikajúci ultramaratónec Titus Ablorh, ktorý je v ultraběžeckej "brandži" síce ešte len nováčikom, avšak už teraz nabehal viac, ako mnohí z nás za celý život. Prečítajte si, čo ho k behaniu priviedlo a kam mieri.
Naša "ghanská strela" - Titus Ablorh

Tito, máš ghanské korene a perfektnú češtinu. Narodil si sa tu alebo tam? A navštevuješ Ghanu?
Môj otec v Brne študoval a počas vysokoškolského života tu spoznal mamu. Ja som sa tu už teda narodil. V Ghane som bol za svoj život dvakrát, naposledy vlani v lete, spoločne s celou našou rodinou. V budúcnosti by som sa tam rád zase pozrel. A kto vie, raz napríklad už so svojou vlastnou rodinou.

Vieme o tebe, že si od detstva závodne tancoval, dokonca veľmi úspešne. Ako sa to stane, že je z tanečníka ultramaratónec?
Áno, štandardným a latinskoamerickým tancom som sa venoval od útleho veku - od mojich 5 do 21 rokov som strávil na tanečnom parkete prevažnú väčšinu svojho voľného času. Úspešný tanečník musí spĺňať a zároveň rozvíjať veľa aspektov tanečného prejavu, ako je technika, pohyb, rytmické vyjadrenie, takt a základný rytmus či schopnosť akejsi spolupráce s partnerom, tzv. partnering. Tanečník, ktorý chce ísť s dobou a zvládať všetky tieto aspekty vo veľmi náročnom tempe však musí počítať aj s veľkou fyzickou náročnosťou. Preto mimo tie klasické tanečné hodiny vyhľadáva aj tréningy, na ktorých rozvíja svoju fyzickú pripravenosť.

Ja som mal to šťastie, že som sa stretol s človekom, ktorý ma mnoho rokov fyzicky pripravoval veľmi dobre - tým by som chcel poďakovať svojmu dlhoročnému trénerovi Eduardu Havlíkovi za moju dôslednú prípravu. No a s ním a s kamarátmi (tanečníkmi) sme sa kedysi vydali otestovať svoju fyzickú zdatnosť na jeden prekážkový (OCR) závod. Nezostalo pri jednom a po asi 2 rokoch pretekania som zistil, že mi prirástol k srdcu hlavne samotný beh. A tak sa zrodila láska k prírode, behaniu a neskôr aj k samotnému ultratrailu.

Ako dlho beháš celkovo a ako rýchlo si sa dostal k ultratrailu?
Prvý OCR závod som bežal v lete 2014 v Liberci. Boli to najkratšie preteky zo série Spartan Race, teda Sprint (5 km a viac + minimálne 20 prekážok). Počas roku 2015 som sa "prebehal" až k tomu najdlhšiemu a v septembri 2016 absolvoval Ultra Beast (40 km a viac + minimálne 60 prekážok). Medzitým som sa zúčastňoval rôznych kratších až stredne dlhých behov v Brne a okolí. Prvý, pre mňa naozajstný ultratrail som okúsil až v zime tohto roka a to na LH24 (24 hodín na Lysej hore), ktoré pre mňa bolo veľkou neznámou a následne aj pekným kopancom, aby som začal poriadne makať.

Titus Ablorh

Čo ti behanie prináša?
Už počas mojej tanečnej kariéry som si vybudoval pozitívny vzťah k pohybu ako takému. Pri tanci ma napĺňalo spojenie pohybu s hudbou, s partnerkou a s publikom. Pri behaní som väčšinou sám, ako v tréningu, tak hlavne pri dlhom závode. Baví ma príroda, jej zvuky, pohyby a predovšetkým výhľady, scenérie. Užívam si to.

Aká je tvoja doteraz najdlhšia súvislá trasa?
Bol to tohtoročný Štefánik trail 140, trasa vedúca po hrebeni Malých Karpát v dĺžke 144 km.

Tréning na ultratrail zaberie veľa času. Kedy a ako trénuješ?
Pracujem na smeny. Keď mám rannú, idem väčšinou behať po práci. Telo už je nejakým spôsobom naštartované a nebýva s tým väčší problém. V prípade, že mám popoludňajšie, musím sa donútiť ráno / dopoludnia. Keď už ale vybehnem, v práci sa mi potom popoludní dobre pracuje :-)

V akých topánkach beháš?
Nemám ich až toľko ako väčšina bežcov. Terén v mojom tréningovom prostredí je väčšinou offroad. Cestné tenisky mám len jedny a to skôr len pre prípad. Jedny z mojich prvých trailovek, ktoré zároveň stále obúvam s veľkou obľubou (aj keď skôr už len do tréningu) sú adidas Response TR Boost. Mám v nich už nabehaných mnoho kilometrov od kratších až po stredne dlhé ultra. Stále vyzerajú ako nové a nedarí sa mi ich odrovnať :-). Veľkým prekvapením pre mňa boli New Balance MT980BO, ktoré moju úzku nohu (kvôli ktorej som mal občas problém zohnať pohodlnú topánku v nárte) obopli úplne dokonale. Ich skvelý komfort a nízky sklon pre prirodzený beh spoločne s agresívnym vzorkom ma sprevádzajú počas väčšiny dlhých tréningov, ktoré v príprave absolvujem.

Zo závodných som si veľmi obľúbil Salomon S Lab Sense Ultra. Mojím úzkym nohám padli dokonale, a ako už vyplýva z názvu, na dlhé ultratrailové preteky sú ako stvorené. Po novom v mojom botníku pribudli ešte Columbia Montrail Fluidflex F.K.T. II. Ich prvé testovanie prebehlo rovno formou závodu a bežať 150 km v nových topánkach nebol jeden z mojich najlepších nápadov. Verím ale, že vzhľadom na ich ľahkosť, dostatočnú tlmivosť a skvelo držiaci grip za takmer akýchkoľvek podmienok si v mojom bežeckom botníku nájdu miesto niekde veľmi v popredí.

Prispôsobuješ behaniu tiež stravu? Máš pocit, že to, čo ješ, ovplyvňuje tvoj výkon?
Od doby čo behám, jem určite inak. Ale nijako zvláštne. Jem všetko, na čo mám chuť! Snažím sa jesť pravidelne. Občas to vyzerá, že jem stále :-). Rozhodne pribudlo ovocie a trochu aj zeleniny (tú však od detstva veľmi nemusím :-D). S tým pociťujem určite o niečo viac energie než predtým.

Titus Ablorh

Keď sa ti ráno naozaj nechce vybehnúť, čo ťa zaručene vytiahne z postele? (A ako to, že to nezafungovalo pred tohtoročným Brnianskym masakrom? :-D)
Zákerná otázka! :-D Na preteky normálne nezaspávám. Celkovo spím málo a keď toho práve veľmi nenaspím deň pred pretekmi, čo nie je výnimkou, snažím sa aspoň týždeň pred ním chodiť o niečo skôr ako zvyčajne. Pred Masakrom som mal náročný deň a išiel som spať ešte neskôr, než som chcel. Asi mi to nebolo súdené. Inokedy ma teda z postele vytiahne natešenosť a zvedavosť, čo mi nový bežecký deň zase prinesie.

Ako vznikla tvoja spolupráca sa Sanasportem? V čom je pre teba prínosom?
Vznikla na odporúčanie jednoho z mojich bývalých trénerov zo SRTG Brno (Spartan Race Training Group) Martina Dvořáka. Týmto by som mu rád poďakoval. Prínos vidím predovšetkým v stabilnom zázemí. S chlapcami zo Sanasportu sa ešte len zoznamujem, ale väčšinou nás spájajú dohromady spoločné bežecké ciele / preteky a príprava na ne.

Chystáš sa s nami na UTMB. Ako sa na závod tešíš?
Vlastne ani neviem, kedy prvýkrát som tento pojem zaznamenal. Čo si ale dobre pamätám je, že som povedal, že do Chamonix rozhodne raz chcem a UTMB jednoducho pobežím. Bola to tzv. láska na prvý pohľad. Hneď som si teda začal zisťovať informácie a plánovať kvalifikačné preteky na získanie bodov. Tohtoročný ročník som pozorne sledoval. Mal som hŕbu favoritov a obľúbených bežcov. Dúfam, že budúci rok budú moji kamaráti a známi sledovať online zase ma :-). V živote som nemal jasnejšie cestu a cieľ ako je tomu práve teraz v behu. Teším sa neopísateľne.

Titus Ablorh

A potom? Máš ešte nejaký vysnívaný závod, ktorého by si sa chcel zúčastniť?
Po UTMB ma rozhodne láka Marathon Des Sables, čo je približne 250 km dlhý závod naprieč Marockou časťou Sahary, rozdelený do 6 etáp. Panujú tu extrémne podmienky, 50 stupňové horúčavy, minimálna vlhkosť vzduchu a silný vietor. Takisto ma lákajú ultratraily v Amerike, napríklad Western States Endurance Run alebo Badwater Ultramarathon, teda dva z najťažších 100 míľových závodov na svete. Samotné Spojené štáty ma nikdy nelákali, v rámci závodu, by som sa tam ale pokojne vypravil. Na tieto závody mám však ešte veľa času, rád by som k nim postupne bežecky a predovšetkým psychicky dozrel.

Kto je tvoj bežecký vzor? Kto ťa inšpiruje?
Nikdy som nemal vyložene vzor ani tanečný ani bežecký. Hŕbu tanečníkov som však obdivoval a niektorých bežcov teraz obdivujem. Killian Jornet, François D'Haene, Ryan Sandes, Scott Jurek, Karl Meltzer alebo Rachid El Morabity sú v ultratrailovom svete veľmi zvučné mená. Ich majitelia dokázali mnohokrát až neuveriteľné veci. Chcel by som byť raz rovnako neuveriteľný pre mojich blízkych :-)

Veríme, že budeš! :-) Ďakujeme za odpovede a prajeme mnoho bežeckých aj neběžeckých úspechov.

                                         

O Titovi u nás rozhodne ešte budete počuť. Ak sa vám na to nechce čakať, sledujte ho na Facebooku.

A ak vás zaujíma behanie dlhých tratí a radi by ste si to tiež vyskúšali, mrknite na naše videá zo seriálu Môj Prvý Beh, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o Ultramaratóne.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:10:37:49
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu