info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Na vlastné oči: Test slnečných okuliarov Oakley Crossrange Patch

09. 11. 2018
Pri spolupráci so Sanasportem som bol oslovený k otestovaniu športových okuliarov značky Oakley. Konkrétne modelu Crossrange Patch. Hneď po rozbalení som mal pocit, že v rukách držím niečo naozaj výnimočné.
Na vlastné oči: Test slnečných okuliarov Oakley Crossrange Patch

Je tomu už nejaký ten piatok, kedy som vyberal ideálne bežecké slnečné okuliare. Doma sa mi vtedy zišlo pár kúskov od typicky športových značiek až po tie nie priamo bežecké, ale ako sa hovorí tzv. lifestylové. Všetky slúžili super. Od tých klasických s Wayfarer rámom až po tie s viac športovým dizajnom a rôznymi vymoženosťami, farbami a tvarom šošoviek.

Vybaľujem a prvýkrát nasadzujem

Model Crossrange Patch sa vyznačuje práve klasickou Wayfarer konštrukciou s výmennými, športovo ladenými komponentmi. K dostaniu je v rôznych povrchových úpravách a vo viacerých farebných variantoch ako samotných okuliarov, tak šošoviek.

Hneď po rozbalení som mal pocit, že v rukách držím niečo naozaj výnimočné. Z krabičky na mňa vykukol krásny čierny mikrovláknový sáčok s logom Oakley. Vnútri na mňa čakala leštená čierna varianta okuliarov so šedými šošovkami a okrem toho jeden pár náhradných nožičiek a nosník. Prvý dojem z okuliarov bol úžasný.

Priznám sa, že pred prvým nasadením som bol trochu v rozpakoch. Leštená úprava povrchu sa mi nezdala správna. Nosník aj stranice mi však padli dokonale. Nie je to tak úplne náhoda, stará sa o to práve Three-Point Fit Systém, pri ktorom sa okuliare dotýkajú hlavy práve len na troch miestach (na nose a za ušami). Na mojej pomerne malej hlave všetko sedelo ako ušité priamo na mieru. Nosník nijako nedrel, sedel pekne a stranice tiež. Pri nasadzovaní príjemne obopínali spánkovú kosť. Aj keď sa okuliare nikam nešmýkal, stále som mal vďaka leštenému povrchu trochu zvláštny pocit.

Oakley Crossrange

Mením základnú výbavu

Všetko sa však zmenilo po výmene nosníka a straníc. Od tých klasických sa líšia pogumovaním. To má na starosti systém Unobtainium, ktorý všetko drží pekne na svojom mieste. Pogumovaný nosník mi dodal istejší pocit pri nosení a spodná pogumovaná časť nožičiek to všetko ešte viac umocnila. Na celkovom vzhľade sa nič nezmenilo, pretože pogumované sú iba vnútorné časti jednotlivých komponentov.

Výmena nosníka i nožičiek je jednoduchá a veľmi rýchla, nosník je zacvakávací a nožičky na malú poistku. Nikde nič nevŕzga a všetko sedí na milimetre. Z hľadiska spracovania teda nemám žiadne výhrady.

Milujem design aj vlastnosti

Modelu s čiernym lešteným povrchom a zdvojeným mostom sekundujú sivé šošovky, ktoré odfiltrovávajú až 99 % odrazených slnečných lúčov. Patentovaná technológia HDO (High Definition Optics) poskytuje vynikajúcu jasnosť a ostrý zrak. O ochranu pred UV žiarením sa tu stará technológia Plutonite, ktorá filtruje 100 % UVA / UVB / UVC i modrého svetla. Čo to v praxi znamená?

Oakley Crossrange

Šedé šošovky sú vhodné do všetkých poveternostných podmienok, predovšetkým potom v ostrom svetle. Svojim zafarbením zvyšujú komfort videnia v akejkoľvek situácii. Ja osobne som schopný pri behu používať okuliare až do západu slnka a aj v momente, kedy slnko vôbec nesvieti. Ľahko šedé zafarbenie mi teda úplne vyhovovalo, a tak som okuliare využil aj počas podvečerných výbehov. Pochopiteľne mi skvele poslúžili aj počas veterných dní ako ochrana pred silným vetrom.

V týchto situáciách som ocenil a vlastne sa prvýkrát zamyslel nad zdvojeným mostom. Jeho funkciu som prisúdil práve lepšej cirkulácii vzduchu a teda i možnosti stále čírych šošoviek bez zahmlievania. Aj v momente, keď som bol zahalený kapucňou a "fučal" si pod okuliare, k žiadnemu zahmleniu nedochádzalo. Vzduch teda prúdil oným otvorom medzi šošovkami dovnútra a po stranách von.

Perfektne drží a neprekáža

Čo sa týka použitých materiálov a váhy samotných okuliarov: ani som o nich nevedel a často zabúdal, že ich na očiach vôbec mám. To práve vďaka použitému obrubovému materiálu O Matter, ktorý je firmou Oakley patentovaný. Je ľahký a veľmi flexibilný, rovnako ako celé okuliare.

V neposlednom rade okuliare spĺňajú štandardné požiadavky na odolnosť voči pádu, úderu a nárazu. Mojím prianím teda bude, aby mi dlho vydržali, a spoločne sme zažili nielen veľa nabehaných kilometrov, ale predovšetkým mnoho slnečných dní.

Autorom recenzie je Titus Ablorh, UTMB bežec

Prezrieť Oakley Crossrange


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:34:04
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu