info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Na skialpy bez kompromisov: Haglöfs Vassi Touring GTX

26. 01. 2022
Tápete, v čom sa vydať do hôr na skialpy? Vyskúšal som komplet od švédskej značky Haglöfs stvorený presne pre potreby nadšených skialpinistov. Nenechá vás v štichu v žiadnej situácii. Odolá vetru, snehu, neduhom počasia, a pritom sa budete skvele cítiť po celý deň.
Na skialpy bez kompromisov: Haglöfs Vassi Touring GTX

Vybrať oblečenie na skialpy je o dosť ťažšie, než vybrať oblečenie na bežky alebo zjazdovky. Hoci by sa mohlo zdať, že i keď sú si tieto športy blízke, stačí vziať oblečenie na jeden z týchto športov a je vyhrané. Bohužiaľ, tak ľahké to nie je. Skialpy spájajú tri veľmi ťažko skĺbiteľné situácie:

Výstup – pri ňom sa zahrejete násobne viac ako na bežkách a potrebujete dokonale funkčné oblečenie, tu by asi šlo vybrať z bežkárskeho.

Príprava na zjazd – vo vetre a mraze často na nekrytom vrcholku hory – tu by sa skvele hodilo teplé expedičné oblečenie. Dosť pomôže tréning odoberania pásov a prípravy na zjazd. Tento čas treba skrátiť na nutné minimum. Pokiaľ máte závodné lyže, je to otázka sekúnd. Pri bežnej túre je dobré sa dostať maximálne na päť minút.

Zjazd - tu by skvele fungovalo zjazdárske oblečenie. Lenže pri skitouringu sa nechcete neustále prezliekať, a práve preto je dobré si zvoliť špeciálne oblečenie na skimo. Základom je oblečenie na trailový beh alebo bežky a na ne potom pridať ešte špeciálnu vrstvu ako finálnu ochranu. My sme otestovali komplet Haglöfs Vassi Touring GTX bundu a nohavice. Ako test dopadol? 

skialpy running2

Vzhľad

V minulých rokoch boli v lesoch a na svahoch vidieť najmä krikľavé farby. Zato tento rok je hitom umiernenejšia zelená olivová farba až khaki, často v kombinácii s ešte jednou farbou. V tomto prípade s modrou. Celá kombinácia vyzerá veľmi decentne, a pritom veľmi zaujímavo a je neprehliadnuteľná.

Čo si budeme hovoriť, na svahu jednoducho musíme byť vidieť, pretože často chodíme po zjazdovkách alebo ich musíme križovať a ostatní lyžiari o nás musia vedieť. Strih je rovný, takže bude sedieť každému. Zdôraznené línie síce môžu vyzerať lepšie, ale nie každý sa do takého oblečenia dokáže nasúkať. Navyše pri pohybe oceníte čo najväčšie pohodlie.

skialp running2

Funkčnosť a vychytávky

Pri takto špecifickom oblečení je najdôležitejšia jeho správna funkčnosť. Tu sa oddeľuje dobré oblečenie, ktoré môže fungovať, od toho špičkového, ktoré vám pomôže zvládať aj tie najťažšie situácie.

Základom sú dva protichodné parametre – priedušnosť a neprefúkavosť/nepremokavosť. O to sa tu stará membrána GoreTex Active v kombinácii s takticky umiestnenými zipsami. Bežne pri výstupe nepoužívam bundu a stúpam v tričku alebo veste. Bundu nechávam na chrbte len na zjazd, prípadne ju vyťahujem, pokiaľ začne byť naozaj veľká zima.

V prípade Vassi som často bundu nechával na sebe aj na výstup a rozopol všetky vetracie zipsy. Navyše je tu možné obojstranné rozopnutie hlavného zipsu a tým teplotu dokonale regulujete. Na nohaviciach potom stačí rozopnúť dva postranné zipsy a o tepelnú pohodu pri stúpaní je postarané.

Pred zjazdom najprv zapnem zipsy a o zahriatie sa už postará moje telo v kombinácii s membránou GoreTex Active, ktorá odvedie vzniknutú paru, ale neprefúkne ani nepremokne.

Pri tejto operácii som si na kopci všimol jediný nedostatok, ktorý by si zaslúžil pozornosť výrobcu: hlavný zips je nutné pred zapnutím veľmi starostlivo usadiť do drážok jazdca, inak sa rýchlo zasekne a vy máte o zábavu postarané. Preto som začal využívať to, že som nerozopínal bundu celú, ale vždy rozopol časť z vrchu a časť odspodu a takto stúpal. Na kopci som potom len zipsy dopol.

skialp running2

Pre skialpinistu sú dôležitou súčasťou výbavy aj vnútorné vrecká, určené na stúpacie pásy od lyží, ktoré musia byť v teple. Je to skvelá vychytávka u tých najlepších búnd. Pás tak nedávate voľne pod bundu, ale každý má svoje vlastné vrecko. Potom nikde nelieta a nemôže vám náhodne vypadnúť do snehu.

Bohužiaľ tu výrobca asi počítal s použitím hlavne pre rýchlostných športovcov, pretože kapsičky sú vhodné pre pásy do cca 80 milimetrov – najlepšie sa do nich strkajú závodné pásy. Moje 76 mm široké išli ešte stále ľahko, širšie už ale boli trochu problém. Skvelými drobnosťami sú šikovne riešené vrecká (napríklad so sieťkou na mobil, aby vo vrecku nelietal). Pohodlie zlepšuje možnosť pripnúť kapucňu k chrbtu a možnosť jej dotiahnutia gumičkami.

skialp running2

Bezpečnosť v prípade lavíny: technológia Recco

Samostatnou kapitolou je integrácia technológie Recco. Ide o pasívny vyhľadávací systém pre prípad zavalenia lavínou. Vassi je touto technológiou vybavené, takže ak by vás zavalila lavína a rozbil sa vám vyhľadávač, s pomocou vysielača Recco (ktorý majú aj českí a slovenskí záchranári) vás dokážu nájsť aj pod 30 metrov hlbokou vrstvou snehu.

V oblečení je všitých niekoľko doštičiek tak, aby v prípade že skončíte pod lavínou, bola aspoň jedna schopná odrážať signál lavínového vyhľadávača. Technológia na rozdiel od klasického lavínového vybavenia nevyžaduje na strane športovca žiadne napájanie ani inú údržbu. O všetko potrebné sa postarajú záchranári. Tí majú špeciálny vysielač, ktorého signál sa od takto vybaveného oblečenia odrazí a spoľahlivo a extrémne rýchlo navedie záchranárov až k vám.

Nie je to samozrejme náhrada za klasickú lavínovú výbavu, pretože najrýchlejšie si vždy dokážu pomôcť skialpinisti na mieste a na tieto účely je stále dôležité vedieť s lavínovou výbavou zaobchádzať.

skialp running2

Celkové hodnotenie

Pokiaľ to so skialpami myslíte vážne, potrebujete špičkové vybavenie. Nielen lyže, viazanie a topánky. Ani nad oblečením nemôžete len tak mávnuť rukou. Na výbavu som veľmi náročný a Haglöfs Vassi ma presvedčilo, že je to perfektná voľba aj na tie najnáročnejšie túry v najťažších podmienkach, rovnako ako na pohodovú prechádzku pozdĺž zjazdovky...

Plusy a mínusy

+ Perfektné spracovanie
+ Skvelá priedušnosť
+ Neprefúkavosť
+ Nepremokavosť
+ Systém Recco
+ Vrecko na mobil

- Mierne ťažšie zapínanie hlavného zipsu
- Malé vrecká na pásy


text: Michal Hrabec, Running2.cz

foto: Running2.cz


SKIALPOVÉ OBLEČENIE HAGLÖFSCenová
bomba
Akcia zmizne za
2:10:04:46
Mizuno Terry FZ Jr
-68 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
15,24 € 46,94 €
už len 12 ks za túto cenu