info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Matej vyskúšal sálové topánky Salming Eagle

06. 10. 2021
Vybavenie na halové športy má svoje špecifiká. Keďže pod strechou nefúka vietor, musí byť oblečenie aj topánky veľmi priedušné, aby ste sa po pár minútach hry nezačali kúpať vo vlastnej šťave. Salming s tým počíta a všetko vybavenie je na to špeciálne prispôsobené.
Matej vyskúšal sálové topánky Salming Eagle

V súvislosti so švédskou značkou Salming sa väčšine z vás vybavia kvalitné bežecké topánky. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám vybaví aj ich indoorová kolekcia, ktorá najmä v oblasti florbalu patrí medzi dlhoročných svetových hegemónov. A práve na jednu z dôležitých súčastí indoorovej kolekcie Salming sa pozrieme bližšie.

Sálové topánky produkuje značka Salming už viac ako 10 rokov a jej skúsenosti sú hlavne v posledných rokoch viac ako viditeľné. S kľudným srdcom môžeme každému priaznivcovi sálových športov odporučiť jeden z top modelov rady KOBRA, VIPER alebo HAWK 2.

V našej recenzii sa však bližšie pozrieme na model, ktorý z celej kolekcie sálových topánok Salming ponúka najlepší pomer cena vs. výkon - model Salming Eagle.

Salming Eagle

SALMING EAGLE

Začnime tým, čo každého záujemcu poteší pravdepodobne najviac. Model Salming Eagle z kolekcie 21/22 štartuje na príjemných 98 € ako v pánskej, tak aj v dámskej verzii. Do vypredania zásob je navyše k dispozícii aj minuloročná verzia modelu Eagle, ktorá sa líši len dizajnom a predáva sa so zľavou 26 %. Hoci je cena Salming Eagle výrazne príjemnejšia oproti top modelom značky, tak vlastnosťami a kvalitou im môže zdatne konkurovať.

ZVRŠOK - POHODLIE PREDOVŠETKÝM

Od prvého nazutia ma oslovilo absolútne pohodlie, ktoré topánky ponúkajú. Kombinácia príjemne polstrovaného interiéru, mäkkého jazyka a skôr širšieho zvršku vyvolá v človeku od prvej chvíle pocit, že v týchto sálovkách nebude problém vydržať hodiny strávené indoorovými aktivitami.
Pri samotnom testovaní sa mi tento pocit potvrdil. Topánky skutočne nikde netlačia a akonáhle vychytáte správnu mieru stiahnutia, ponúknu vám skutočne skvelý komfort bez toho, aby bolo ubrané na potrebnej stabilite.

Značne tomu napomáha celkové spracovanie konštrukcie zvršku. Konštrukcia je trojvrstvová a kombinuje rôzne materiály. Za začiatku ma trochu vystrašila jej najvrchnejšia časť, ktorú tvorí pružná polyuretánová vrstva. Na pohľad gumová vrstva pôsobí nepoddajne a nepriedušne. V praxi však zistíte, že práve táto vrstva je na sálovkách Salming Eagle jedným z najlepších prvkov.

zvršok

Aj pri najvyššej záťaži sa skvele prispôsobí ohybu, nikde netlačí a výborne stabilizuje chodidlo. Obavy z priedušnosti sa mi tiež rozptýlili už počas prvej hodiny ich používania. Topánky Salming Eagle nie sú o nič menej priedušné než akékoľvek iné halovky, ktoré som mal kedy na nohe.

Ako veľký benefit, ktorý tento zvršok ponúka, by som ešte rád spomenul predpokladanú odolnosť topánok. Ja som samozrejme tieto sálovky netestoval v dlhšom časovom období, ale špeciálne vďaka spomínanej vrchnej polyuretánovej vrstve si neviem predstaviť, že by model Salming Eagle trápili neduhy v podobe trhania zvršku a podobne.

MEDZIPODRÁŽKA - TLMENIE NA JEDNOTKU

Alfou a omegou akejkoľvek sálovej topánky je jej schopnosť tlmenia nárazov, ktoré pri sálových športoch vznikajú. Brzdenie z maximálnej rýchlosti behom okamihu, rýchle zmeny smeru, poskoky. To všetko kladie na tlmenie sálových topánok vysoké nároky.

Salming použil do svojho mid-price modelu prémiovú tlmiacu penu s názvom D3O™. Z praxe môžem potvrdiť, že to bol rozhodne krok správnym smerom. Pri lacnejších sálových topánkach je totiž najväčším kameňom úrazu práve použitie nie príliš kvalitnej tlmiacej peny. Tá je potom buď príliš tvrdá s minimálnymi tlmiacimi schopnosťami alebo naopak príliš mäkká a tým nestabilná.

vnútrok topánky

Tlmiaca vrstva modelu Salming Eagle však funguje presne tak, ako od prémiovej tlmiacej vrstvy očakávate. Jej vlastnosti ma prekvapili predovšetkým v oblasti päty, kde som mal porovnateľný pocit ako pri používaní o triedu drahších sáloviek. Zároveň som pri ich používaní ani raz nemal nestabilný pocit.

PODRÁŽKA – PRISPÔSOBENÁ NA VŠETKY SÁLOVÉ  ŠPORTY

Pri podrážke sálových topánok očakávate hlavne dve veci - aby dostatočne podporovala celkovú stabilitu topánky a zároveň, aby mala skvelý grip a nekĺzala ani pri tých najprudších zmenách smeru.

Salming sa s týmito požiadavkami popasoval pri modeli Salming Eagle na výbornú a navyše pridal vlastnosti, ktoré používa u svojich top modelov. Pri testovaní to bola ďalšia z vecí, ktoré ma nadchli. Špeciálne dve technológie - Rollbar™ a LMS™ sa v praxi prejavujú skutočne užitočne a ich osadenie na podrážke oceníte.

špička topánky

Technológia zaoblenia vnútornej strany podrážky Rollbar™ naozaj veľkou mierou uľahčuje prechod do pokľaku a zase späť. Ja môžem len potvrdiť, že kľaknutie si pri florbale či squashi pre mňa nikdy nebolo jednoduchšie - presne tak, ako uvádza výrobca. Druhou z technológií, ktorú by som po testovaní Salming Eagle na ich podrážke ocenil, je technológia LMS™. Vďaka nej je vonkajšia predná časť podrážky rozšírená a špeciálne pri prudkom brzdení a rýchlych zmenách smeru je tých pár milimetrov navyše na stabilite naozaj poznať.

ZÁVER

Záverom by som sa rád čiastočne vrátil na úplný začiatok a opäť spomenul, že za koncovú cenu Salming Eagle dostanete model, ktorý svojou kvalitou a vlastnosťami zodpovedá úplne inej cenovej kategórii.

Salmingu sa tento model sáloviek skutočne vydaril a ak hľadáte univerzálnu sálovú topánku pre prakticky akýkoľvek halový šport (otestované na florbale, squashi a badmintone), a zároveň je pre vás dôležitý aj finančný aspekt, tak sú Salming Eagle ideálnou voľbou.

KÚPIŤ SALMING EAGLECenová
bomba
Akcia zmizne za
2:17:35:01
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu