info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Kompresné podkolienky pre zdravé nohy

03. 08. 2016
Mávate po celom dni v práci opuchnuté nohy? Trápi vás kŕčové žily? Alebo vás skrátka zaujíma, prečo niektorí športovci behajú v podkolienkach? Zoznámte sa s blahodárnymi účinkami kompresie, ktorá poskytuje úľavu a prevenciu pri športe aj v každodennom živote.
Kompresné podkolienky pre zdravé nohy

Kompresné návleky pre športovcov

Ak sa intenzívne venujete športu, isto poznáte ten nepríjemný pocit boľavých a unavených svalov po náročnom tréningu. Najmä ak ste nútení bezprostredne prechádzať z vysokej aktivity do absolútneho kľudu, nestíhajú sa vaše svaly dostatočne zregenerovať a zbaviť nahromadených toxínov uvoľnených pri záťaži. Lenže vysvetľujte šéfovi, že musíte ten ranný tréning najskôr "rozchodiť".

Čo s tým? Riešením je kompresia.

Kompresné návleky či podkolienky podporujú tzv. pomocnú svalovú pumpu, ktorá pomáha odvádzať z končatín krv nasýtenú odpadovými látkami (metabolity) do horných partií tela, kde sa spracujú a vylúči. Ľudské telo je prispôsobené tak, aby bolo schopné vysporiadať sa s metabolity aj bez vonkajšej pomoci, avšak zamestnanie v sede či v stoji túto jeho schopnosť narúšajú.

Trávime viac času v pozíciách, kedy zaťažujeme dolné končatiny a blokujeme prirodzené prúdenie krvi. Svaly tak majú tendenciu opúchať a byť po práci unavené a boľavé.

Kompresné návleky či podkolienky podporí celkový obeh v oblasti lýtka a chodidlá, čím pomáhajú nielen odvádzať metabolické odpadové látky, ale aj zlepšiť prívod okysličenej krvi s živinami, ktorá svalovým bunkám umožňuje optimálne podmienky pre regeneráciu.

Kompresné pomôcky

Kompresia pri práci, kde sedíte alebo stojíte

Môžu pre vás byť kompresné podkolienky užitočné, aj keď nie ste športoví nadšenci? Rozhodne áno! Problémy spôsobené sedavým či stojavým zamestnaním sa netýkajú len športovcov. Práve naopak. Najmä ľudia, ktorí sa málo venujú fyzickej aktivite, mávajú s prekrvením končatín často problémy.

V nohách sa usadzujú toxíny a spomalená krv a lymfa spôsobujú bolesť a opuchy. Kompresné návleky či podkolienky vám rozhodne nenahradia pravidelný pohyb, môžu vám však poslúžiť ako prevencia či doplnok liečby varixov aj rôznych druhov opuchov spôsobených nedostatočným prúdením krvi a miazgy.

Kompresné návleky či podkolienky môžete nosiť dlhodobo, ale ak trpíte kŕčovými žilami, odporúčame poradiť sa s vaším lekárom. Pri použití kompresných podkolienok nie je problém, že varixy máte, ale kde ich máte. Napr. kŕčové žile v podkolennej jamke by návleky skôr uškodili, než pomohli.

Kompresné návleky

Ako môžem svojim nohám uľahčiť?

Nespoliehajte na kompresiu ako na všeliek. Ak chcete predísť problémom, či zmierniť tie, ktoré už máte, stavte na kombinácii kompresie a cvičenia. Vytvorte si v práci pravidelný rytmus, robte si počas dlhého sedenia pauzy, prejdite sa po chodbe, zmeňte polohu.

V ideálnom prípade si každú hodinu a pol urobte 10 drepov, 10 výpadov a 10 výponov na špičky, čím si rozprúdite krv a pretiahnete svaly. Vaše nohy vám budú vďačné.

Najväčším pomocníkom pri návrate krvi z dolnej polovice tela k srdcu je gravitácia, ak máme nohy hore. Ľahnite si na minútu na chrbát a oprite nohy o stenu, či si ich na chvíľu hoďte na stôl.

Lenže pozor! Či už ste si kompresné podkolienky zamilovali akokoľvek, v žiadnom prípade ich nepoužívajte na noc. Organizmus sa počas spánku spomaľuje a kompresia v kombinácii s vodorovnou polohou by bránili prístupu krvi do nôh. Ak chcete aj počas noci funkciu žíl podporiť, siahnite radšej po chladivom gélu či bylinné masti na to určené.

Relaxácia

Technické parametre kompresných pomôcok

  • Kompresné pomôcky sa vyrábajú v podobe podkolienok aj návlekov
  • Na jeden pár podkolienok sa používa 12 km nite
  • Kompresia je stupňovaná - pri členku najvyšší a smerom ku kolenu sa znižuje cca o 20 % (efekt lievika)
  • Kompresia je cielená, vyberá sa podľa veľkosti lýtka
  • Miera kompresie sa líši podľa použitia:
    • Športová kompresia: 24 mmHg pri členku
    • Regeneračná kompresia: 21 mmHg pri členku
Kompresia CEP

Jedným z najskúsenejších výrobcov kompresných pomôcok je nemecká firma medi, ktorá má viac ako 60 rokov odborných skúseností v oblasti medicíny a svoje produkty vyrába závode v Bayreuthu. Produkty športové divízie CEP nájdete v našom e-shope.

Radi by ste si kompresné pomôcky zaobstarali? Vyberte si podkolienky alebo návleky podľa svojho gusta!

 


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:01:23:05
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu