info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Každý skialpinista potrebuje skvelú výbavu

15. 12. 2021
Začínate so skialpinizmom alebo si chcete doplniť výbavu a nemáte úplne jasno, na čo sa sústrediť? Tak ste tu správne. Na čo nezabudnúť a s čím pri výbere začať vám priblížime v ďalších riadkoch.
Každý skialpinista potrebuje skvelú výbavu

Hory sú pokryté snehom a kto ešte nemá výbavu na skialpové radovánky, mal by si ju rýchlo zaobstarať. Z toho dôvodu sme zostavili krátky článok, ktorý vyplní prípadné nejasnosti a umožní vám vykonať správny výber skialpinistických lyží, stúpacích pásov, viazania aj topánok.

Skialpové lyže

Dôležitým parametrom pri výbere skialpinistických lyží je hmotnosť. Čím ľahšie lyže, tým ľahšie je zdolávanie horských terénov. Váha lyže sa tiež prejaví na vašej únave, ktorá sa s ľahšími lyžami dostavuje podstatne neskôr.

skialpy lyže

Ďalším meradlom pri výbere lyží je preferovaný štýl skialpinistu. Niekto má radšej adrenalínový výbeh strmých kopcov (užšie a dlhšie lyže), iný radšej dych vyrážajúci zjazd v neprebádaných terénoch mimo zjazdovky (lyže širšie a kratšie).


Skialpové palice

Palice sú nepostrádateľným doplnkom skialpového lyžovania. Ich hmotnosť opäť ovplyvňuje vašu únavu. Váhová stupnica začína od ťažších hliníkových cez kompozitné materiály až po vysoko kvalitné karbónové prevedenie (najľahšie).

skialpy hůlky

Po hmotnosti je dôležitá aj dĺžka palíc. V prípade skialpových palíc sa často ponúka okamžité riešenie v podobe nastavenia pomocou vysúvacieho mechanizmu s aretáciou.


Skialpové topánky

V kopcoch je to jasné, takže pri skialpinistickej obuvi je znova jedným z najzákladnejších kritérií váha. Ďalším faktorom je potom opäť preferovaný štýl skialpových radovánok. Keď hodláte v rámci skialpovej túry zdolávať hlavne výbehy, potrebujete topánky s minimom praciek, avšak s maximálnou pohyblivosťou v oblasti členka.

skialpy boty

Ak sa chcete sústrediť na zjazdy, hľadajte topánky s prackami (ideálne 2 až 4) a s dostatočnou fixáciou členku.


Skialpová viazanie

skialpy vázání

V súčasnej dobe všetci výrobcovia dodávajú na trh tzv. PIN viazanie, ktoré je veľmi jednoduché na ovládanie a rovnako tak váhovo znesie tie najprísnejšie požiadavky.


UKAŽ VŠE NA SKIALPY


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:13:52
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu