info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Hrdinský fenomén Spartan Race

21. 09. 2016
V poslednej dobe je o ňom veľa počuť. Čím ďalej viac bežcov, crossfiťákov a ďalších športovcov sa púšťa do spoločného trénovanie, aby následne zmerali svoje sily v extrémnom prekážkovom závode s názvom Spartan Race. O čo vlastne ide? A čím to je, že sa zo Spartan Race stáva čím ďalej silnejší trend?
Hrdinský fenomén Spartan Race

Preteky Spartan Race založil pretekár svetového formátu Joe deSena vo Vermonte. V súčasnosti je ich hlavným propagátorom u nás i vo svete značka Reebok, ktorá svojím crossfiťákom vnukla myšlienku, že by si svoje žulovo pevné tela a celkovú odolnosť mohli vyskúšať v praxi.

Tí ktorí posilňujú predovšetkým preto, aby večer v bare ulovili tú najkrajšiu roštenku, pochopiteľne nemajú potrebu brodiť sa niekde bahnom a preliezať ostnaté drôty. Avšak v tých, kto cvičia, aby sa zocelili a prekonali akúkoľvek prekážku, sa náhle prebúdza archetyp hrdinu. Ich mužská (a mnohokrát aj ženská) hrdosť a súťaživosť ich ženie k tomu, aby zmerali svoje sily s ostatnými a siahli si až na samé dno svojich schopností. A aby na konci s tým dokonalým pocitom sebauspokojenia prevzali kovovú pripomienku svojho úspechu.

Medailu zo Spartan Race získa každý, kto dokáže zdolať celú trasu až do konca. A pretože jedna nikdy nestačí, stáva sa táto trofej motiváciou a súčasne pozvánkou do ďalšej úrovne závodu. K tej ale vedie ešte dlhá cesta plná tréningov a sebadisciplíny.

Spartan Race SR

Tri spartanské bitky

Závod Spartan Race prebieha v troch základných úrovniach  Sprint, Super a Beast, pričom každá nasledujúca je výrazne náročnejšia ako predchádzajúca.

Level Sprint prebieha na vzdialenosti 5+ km, počas ktorej pretekári prekonávajú cez 20 náročných prekážok ako je bahno, múry, ostnaté drôty, oheň a mnoho ďalších.

Úroveň Super je dlhá 13 a viac km s 25+ prekážkami.

Posledná a najťažšia trasa s označením Beast, teda beštia, robí česť svojmu menu, pretože pretekári musia zdolať cez 30 prekážok počas 20 a viac km.

Spartan Race

Uvedená dĺžka trasy je vždy len orientačná, respektíve minimálna. V skutočnosti človek nikdy vopred nevie, koľko mu zostáva do cieľa, takže je pretek o to záludnejší, že si nemôžete jednoznačne rozvrhnúť sily. Bežať však môže každý podľa svojho, o čas totiž nejde. Ak sa vám ale nepodarí prekonať niektorú prekážku, musíte si pre pokračovanie v závodu urobiť 30 angličákov. To je celkom fér, nie?

Okrem týchto troch úrovní existuje aj Spartan Junior, resp. Spartan Kids pre malé Xeny a Herkuli, ktorí už od detstva túžia prekonávať svoje hranice.

Naopak pre takých fajnšmekrov, ktorým ani Beast nie je dostatočným protivníkom, vytvorili Spartan ešte trasu Ultra Beast, ktorá meria viac ako 42 km a stavia pretekárom do cesty cez 60 extrémne náročných prekážok.

Prežiť toto, už najskôr prežijete všetko.

A presne o to vo Spartan Race ide. Prinútiť mladých ľudí, aby ani v dnešnej dobe sedavých zamestnaniach a napoly virtuálneho života cez internet, nezabúdali dávať si poriadne do tela a prebudiť v sebe bytosť dostatočne dravú na to, aby obstála medzi Spartanami.

Spartan Race

A kto sú to Spartani?

Komunita ľudí okolo Spartan Race je súčasne zomknutá a previazaná vzájomným priateľstvom, a zároveň stále otvorená novoprijatým "regrútom", ktorí by sa medzi nich chceli pripojiť. Ľudia, ktorí sa považujú za Spartanov, vyznávajú spoločenský kódex založený na sile tela i ducha, morálnych hodnotách a sebadisciplíne. Byť Spartanom znamená byť odvážny, húževnatý a žiť naplno a s vášňou.

Po celom svete prebieha ročne cez 130 závodov Spartan Race a ich obľuba stále rastie. V mnohých mestách po republike vznikajú tréningové skupiny, v ktorých sa schádzajú všetci, ktorí sa chcú riadne pripraviť na pretekanie. Každá zo skupín je voľne prístupná a cvičí po holým nebom.

Spartan Race

Čo možno účasťou na pretekoch získať?

Okrem skvelého pocitu zo seba samého a oceľovo pevných svalov, ktoré naberiete tréningom a overíte v praxi pri každom jednotlivom závode, môžete docieliť ešte jednej veci. Ak úspešne zdoláte všetky tri základné úrovne Spartan Race, teda Sprint, Super aj Beast, stanete sa oficiálne členom kmeňa Trifecta. A to je medzi priaznivcami Spartan Race skutočná pocta.

Už chápete, čo ľudia na Spartan Race toľko láka? Nie je to len pretek. Je to nastavenie mysle. Spartan Race v sebe spája šport, životnú filozofiu, intenzívny tréning a zodpovedajúcu výživu a vytvára tak jednotnú komunitu podobne nadšených a odhodlaných ľudí. Byť Spartan je skrátka životný štýl.

Pridáte sa? Aroo!

viac na webu Spartan Race SR


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:23:54:03
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-56 % Detská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
36,95 € 84,67 €
už len 4 ks za túto cenu