info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Expedícia Cho Oyu 2016, diel 1: Cesta #nachooyu práve začína

14. 09. 2016
Náš ambasádor David Pokorný je súčasťou expedície, ktorá je práve teraz na ceste za zdolaním himalájske osemtisícovky Cho-Oyu, šiesté najvyššej hory sveta. Počas cesty nám David priebežne posiela správy, a my sa tak s vami môžeme podeliť o jeho zážitky a postrehy. Prečítajte si prvú časť jeho príbehu a spoločne držme celej expedícii palce!
Expedícia Cho Oyu 2016, diel 1: Cesta #nachooyu práve začína

Tak sme na ceste.

Odlet do Kathmandu prebehol v utorok 6. 9. a v Nepále sme boli v stredu ráno. Nepálske víza sú bezproblémové, vybavujeme je priamo pri prílete na letisku, víza do Tibetu nám v Kathmandu zaisťuje nepálska agentúra. Tá nám zariaďuje tiež povolenie pre výstup na Cho-Oyu, presun vybavenia do základného tábora (všetko sa naloží v sudoch na jaky, ktorí náklad do tzv. base campu odnesú) a servis v základnom tábore (kuchára, spoločenský stan, generátor atď.) .

V Kathmandu sme strávili celkovo tri dni, z čoho jeden sme v podstate celý prespali, zničení cestou a časovým posunom. V piatok večer sme ešte v hoteli vážili všetky sudy s vybavením a hrali s nimi škatule, aby sme ich mali pokiaľ možno presne na váhu. Tá je totiž nesmierne dôležitá, každý sud môže mať maximálne 30 kg, pretože jeden jak unesie 60 kg a každé kilo navyše sa pekne predraží. „Jakmani“ sa s nami aj tak budú dohadovať o cene a vôbec celé to bude otázka veľké vyjednávacie diplomacie, aby sme neplatili zbytočne veľa.

Jedlo je základ

Z Česka sme posielali celkom 27 sudov, ďalšie veci ako je kuchynské vybavenie a suroviny na varenie sa rieši z miestnych zdrojov. My sme si poslali len ovsené kaše, instantné polievky a ďalšie sušené jedlá, ktoré si so sebou ponesieme hore, a nejaké tie chuťovky do base campu ako uherák, parmezán alebo tresčiu pečeň - čo má kto rád.

Takúto zaujímavosťou expedícií v podobnej zostave, ako je tá naša, je, že si so sebou privezieme tehlu eidamu a naučíme kuchára robiť vyprážaný syr. Je to potom pre nás také milé spestrenie. :) A tiež sa v základnom tábore radi pozeráme na klasicke česke filmy typu Vesničko má středisková, Černí baroni a podobne. Človek si proste rád na chvíľu pripomenie domov.

A aký je harmonogram našich najbližších dní?

Sobota 10. 9.

Presun členov expedície letecky do Lhasy. Naši nosiči a kuchár idú po zemi a v základnom tábore by mali byť o deň skôr ako my.

Nedeľa 11. 9.

Lezecky sa samozrejme zatiaľ nič nedeje, rozhliadame sa po okolí a navštevujeme miestne pamiatky, napríklad monumentálny palác Potala, ktorý má 13 poschodí a asi 1000 miestností.

Pondelok 12. 9.

Zhruba v deväť miestneho času (je tu o šesť hodín viac, takže v ČR budú tri ráno) nás čaká prvý presun džípom. Pôjdeme tri dni, potom sa stretneme s nosičmi a karavánou jakov a budú nás čakať ďalšie dva až tri dni pochodu do základného kempu. Ten síce nie je až tak ďaleko, ale pôjdeme pomaly a po menších vzdialenostiach kvôli aklimatizácii. Základný tábor na Cho Oyu je totiž pomerne vysoko, cca v 5 700 m n. m.

Ak pôjde všetko podľa plánu, v základnom tábore by sme mali byť v sobotu či v nedeľu (17. alebo 18. 9.). Odtiaľ sa pokúsim poslať ďalšiu správu a povedať vám niečo viac o Cho-Oyu.

Tak zatiaľ ahoj!

Zaujíma vás, ako bude cesta Davida a jeho spoločníkov pokračovať? Sledujte ju na našom FB a Instagramu pod hashtag #nachooyu a my vás budeme priebežne informovať.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
1:09:15:17
Kari Traa Humlesnurr Tee
-59 % Športové tričko Kari Traa Humlesnurr Tee
23,95 € 59,00 €
už len 9 ks za túto cenu