info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Chcete poradiť s výberom bežeckých lyží a topánok?

09. 12. 2021
Nie ste si pri výbere bežkárskej výbavy istí? Nič sa nedeje, spísali sme stručný a jasný návod, ako sa vyznať v dĺžkach aj materiáloch a ako si objednať správne rozmery bežkárskeho vybavenia online.
Chcete poradiť s výberom bežeckých lyží a topánok?

Zimná sezóna je tu, tak by sme fanúšikom bielej stopy radi poradili s výberom výbavy.

Bežecké lyže

Najdôležitejší parameter pri výbere bežeckých lyží je rozhodnutie, aký štýl behu budete preferovať. Môžete dávať prednosť klasickému alebo voľnému štýlu (tzv. korčuľovaniu). 

Klasika

Lyže pre klasický štýl by mali byť dlhšie, než je výška bežca (s výnimkou lyží pre NORDIC-CRUISING a BACKCOUNTRY). Špičky lyží sú veľmi zahnuté, aby lyže pri behu lepšie kĺzali v stope a nezabodávali sa do snehu.

klasika

Korčuľovanie

Lyže na korčuľovanie bývajú kratšie ako bežky na klasiku (ideálne do výšky bežca). Špičky lyží nie sú tak zahnuté, aby sa do sklzu a odrazu zapojila celá dĺžka lyže.
Pri výbere lyží zohrávajú dôležitú úlohu aj váhové parametre. Čím ťažší lyžiar, tým dlhšie lyže potrebuje. Pre správne váhové zaradenie vám poslúžia naše tabuľky, ktoré sú vzhľadom na pružnosť materiálu konktrétnych modelov pri každom produkte.

bruslení


Bežecké palice

Palice sú ďalším dôležitým prvkom bežeckého lyžovania. Od kvality a váhy bežeckých palíc je závislý stupeň únavy bežkára. Stupnica kvality tu začína u hliníkových cez kompozitné materiály až po vysoko kvalitné karbónové prevedenie.

běžky

Dôležitá je samozrejme aj dĺžka palíc. Všeobecne platí, že paličky na korčuľovanie sú dlhšie ako tie na klasiku. S presnou dĺžkou vám opäť pomôžu rozmerové tabuľky pri jednotlivých produktoch.

hole


Bežecká obuv

bruslení a klasika

Jedným z najzákladnejších kritérií u topánok je opäť druh behu. Na klasiku sú lepšie nižšie topánky pod členok, na voľný štýl (korčuľovanie) bývajú nad členok. U turistických bežcov klasikov, ktorí sa na bežkách chcú len pretiahnuť a dostať sa z miesta A do miesta B, môžu byť topánky aj ľahko nad členok.

Topánky na korčuľovanie sú vysoké až cez členok, ktorý musí byť vzhľadom na štýl behu dostatočne fixovaný.


Bežecké viazanie

běžky 2

Nezabudnime ešte na viazanie. Podľa podrážky (a drážok) na bežeckých topánkach sa rozlišujú dva základné druhy viazania. Varianta viazania NNN (Rotefella) je v súčasnej dobe na trhu dominantná. Jediným výrobcom, ktorý ešte dodáva na trh systém SNS, je značka SALOMON.


UKÁŽ VŠETKO NA BEŽKY


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:11:11:56
Mizuno Terry FZ Jr
-68 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
15,24 € 46,94 €
už len 12 ks za túto cenu