info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Červené a infračervené svetlo v živote a športe

20. 09. 2023
Existuje mnoho spôsobov, ako si nakrátko zvýšiť energiu. Existuje však aj riešenie na dlhodobé zvýšenie energie pre pracovný aj športový život. Vďaka moderným technológiám je dnes možné zlepšiť nielen vašu energiu, ale aj celkové fungovanie vášho organizmu.
Červené a infračervené svetlo v živote a športe

Ako to už býva, na zlepšenie situácie sa stačí pozrieť do histórie, keď ľudia netrávili väčšinu času v kanceláriách, ale pod holým nebom. Dnes síce nie je možné zostať celý deň len na dennom svetle, ale vďaka moderným technológiám si môžeme užívať zdravé svetlo aj tam, kam slnko nedosiahne celý deň.

Infračervené žiarenie dopadá na naše telo neustále, keď sme na slnku (aj keď je obloha zatiahnutá). Najväčšie množstvo správneho žiarenia je pri východe a západe slnka.

Hovoríme o červenom žiarení (skratka RED) a infračervenom žiarení (skratka NIR alebo IR-A). Pozor, nezamieňajte si ho so stredným infračerveným žiarením (mid-IR-B) a ďalekým infračerveným žiarením (IR-C) - to sa používa v infrasaunách.

Výhody červeného a NIR svetla pri športe

Jednou z najväčších výhod pre športovcov je určite zvýšenie efektivity tréningov. Vďaka svojim vlastnostiam znižuje aj riziko zranenia. Telo jednoducho vydrží viac ako kedykoľvek predtým. Ak už dôjde k zraneniu, toto svetlo pomôže k rýchlejšiemu uzdraveniu. Okrem toho bude vyliečená časť odolnejšia, ako keby sa ošetrenie svetlom neuskutočnilo.

Infračervené a červené svetlo podporuje tvorbu kolagénu. Výsledkom je zdravšia štruktúra pohybového aparátu. Kĺby budú lepšie fungovať, menej bolieť a predíde sa možnosti únavových zranení. Okrem toho v kombinácii so znížením zápalov pocítite nižšie riziko vzniku artritídy a iných ochorení pohybového aparátu.

V neposlednom rade dochádza aj k lepšej odolnosti voči civilizačným chorobám, celulitíde, suchej a popraskanej pokožke a tvorbe akné.

MITO

5 hlavných dôvodov

Aký je presný účel RED svetla a NIR žiarenia pre naše telo?

 1. Viac energie počas dňa
  Väčšina z nás trávi na slnku oveľa menej času, než je pre naše telo dobré. To vedie k strate energie a môže viesť k chronickej únave a bolestiam. Ak ráno vystavíte svoje telo intenzívnemu NIR žiareniu, bunky sa stimulujú až na úrovni mitochondrií. Tým sa zvyšuje ich účinnosť a zdravie prostredníctvom zvýšenej produkcie adenozíntrifosfátu (známeho aj ako bunková energia).
 2. Lepšia regenerácia pokožky
  Naša pokožka odráža stav nášho tela. Nezdravý životný štýl a konzumácia škodlivých potravín môžu mať za následok častý výskyt akné, tvorbu ekzémov a môžu dokonca viesť k autoimunitnému ochoreniu kože. Červené svetlo podporuje tvorbu kolagénu, ktorý udržiava pokožku v dobrom stave (syntéza kolagénu prebieha vďaka správnym svetelným podmienkam).
 3. Menej depresie a úzkosti
  Prečo majú depresia a úzkosť tendenciu zvyšovať sa so zmenou ročného obdobia? Kvôli zmene biorytmu. Menej slnečného svetla znamená menej energie, nevyrovnanú psychiku a horšiu náladu. Úzkosť a depresia môžu prameniť aj z iných fyziologických príčin (napríklad nesprávny prietok krvi v čelnej mozgovej kôre). Infračervené žiarenie okrem iného pomáha správne rozprúdiť krv, čím sa vyrovnáva nestabilita a odstraňujú sa príčiny depresívnych a úzkostných stavov.
 4. Lepšia funkcia štítnej žľazy
  Vystavenie blízkemu infračervenému žiareniu pomáha upraviť autoimunitné poruchy štítnej žľazy (napr. Hashimotovu chorobu). Správna funkcia štítnej žľazy znižuje jej nadmernú reakciu voči orgánom a tkanivám, čím prispieva k harmonickej spolupráci celého tela. Nenechajte si komplikovať život neustálou konzumáciou tabletiek, existuje aj iný spôsob!
 5. Nízky zápal v tele
  Chronický zápal je pôvodcom civilizačných aj autoimunitných ochorení. Prispievajú k nemu stres, nekvalitná strava, málo spánku, častá únava, adt. Pre športovcov je určite dôležitá informácia, že medzi zápaly sa počítajú aj príliš unavené svaly. Vďaka infračervenému žiareniu správnej vlnovej dĺžky bude regenerácia svalov oveľa rýchlejšia.

Ďalšie výhody: ostrejší zrak, lepšie mentálne a kognitívne funkcie, dlhovekosti a vitalita, zdravšia pokožka, nechty a hustejšie vlasy, správna funkcia hormonálneho systému, rýchlejšia regenerácia a lepší športový výkon, zdravší pohybový aparát, kvalitnejší spánok, ...


Dva typy žiarenia

Prvým typom je viditeľné žiarenie (spoznáte ho podľa červenej farby). Je absorbované pokožkou, kde vyvoláva podobný účinok ako slnečné žiarenie. Prvý typ pomáha pokožke, aby bola zdravšia a hladšia, čím získava mladistvejší vzhľad.

Druhým typom (oveľa dôležitejším) je samotné infračervené svetlo (nie je viditeľné voľným okom). To sa dostáva hlbšie do tela, kde pozitívne pôsobí na všetko okolo. Vďaka tomu telo pracuje efektívnejšie, čo má za následok viac energie, lepšie spaľovanie, efektívnejší športový tréning a mnoho ďalšieho.

Tradičné infralampy vyžarujú minimálne percento vlnových dĺžok, ktoré ovplyvňujú mitochondrie. Zvyčajne sú nastavené na všeobecné žiarenie, ktoré vytvára predovšetkým tepelnú hodnotu.

MITO

Objavovanie a vývoj

Podobne ako mnohé dnešné technologické vymoženosti, aj červené svetlo začalo najskôr vo vesmírnych projektoch. NASA sa ním zaoberala v súvislosti s pestovaním rastlín priamo vo vesmírnych staniciach. Keďže samotné LED žiarovky nevyžarujú takmer žiadnu tepelnú energiu, rastlinám nehrozí vysušenie alebo spálenie kvetov, listov a plodov.

Časom sa ukázalo, že vedcom, ktorí boli často vystavení červenému svetlu, sa väčšina rán a zranení hojila podstatne rýchlejšie ako ostatným účastníkom projektu. Preto sa začalo priame testovanie s cieľom potvrdiť pozitívny účinok žiarenia typických vlnových dĺžok na zotavenie z úpalu a hojenie všetkých druhov poranení. Preukázala sa aj možnosť prevencie zranení, napríklad pri športe.

Súhrnné body

 • RED a NIR žiarenie simuluje rovnaké vlnové dĺžky ako slnečné žiarenie. Môžeme ich použiť na nahradenie slnečného žiarenia pre organizmus.
 • Klasická infračervená lampa pracuje na všeobecnej frekvencii. Dôležité je používať konkrétne hodnoty, ktoré majú pre telo čo najpozitívnejší význam.
 • Infračervené žiarenie je povrchová kôra, ifračervené a červené žiarenie prostredníctvom lámp/panelov je hĺbková terapia (pracuje s mitochondriami).
 • RED a NIR žiarenie využíva každá časť nášho tela. Naše bunky môžu byť vďaka tomuto svetlu efektívnejšie.
 • V mitochondriách prebieha nespočetné množstvo biochemických reakcií a prostredníctvom bunkového dýchania produkujú energiu pre ďalšie bunkové procesy.
 • V športe NIR a RED žiarenie pomáha pri rýchlejšej regenerácii, zvýšení energie, odolnejších svaloch a mnohom inom. Toto svetlo tiež znižuje zápaly v tele, čo vedie k menšej náchylnosti na choroby a únavové zranenia.

Ak máte záujem o konkrétne štúdie, ktoré dokazujú zdravý účinok červeného a infračerveného svetla na ľudský organizmus, kliknite na nasledujúce tlačidlo.

ŠTÚDIE A ÚČINKY
Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:06:38
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-59 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
26,95 € 66,00 €
už len 4 ks za túto cenu