info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vyhrávať preteky na rastlinnej strave alebo Bežec vegánom

24. 08. 2018
Scott Jurek, jeden z najznámejších ultra-maratóncov a tiež nezvratný dôkaz, že beh a vegánstvo naozaj idú dohromady. Vo svojej knihe Jedz a behaj, ktorá sa takmer okamžite po vydaní stala svetovým best-sellerom, prezrádza nielen dojemný príbeh svojej bežecké kariéry, ale predovšetkým to, ako hľadal svoju vlastnú cestu k tej správnej športovej výžive. Nechajte sa inšpirovať.
Ako vyhrávať preteky na rastlinnej strave alebo Bežec vegánom

Vegánstvo beriem vážne. (Zvyčajne sa slovu vegan vyhýbam, niektorí ľudia z neho totiž cítia akúsi nepriateľskú, povýšeneckú fanatickosť.) Vážne beriem aj šport. Nie som ale ochotný len z princípu umrieť od hladu.

Scott Jurek je vegánom už desiatky rokov, počas ktorých nabehal tisíce kilometrov, vyhral stovky pretekov a splodil dve deti. To všetko na rastlinnej strave.
Jeho cesta k nej však bola rovnako dlhá a plná nástrah, ako jeho prvý závod Western States, ktorý takmer nedobehol.

Dlhá cesta od steaku ku kapuste

Jurková kniha je pretkaná vegánskymi recepty na výborné hamburgery, syrovú pizzu, tortilly aj smoothies, ktoré ho dokážu nakopnúť uprostred tých najdrsnejších závodov. Než sa k nim ale prepracoval, bol zarytým mäsožravcom.

Cítil som, že potrebujem dopĺňať bielkoviny a myslel si, že tá troška nezdravého jedla mi nemôže ublížiť. Zbláznil som sa do grilovania a robil si klobásy, steaky, špekáčiky, kotlety, skrátka aký kus mäsa mi zrovna prišiel pod ruku. (.. .) Tiež som sa obával, že s rastlinnou stravou by som bol odsúdený jesť neustále samé nemastné neslané jedlá.

Burger

Spoznávate sa? :) Žiadny strach, aj z takej štartovacej čiary sa dá úspešne dobehnúť do veganského cieľa. Prvý krok je mať tú správnu motiváciu.

Scott už v tej dobe pretekal. Dlhé trate ho napĺňali, ale zároveň ničili. Trénoval denne v kopcoch, v horúčave aj v snehu, a predsa stále nevyhrával.

Očividne bolo treba bežať ešte rýchlejšie. Ale ja som už do toho viac síl dať nemohol. Tak v čom spočíval ten trik?

Jurek došiel k zásadnému precitnutiu vo chvíli, keď čoby fyzioterapeut stážista pozoroval jedného zo svojich starých a chorých pacientov:

Vyšplhal sa na posteľ a pozrel na tácku s prichystaným obedom:" steak "z mletého mäsa utopený v akejsi hnedej lepivej brečke, podávaný so zemiakovou kašou a jedovato zeleným konzervovaným hráškom. Z jeho výrazu bolo poznať, že zrovna tak mu mohli naservírovať kamene.

A vtedy mu to došlo:

„Čo jeme, predstavuje otázku života a smrti. Jedlo nás robí tým, kým sme.“

Čím zdravšie som jedol, tým silnejší a rýchlejší som bol. Naozaj to bola náhoda, že chorých ľudí kŕmili niečím, čo ste len ťažko mohli nazývať jedlom? Ak vyvážená strava mohla niekoho urobiť rýchlejším, mohla ho naopak zlá strava pripraviť o zdravie?

Po tomto zážitku sa Scott začal nad jedlom skutočne zamýšľať. Zistil, že skoro 10 % Američanov dnes trpí cukrovkou a že cukrovkou druhého typu trpí čoraz viac detí, u ktorých sa táto forma predtým takmer neobjavovala. Tiež zmieňuje, že u troch najčastejších príčin smrti v USA, čo sú kardiovaskulárne ochorenia, mŕtvica a rakovina, bola preukázaná súvislosť s obvyklou západnou stravou s vysokým podielom živočíšnych produktov, rafinovaných cukrov a priemyselne spracovaných potravín.

Jurek hltal hromady kníh o výžive a jej vplyve na zdravie aj športový výkon a každý nový nápad či informáciu empiricky testoval sám na sebe. Bol rozhodnutý vytrieskať z výživy maximum pre svoju kariéru ultra-maratóncov.

Zbaviť sa spracovaného jedla a rafinovaných cukrov nebolo tak ťažké. (...) S mäsom a mliečnymi výrobkami to už bolo horšie.

Scott sa chcel živočíšnym produktom vyhnúť kvôli záťaži na obličky, možnému nedostatku vápnika, zvýšenému riziku rakoviny prostaty, mŕtvice alebo srdcových chorôb, ale tiež kvôli chemikáliám a hormónom, ktoré sa v potravinárstve používajú. Bol si tiež vedomý ekologických dôsledkov chovu dobytka. Problém však spočíval v tom, ako dodávať telu dostatok živín a energie pre beh a pretekanie.

Každé jedlo skladať z rastlinných zdrojov bielkovín, ako sú strukoviny a obilniny - na to donedávna prisahala väčšina vegetariánov -, mi pripadalo príliš pracné. (...) Dozvedel som sa však, že naše telo priebežne vytvára zásobu aminokyselín zo všetkého, čo počas dňa zjeme. Nie je teda nutné prepočítavať každé jedlo. Kým budem jesť vyváženú stravu s adekvátnou kalorickou hodnotou, nedostatok bielkovín nehrozí.

Naozaj to ide bez mäsa?

Dokonca aj konzervatívna Americká dietetická asociácia, najväčšia organizácia výživových špecialistov na svete, zaujala celkom jednoznačné stanovisko: "Správne rozvrhnutá vegetariánska strava (vrátane vegánskej) je zdravá, nutrične vyvážená a zdravotne prínosná pri prevencii i liečbe rôznych ochorení. Je vhodná pre všetky životné obdobia vrátane tehotenstva, dojčenia, detstva i dospievania. A tiež pre športovcov.

To Jurka povzbudilo a potvrdilo, že ide správnou cestou. Keď sa v roku 1998 Scott s manželkou presťahovali do Deadwoodu, obklopilo ich prostredie, ktoré ich novo osvojenému (v tej dobe ešte) vegetariánstvu a uvedomelému životu príliš nefandilo. Skôr naopak:

Nájsť v obchode niečo v bio kvalite alebo niečo celozrnné, ​​napríklad jačmeň? Na to môžete v Deadwoode rovno zabudnúť.

Jurek sa ale nenechal odradiť a o to viac sa zatvrdil:

Takže som nakupoval na týždeň dopredu (...) a založil si záhradku. Môj sused (...) mi tvrdil, že v tých kamenistých kopcoch nevypestujem ani burinu, ale dokázal som mu opak. Mali sme tekvicu, fazuľu, paradajky a papriky.

Toľko k odhodlaniu. :)

K môjmu potešeniu (a prekvapeniu, uznávam), mi to, že som niektoré veci prestal jesť, v skutočnosti umožnilo rozšíriť okruh konzumovaných potravín a odhalilo doteraz neznáme jedlá prekvapivej chuti. Do svojho jedálnička som zaradil čerstvé ovocie a zeleninu, fazuľu, orechy, semienka, celozrnné obilniny a sójové výrobky ako miso, tofu a tempeh.

Vegánska strava je naozaj pestrá

Dostatočný príjem bielkovín

Jurkove tipy na jedlo?

Raňajky:

 • koktail s trochou orechov a rastlinným proteínovým práškom (z hnedej ryže, konope, hrachu alebo fermentovanej sójovej bielkoviny)
 • obilniny - napr. toast z naklíčeného celozrnného obilia s orechovým maslom, naklíčené cereálie alebo kaše

Obed:

 • veľký šalát zo surovej zeleniny
 • sójový výrobok - tempeh, tofu alebo edamame
 • veľká porcia cícerového hummusu
 • varená obilnina či quinoa

Olovrant:

 • proteínová tyčinka
 • zmes sušeného ovocia a orechov
 • vegánsky dezert na báze orechov alebo sóje

Večera:

 • fazuľa s celozrnnými obilninami alebo celozrnné cestoviny
 • ak ste nemali sóju k obedu, dajte si ju k večeri

Hlavný je vyvážený pomer živín

Jurkov tip pre získavanie bielkovín zo zdravých zdrojov:

Vyberám si radšej tradičné, základné potraviny ako zložito spracované náhrady mäsa. Vyhľadávam výrobky, ktoré boli naklíčené, namočené vo vode alebo fermentované, čím sa v bunkových stenách rozkladá nestráviteľná celulóza. Zo sójových výrobkov mám najradšej tempeh, miso a tofu z naklíčenej sóje, ktoré sú lepšie stráviteľné ako izolované sójové bielkoviny a obsahujú menej fytoestrogénu (prirodzene sa vskytujúcej látky, ktorú niektorí ľudia podozrievajú - hoci je medicínsky dokázaný opak -, že môže u ľudí napodobňovať účinky estrogénu). Jem chlieb a tortilly z naklíčeného obilia a doma často pred varením namáčame celozrnné obilniny a fazuľu.

Scott vo výsledku zistil, že na vegánskom spôsobe stravovania pre neho nie je najťažšie prijímať dostatok bielkovín, ale postrážiť si, aby pri svojom zvýšenom výdaji denne skonzumoval dostatok kalórií.

Snažím sa zaraďovať do jedálnička dostatok vysoko kalorických potravín - orechy a orechové maslá, semienka, avokádo, škrobnatú zeleninu, kokosové mlieko a rôzne oleje - olivový, kokosový, ľanový či sézamový. Keď pri vegánstve zo svojho jedálnička toľko potravín vyradíte, mali by ste si dať pozor, aby ste ako náhradu začali jesť dosť iných.

„Začal som o zdravom stravovaní uvažovať ako o dobrej a zároveň lacnej forme zdravotného poistenia.“

Existuje mnoho ciest, ako žiť skromne, a ja o tom viem viac než ktokoľvek iný. Ale nehodlal som šetriť na jedle - živinách a liekoch, ktoré dodávam telu. Ak vezmem do úvahy, že som mal viac energie a oplýval som zdravím viac ako inokedy, bola to jednoznačne výhodná investícia.

Pri pretekoch zostával Jurek u osvedčených stálic - banánov, zemiakov, energetických gélov - a pridal k nim ryžové burrita a rolky s hummusom. Melóny a pomaranče, ktoré sa často ponúkajú na občerstvovacích staniciach, ho nechávali chladným, pretože zistil, že mu kyslé nerobí dobre na žalúdok. Na nezdravé veci - cukríky, gumové medvedíky, chipsy a sušienky - sa už ani nepozrel.

Čím lepšie som jedol, tým lepšie som sa cítil. A čím lepšie som sa cítil, tým viac som jedol.

Scott sa úplne zbavil nerestí, ako sú sušienky, koláče alebo syrová pizza. Čoskoro zistil, že toho môže zjesť viac, lepšie si jedlo vychutnať a pritom byť štíhlejší než kedykoľvek predtým.

Ako by mi zvýrazneli lícne kosti a zostrili sa rysy tváre. Naskočili mi svaly, o ktorých som ani nevedel, že ich mám. Viac som jedol, chudol som a zároveň naberal svaly, to všetko na rastlinnej strave. Doba potrebná k regenerácii medzi tréningami a pretekmi sa ešte skrátila. Dokonca ani po päťdesiatmílových pretekoch ma neboleli nohy. Každý deň som sa prebúdzal viac a viac nabitý energiou.

Ráno som si zvyčajne dal krátky beh, potom som osem až desať hodín pracoval a večer bežal ďalších 15 až 30 kilometrov.

Mohol som behať chytrejšie. Mohol som jesť chytrejšie, žiť chytrejšie. Vedel som, že môžem pokračovať, aj keď sa všetci ostatní dávno zastavia. Vedel som, že mám dobré nohy aj pľúca. Už som nebol len bežec, bol som pretekár. Uvedomelý pretekár. Koľko pretekov by sa s mojím novo objaveným tajomstvom dalo vyhrať? Predsavzal som si, že to zistím.

Scotta Jurka bežca môžete sledovať na Instagrame @scottjurek, Scotta Jurka manžela a otca zasa na @jureksontherun.

Příspěvek sdílený Jenny Jurek (@jureksontherun),

Scott na vás zapôsobil, ale hovoríte si, že jedna lastovička jar nerobí, že?

Tu sú príklady ďalších lastovičiek, teda vrcholových športovcov vegánov, ktorí svojich skvelých výsledkov dosahujú poháňaní výhradne rastlinnou stravou:

 • Mike Tyson - boxer
 • Venus Williams - tenistka
 • Jermain Defoe - futbalista
 • David Haye - boxer
 • Barny du Plessis - bodybuilder
 • Hannah Teter - snowboardistka
 • Kendrick Yahcob Farris - vzpierač
 • Tia Blanco - surferka
 • Meagan Duhamel - krasokorčuliarka
 • Timothy Shieff - FreeRunner
 • Jack Lindquist - cyklista
 • Abel "Killa" Trujillo - MMA zápasník
 • Murray Rose - plavec

Z českých napríklad:

 • Martina Navrátilová - tenistka
 • Miroslav Tyrš - zakladateľ Sokola
 • Kateřina Balcarová - ultra-maratónkyňa
 • Jaroslav Kocourek - ultra-maratónec
 • Barbora Kožnarová - sky running bežkyňa

a množstvo ďalších.

A čo vy? Holdujete vegánstvu alebo nedáte dopustiť na poriadny rezeň? Kto vie, možno sa práve v jedle ukrýva tajomstvo vašich budúcich športových úspechov. Za skúšku to rozhodne stojí! :)


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:08:22:43
Kilpi Sylane
-74 % Outdoorové šortky Kilpi Sylane
22,95 € 89,90 €
už len 3 ks za túto cenu