info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybrať bežeckú topánku

18. 04. 2018
Aj keď je beh najjednoduchší dopravný prostriedok ľudstva, veda a moderné technológie sa do neho v poslednom čase zásadne obuli. A to je dobre. Vďaka tomu sa totiž môžeme do vedy a technológií obuť aj my.
Ako vybrať bežeckú topánku

Ako vybrať tú správnu bežeckú topánku a využiť tak výdobytky doby vo svoj prospech? Toto sú zásadné kritériá:

Podľa povrchu

V prvom rade je potrebné sa zamyslieť, kam nás nohy najčastejšie zanesú. Cestná a trailová obuv sa líšia okrem iného zložením a vzorkou podrážky.

Běžecká rozhodnutí (díl 3): Silniční vs. trailová bota

Cesta:

Ak ste mestský typ a beháte v uliciach a parkoch, s cestnou topánkou vám to bude šliapať. Hladká podošva s miernym dezénom perfektne priľne k betónu, asfaltu či udupanej cestičke. Výrazné tlmenie zaisťuje pohodlie pri došliapnutí a ochranu pohybového aparátu pred otrasmi. Zvršok topánky je spravidla vyrobený z pružného a priedušného materiálu. Všeobecne ide často o veľmi pohodlné a mäkké topánky, v ktorých sa behá jedna báseň.

vybrať cestnú obuv

Trail:

Nástrahy prírodného prostredia si žiadajú trochu iné vybavenie. Trailová topánka sa vyznačuje agresívnejšou podrážkou a je všeobecne tvrdšia a minimalistickejšia, pretože funkciu tlmiacej vrstvy tu zastane mäkký prírodný povrch. Topánka má vďaka výraznému vzorku perfektný grip aj na blate, snehu či mokrom lístí a pružná podošva sa ľahko prispôsobí nerovnostiam terénu. Zvršok topánky je oproti cestnej pevnejší, pretože musí chrániť nohu pred nájazdmi ostrých vetvičiek a kamienkov, a často má na tento účel ešte zosilnenú okopávku okolo špičky.

chcem topánku do terénu

Univerzál:

Existuje samozrejme aj medzistupeň obuvi, ktorá zaručuje, že prebehy medzi cestou a terénom nebudú stáť zdravie vás ani vašu topánku. Jej jednoznačnou výhodou je, že si obstojne poradí s nespevneným povrchmi, ale zároveň poskytuje dostatok tlmenia aj pre beh po ceste. Z podstaty veci však vo vlastnostiach takej topánky nájdeme isté medzery. Tým, že je určená na oba typy povrchov, sa totiž zároveň naozaj nešpecializuje ani na jeden. Je teda dobré si pred jej kúpou dôkladne porovnať priority. :-)

Jak se obout (díl 4): Univerzální bota


Podľa objemu kilometrov

Či už vyberáme cestnú či trailovú topánku, zvážme, koľko toho v topánke chceme nabehať.

Běžecká rozhodnutí (díl 4): Objemová vs. závodní bota

Objemová topánka:

Objemovke sa často hovorí tiež tréningová topánka, pretože je prispôsobená k nabiehaniu veľkého množstva kilometrov. Je ideálna pre hobby bežcov (aj úplných začiatočníkov), pretože má vyššiu mieru tlmenia a je veľmi pohodlná. Či už beháte denne svojich päť kiláčikov alebo raz týždenne maratón, objemovka je pre vás tá správna topánka.

vybrať objemovku

Závodná topánka:

Opakom tréningovej topánky je topánka závodná. Je celkovo tvrdšia, pretože pretekár často obetuje pohodlie v prospech výkonu. Závodka je minimalistická, aby tlmenie nepohlcovalo energiu, ľahká a rýchla.

s vetrom o preteky

Tempová topánka:

Ak sa však chystáte na preteky prvýkrát, siahnite radšej po tempovej topánke. Jej vlastnosti sú na pomedzí predchádzajúcich dvoch konštrukcií. Tempové topánky sú určené na dlhšie, pohodlné a zároveň rýchle behanie.

chcem tempovku


Podľa došľapu

Pri kúpe bežeckej obuvi je ideálne nechať si poradiť od špecialistov. Tí naši vám v predajni zadarmo zmerajú uhol došľapu a zistia, či je váš došľap neutrálny, alebo či máte sklon k pronácii (odkláňanie členku smerom dovnútra) alebo supinácii (smerom von). Na základe výsledku diagnostiky vám odporučia najvhodnejšiu obuv, vďaka ktorej predídete nadmernému zaťažovaniu bežeckého aparátu i prípadným zraneniam.

Jak se obout (díl 1): Typ došlapu


Podľa vašej hmotnosti

Všeobecne platí, že čím je bežec ťažší, tým vyššie tlmenie by jeho topánky mali mať. Chránia tak vaše kĺby a celý pohybový aparát pred otrasmi pri došľape a preťažením. Ďalšou výhodou je, že topánka prispôsobená vyššej záťaži dlhšie vydrží. Máte tak istotu, že sa pod vami topánky po pár kilometroch nezlisujú na placku. Napriek tomu by ste mali počítať s tým, že každá topánka má svoju obmedzenú životnosť, takže ak trénujete často a beháte dlhšie trate, vaše topánky to dosť možno zabalia po jednej, nanajvýš dvoch sezónach.

Asics bežecké topánky


Dostatočná rezerva

Či už máte možnosť topánku vopred vyskúšať alebo nakupujete cez internet, myslite na to, že veľkosť bežeckej obuvi by mala o jedno až dve čísla prevyšovať vaše bežné topánky. Znamená to, že by ste pred palcom chodidla mali cítiť cca 1-1,5 cm medzeru. Dôvod je ten, že noha pri behu ľahko nateká (v lete pokojne aj viac než ľahko), a ak máme radi svoje nechty, neradno ju v rozpínaní príliš obmedzovať. Pre dlhšie behy platí dvojnásobne!

Jak se obout (díl 2): Jak zvolit správnou velikost běžeckých bot


Ako správne šnurovať?

Ideme už, pravda, trochu do hĺbky, ale aj taký detail ako správne zaviazané šnúrky vám môžu behanie spríjemniť. A ako na to? Dôležité sú tie záhadné "nadbytočné" dierky, o ktorých ste dosť možno už párkrát premýšľali. Viac už vám povie Eva:

Jak se obout (díl 3): Jak správně zavázat běžeckou obuv


Aj na ponožkách záleží!

Vaša bežecká topánka môže byť akokoľvek pohodlná a priedušná, ale ak medzi ňou a vaším chodidlom stojí nekvalitná ponožka, je to vopred prehratý boj. Dajte si preto záležať na tom, aby ste behali v bežeckých ponožkách z kvalitného materiálu a ideálne s kompresným účinkom. Vďaka tomu vám ponožka nebude schádzať a vaše chodidlá sa po pár kilometroch nezačnú dusiť vo vlastnej šťave. O "pôžitku zmyslov" pri vyzúvaní nehovoriac. ;-)

Komprese (díl 3): Běžecké ponožky

chcem poriadnu fusku


"Farba nebehá"

Takéto ponaučenie vám dá veľa skúsených bežcov vo chvíli, keď sa pri výbere topánok ofrňujete nad ich farbou. Majú pravdu, vybrať si topánku podľa vzhľadu je cesta do pekiel. Našťastie sa štýluchtivým bežcom (a hlavne běžkyniam) pomaly blýska na lepšie časy. Mnoho výrobcov už totiž objavilo silu vizuálneho zážitku a tak vznikajú špičkové modely bežeckých topánok, z ktorých výzoru srdce zaplesá - trebárs takové On Running.

Stylové boty


Páčilo by sa vám mať osobného trénera?

Jedného pre vás máme. Nemusíte sa pred ním hanbiť a už vôbec mu nemusíte platiť. Je totiž virtuálny. Mrknite na náš videoseriál Môj prvý beh a pilujte svoju bežeckú techniku presne takým tempom, aké potrebujete.


Nemáte čas behať po predajniach?

Nevadí, u nás si vyberiete tú správnu topánku jednoducho aj on-line. Náš virtuálny sprievodca v projekte Môj prvý beh vám v tom pomôže.

vybrať topánku pre mňa


Je tu stále niečo, čo vám leží na srdci, a ani naše videá vám neposkytli uspokojivú odpoveď?

Neváhajte sa na nás obrátiť. Radi Vám pomôžeme a poradíme s výberom bežeckého vybavenia, a to buď prostredníctvom online chatu v našom e-shope, alebo osobne v predajniach v Prahe, Brne, Olomouci či Bratislave.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:09:30:10
Mizuno Terry FZ Jr
-68 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
15,24 € 46,94 €
už len 12 ks za túto cenu